Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը դարձել Է Կառլոս Մեծի անվան Միջազգային մրցանակի դափնեկիր
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը դարձել Է 2016 թվականի համար Կառլոս Մեծի անվան Միջազգային մրցանակի դափնեկիր: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, արեւմտագերմանական Ախեն քաղաքում հայտնել Է եվրոպական այդ պարգեւի տնօրենությունը:
Հիմնավորման մեջ ընդգծվում Է, որ ԵՄ-ն վերջին տարիներին բազմաթիվ ճգնաժամեր ու անհաջողություններ Է ունեցել: «Այդ ժամանակաշրջանում, երբ Եվրոպայի շատ քաղաքացիներ ճիշտ ճանապարհն են փնտրում, Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը նրանց հույսի ու ոգեշնչման ազդանշան Է ուղարկում»,-նշել Է տնօրենությունը: Հռոմի պապը «խղճի ձայնն Է», որը հիշեցնում Է, որ Եվրոպան պարտավոր Է պաշտպան կանգնել խաղաղությանը, մարդու հիմնական իրավունքներին, ժողովրդավարությանն ու համերաշխությանը:
Պլանավորվում Է, որ պարգեւը կհաձնվի հաջորդ տարի, բայց ոչ թե Ախենում, ինչպես սովորաբար լինում Է, այլ Հռոմում:
Մրցանակի դափնեկիրն ստանում Է պատվոգիր եւ մեդալ, որի երեսի կողմում պատկերված Է Կառլոս Մեծի դիմանկարը, իսկ դարձերեսին փորագրված են դափնեկրի վաստակները: Մինչեւ 2007 թվականը պարգեւի տերերն ստանում Էին նաեւ 5 հազար եվրո, բայց այնուհետեւ որոշում Է ընդունվել այդ փողերն ուղարկել Կառլոս Մեծի մրցանակային հիմնադրամ՝ երիտասարդների կարիքների համար:
Կառլոս Մեծի անվան Միջազգային մրցանակը հանձնվում Է 1950 թվականից: Ավելի վաղ դրա դափնեկիրներ են դարձել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, Իսպանիայի Խուան Կառլոս Առաջին թագավորը, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետներ Ուինսթոն Չերչիլը եւ Թոնի Բլերը, Հռոմի Հովհաննես Պողոս Երկրորդ պապը, Չեխիայի նախագահ Վացլավ Հավելը: Անցյալ տարի մրցանակին արժանացել Էր Եվրախորհրդարանի ղեկավար Մարտին Շուլցը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Папа римский Франциск стал лауреатом Международной премии имени Карла Великого
Папа римский Франциск стал лауреатом Международной премии имени Карла Великого за 2016 год. Об этом в западногерманском городе Ахене сообщила дирекция этой европейской награды.
В обосновании подчеркивается, что ЕС испытал за последние годы много кризисов и неудач. "В этот период, когда многие граждане в Европе ищут правильный путь, папа Франциск посылает им сигнал надежды и воодушевления", - отметила дирекция. Папа римский является "голосом совести", который напоминает, что Европа обязана вступаться в защиту мира, свободы, основных прав человека, демократии и солидарности.
Планируется, что награда будет вручена в следующем году, но не как обычно, в Ахене, ав Риме.
Лауреат премии получает грамоту и медаль, на лицевой стороне которой изображен портрет Карла Великого, а на обратной - выгравированы заслуги лауреата. До 2007 года обладатели награды получали также 5 тысяч евро, однако затем было принято решение направлять эти деньги в фонд премии Карла Великого для нужд молодежи,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Международная премия имени Карла Великого вручается с 1950 года. Ранее ее лауреатами становились канцлер Германии Ангела Меркель, король Испании Хуан Карлос I, премьер- министры Великобритании Уинстон Черчилль и Тони Блэр, Папа Римский Иоанн Павел II, чешский президент Вацлав Гавел. В прошлом году премии удостоился глава Европарламета Мартин Шульц.