ԱՄՆ-ի կառավարությունը հավանություն Է տվել Իրաքի հետ գրեթե 2 մլրդ դոլարի ռազմական պարտավորագրին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի կառավարությունը հավանություն Է տվել Իրաքին լազերային ուղղորդմամբ ռումբերի, «օդ-օդ» դասի AIM-9M Sidewinder կառավարվող հրթիռների եւ այլ սպառազինությունների հնարավոր վաճառքին՝ իրաքյան ռազմաօդային ուժերի F-16 կործանիչների հանդերձման համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 21-ին հաղորդել Է Reuters-ը:
Նրա տվյալներով՝ ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարարության Պաշտպանական համագործակցության եւ անվտանգության գործակալությունը (DSCA) համապատասխան որոշման մասին ամերիկացի օրենսդիրներին տեղակացրել Է հունվարի 15-ին: Նրանք 30 օր ունեն գործարքին հավանություն տալու կամ այն չընդունելու համար, որը գնահատվում Է 1,95 մլրդ դոլար:
«Այդ պարտավորագրը Իրաքին թույլ կտա լիովին օգտագործել իր ինքնաթիռները, ապահովել օդաչուների պատրաստումը՝ ներկա եւ ապագա սպառնալիքների պայմաններում երկրի արդյունավետ պաշտպանությունն իրականացնելու համար»,- DSCA-ի հայտարարությունը մեջբերում Է Reuters-ը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Правительство США одобрило военный контракт с Ираком почти на $2 млрд
Правительство США одобрило возможную продажу Ираку бомб с лазерным наведением, управляемых ракет "воздух-воздух" AIM-9M Sidewinderи других вооружений для оснащения истребителей F-16 иракских ВВС. Об этом сообщил в четверг Reuters.
По его данным, Агентство по оборонному сотрудничеству и безопасности министерства обороны США (DSCA) уведомило о соответствующем решении американских законодателей 15 января. У них есть 30 дней на то, чтобы одобрить или отклонить сделку, которая оценивается в $1,95 млрд,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Этот контракт позволит Ираку в полной мере использовать свои самолеты, обеспечивать подготовку пилотов для осуществления эффективной защиты страны в условиях нынешних и будущих угроз", - приводит Reutersзаявление DSCA.