Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը մեկնում Է թվով տասներորդ արտասահմանյան ուղեւորության
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը մեկնում Է թվով տասներորդ արտասահմանյան ուղեւորության, որի ընթացքում կայցելի Կուբա եւ ԱՄՆ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Եռօրյա այցն Ազատության կղզի վերջին պահին Է մտցվել Պապի պատվիրակության՝ ԱՄՆ մեկշաբաթյա այցելության՝ վաղուց հայտարարված ծրագրի մեջ: Երթուղու այս փոոխությունը բացատրվում Է այն առանձնահատուկ դերով, որը խաղացել Է Վատիկանի դիվանագիտությունը եւ անձամբ Ֆրանցիսկոս պապը Կուբայի ամերիկյան շրջափակման դադարեցման եւ Հավանայի ու Վաշինգտոնի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնման գործում:
Այցը կդառնա Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու հովվապետի երրորդ այցելությունը Կուբա. ավելի վաղ կղզի են այցելել Հովհաննես Պողոս Բ-ն (1998 թվականի հունվարին) եւ Բենեդիկտոս XVI-ը (2012 թվականի մարտին):
Լրագրողներին ներկայացնելով Ֆրանցիսկոս պապի այցի կուբայական փուլի ծրագիրը՝ նրա մամուլի քարտուղարը չի բացառել կուբայական հեղափոխության 89-ամյա առաջնորդ Ֆիդել Կաստրոյի հետ քահանայապետի հանդիպման հնարավորությունը:
ԱՄՆ-ում ուղեւորության երթուղին կանցնի երեք քաղաքներով. Վաշինգտոն, Նյու Յորք եւ Ֆիլադելֆիա: Մայրաքաղաքում նախատեսված են այցելություն Սպիտակ տուն եւ ԱՄՆ-ի Կոնգրես, Նյու Յորքում Ֆրանցիսկոսի ժամանման գլխավոր իրադարձությունը կդառնա նրա այցը ՄԱԿ եւ ելույթը Գլխավոր ասամբլեայի հոբելյանական նստաշրջանում:
Պապի ամերիկյան ուխտագնացության գլխավոր նպատակը հայտարարված Է մասնակցությունը Ֆիլադելֆիայում Ընտանիքների VIII համաշխարհային հանդիպմանը: Այդ համաժողովը տեղի կունենա Վատիկանում Եպիսկոպոսների սինոդի նստաշրջանի նախօրեին, որը նվիրված Է ընտանեկան բարոյականության խնդիրներին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Папа римский Франциск отправляется в десятую по счету зарубежную поездку
Папа римский Франциск отправляетсяв десятую по счетузарубежную поездку, в ходе которой посетит Кубу и США, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Трехдневный визит на остров Свободы был в последний момент включен в давно заявленную программу недельного пребывания папской делегации в США. Такое изменение маршрута объясняется особой ролью, которую сыграли ватиканская дипломатия и лично папа Франциск в деле прекращения американской блокады Кубы и восстановления дипотношений между Гаваной и Вашингтоном.
Визит станет третьим посещением Кубы предстоятелем Римско-католической церкви: ранее на острове побывали Иоанн Павел II (в январе 1998 года)и Бенедикт XVI (в марте 2012 года).
В результате этих поездок заметные послабления при отправлении культа получили кубинские католики.
Представляя журналистам программу кубинского этапа визита Франциска, его пресс-секретарь падре Ломбарди не исключил возможности встречи понтифика с 89-летним лидером кубинской революции Фиделем Кастро. (Папа Ратцингер встречался с команданте в 2012 году).
Маршрут поездки в США пройдет по трем городам - Вашингтон, Нью-Йорк, Филадельфия. В столице намечены посещение Белого дома и конгресса США, главным событием пребывания Франциска в Нью-Йорке станет его визит в ООН и выступление на юбилейной сессии Генассамблеи.
Главной целью американского паломничества папы объявлено участие в проведении VIII-й Всемирной встречи семей в Филадельфии. Этот форум пройдет в канун сессии Синода епископов в Ватикане, посвященной проблемам семейной морали.