Սուրուչի ահաբեկչության զոհերի թիվն ավելացել է
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրք-սիրիական սահմանին գտնվուղ Սուրուչ գավառում իրականացված ահաբեկչական գործողության հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 31-ի: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Միլլիեթ» պարբերականը:
Զոհվածներից 10-ն իգական, իսկ 21-ն արական սեռի ներկայացուցիչներ են: Ընդ որում, նրանցից 23-ը մահացել են ամիջապես դեպքի վայրում, իսկ մյուս 8-ը՝ բուժհաստատություններում: Հաղորդվում է, որ վիրավորների թիվը 103-ն է: Նրանց օգնելու համար դեռևս կա արյուն հանձնելու կարիք:
ՔոբանիինօգնությունտրամադրելունպատակովՍտամբուլիցՍուրուչմեկնածՍոցիալիստ երիտասարդությանընկերակցությանդաշնությանշուրջ150անդամիցբաղկացածխումբը Թուրքիայի Շանլըուրֆա (Ուրֆա) շրջանի Սուրուչ գավառում հուլիսի 20-ին ելույթէունեցել,երբգործիէդրվելպայթուցիկը:Պայթյունըորոտացելէ անմիջապես մարդկանցշարքերում: Կա կարծիք, որ պայթյունի հեղինակը 18-ամյա մահապարտ աղջիկ է եղել, ով հարել է ահաբեկչական «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» իսլամիստական կազմակերպությանը:

Number of Suruç victims increases
YEREVAN, JULY 21, ARMENPRESS.The number of victims of the terrorist attack in the province of Suruç on the Turkish-Syrian reaches to 31.As Armenpress reports, referring to the Turkish Milliet:
“Ten of the victims are women, 21 are men. 23 of them died immediately at the scene, and the remaining 8 people - in hospitals. The numer of the injured is 103. There is still a need of blood donation to save their lives.”
An explosion has killed at least 28 in a municipal culture center in the southeastern province of Şanlıurfa’s Suruç district, as scores of people have been hospitalized. There is a circulation of information in Turkey about the probability of the explosion on the Turkish-Syrian border in the province of Suruçbeing made by a 18 year old girl backing “TheIslamic State of Iraq and the Levant”.
150 members of the Federation of Socialist Youth Associations (SGDF) were making a speech at Suruç when the explosion came. The explosion blasted among the people. The Federation of Socialist Youth Associations was to deliver the assistance collected by them. The Turkish Ministry of the Interior has already spread information condemning the terrorist attack.
Some of the injured, who were transferred to hospitals, are in a serious condition. People are urged to donate blood to save their lives.