Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատում Հայոց ցեղասպանության բանաձևը ներկայացնող Փիթեր դե Ռուվերն անմոռուկ է կրում
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի հուլիսի 22-ի լիագումար նիստում ելույթ է ունենում Հայոց ցեղասպանության բանաձևի հեղինակ «Ֆլամանդական նոր դաշինքը» (N-VA) կոալիցիոն կուսակցության անդամ, պատգամավոր Փիթեր դե Ռուվերը: Նա կրծքին կրում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը խորհրդաշնող անմոռուկը:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին գրառում է կատարել Հայ դատի Բելգիայի հանձնախումբը՝ Թվիթերի իր միկրոբլոգում: Լիագումար նիստը սկսվել է Բելգիայի ժամանակով 14:15-ին, և Հայոց ցեղասպանության բանաձևի քննարկումն օրակարգում ութերորդ հարցն է:
Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը հուլիսի 7-ին կողմ է քվեարկել Բելգիայի կառավարության` Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի նախագծին` այն փոխանցելով Ներկայացուցիչների պալատի քննարկմանը: Այն կոչ է անում Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և հաշտեցնել հայ և թուրք ժողովուրդներին` «համընդհանուր պայծառ ապագայի հույսով»:
Բելգիայի կառավարությունից բացի, Հայոց ցեղասպանության բանաձևերի նախագծեր էին ներկայացրել նաև ընդդիմադիր երեք կուսակցությունները, որոնք սակայն չընդունվեցին: Ավելի ուշ՝ հուլիսի 16-ին, Հայ դատի Բելգիայի հանձնախումբը և Բելգիայի ասորական դաշնությունը մտահոգություն են հայտնել այդ երկրի Ներկայացուցիչների պալատում ներկայացված Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի մի քանի կետերի վերաբերյալ:
Բելգիայի վարչապետ Չարլզ Միշելը հունիսի 18-ին Ներկայացուցիչների պալատի լիագումար նիստում կառավարության և իր անունից ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Բելգիայի խորհրդարանն 1998 թվականին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւ է ընդունել Վերին պալատի (Սենատի)մակարդակով:

Peter De Roover who submitted resolution on Armenian Genocide to Belgian Chamber of Representatives wears “Forget-me-not” badge
BRUSSELS, JULY 22, ARMENPRESS. Author of the resolution on the Armenian Genocide, member of “New Flemish Alliance“coalition party, MP Peter De Roover gave a speech at the plenary session of the Belgian Chamber of Representatives on July 22.He wore a “Forget-me-not” badge on his chest symbolizing the100thanniversary of the ArmenianGenocide. As “Armenpress” reports, the Armenian National Committee of Belgium made a note about this in its Twitter blog. The plenary session started at 14:15 by Belgian time, discussion of theresolution on theArmenian Genocide is the 8th issue of the agenda.
Foreign Affairs Committee of Belgium’s House of Representatives voted for the draft resolution of the Belgian Government on the recognition of the Armenian Genocide sending it for voting in the plenary session of the House of Representatives. The draft resolution recognizes and condemns the Armenian Genocide of 1915 and calls on Turkey and Armenia to seek for reconciliation.
The Armenian and Assyrian communities of Belgium had expressed their deep concern over the wording in a draft resolution on the recognition of the Armenian Genocide by Belgium. The adopted resolution had been submitted by the ruling coalition. Drafts of the resolution had been submitted also by opposition parties which did not pass.
The Prime Minister of Belgium Charles Michel recognized the Armenian Genocide on behalf of his government on June 18.