ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը շարունակում է աշխատանքները Հայաստանին և Արցախին հատկացվող օգնության մեծացման համար
ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը շարունակում է աշխատանքները  Հայաստանին և Արցախին հատկացվող օգնության մեծացման համար
ՎԱՇԻՆԳՏՈՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը շարունակելու է աշխատանքները Հայաստանին և Լեռնային Ղարաբաղին հատկացվող ԱՄՆ արտաքին օգնության մեծացման ուղղությամբ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի մամուլի հետ կապերի պատասխանատու Էլիզաբեթ Չուլջյանը: «Հայ դատի գրասենյակը շարունակելու է ճնշումներ գործադրել, որպեսզի շարունակվի Հայաստանին և Լեռնային Ղարաբաղին հատկացվող ԱՄՆ արտաքին օգնությունը: Կոչ է արվում ֆինանսական օժանդակություն հատկացնել նաև Հայաստան գաղթած և այդտեղ հաստատված սիրիահայերին` նրանց վերաբնակեցման համար»,- ասաց Չուլջյանը:
Հուլիսի 10-ին ԱՄՆ Սենատի հատկացումների ենթահանձնաժողովը, քննարկելով Հայաստանին և Լեռնային Ղարաբաղին հատկացվող ԱՄՆ արտաքին օգնության հարցը, առաջարկել էր 2016 թվականի ֆինանսական տարում ընդլայնել Լեռնային Ղարաբաղին հատկացվող օգնությունը հակամարտության հետևանքով տուժած անձանց օգնելու և առաջացած կարիքները հոգալու համար: Հայաստանի մասով առաջարկվել էր հատկացնել 20 մլն 60 հազար դոլարի տնտեսական օգնություն և 1 մլն 700 հազար դոլարի ռազմական օգնություն, ինչպես նաև 600 հազար դոլար Միջազգային ռազմական կրթության եւ ուսուցման ծրագրի համար: Հայաստանի համար առաջարկված 20 մլն 60 հազար դոլարի օգնությունը 10 տոկոսով ավելի է նախագահ Բարաք Օբամայի առաջարկած օգնությունից:
Ներկայացուցիչների պալատի հատկացումների ենթահանձնաժողովը, քննելով արտաքին օգնության հարցը, լռելյայն համաձայնություն էր հայտնել հայկական հատկացումների վերաբերյալ:
Չուլջյանի խոսքով` առաջին անգամ չէ, որ ԱՄՆ Կոնգրեսի պալատներից մեկը լռություն է պահպանում հայկական հատկացումների մասով: «Հաջորդ քայլը պետք է լինի այն, որ յուրաքանչյուր հանձնաժողովի ներկայացրած բանաձևը քննարկվի երկու պալատների լիագումար նիստում, իսկ տարբերությունները պետք է հարթվեն: Սովորաբար գերադասվում է այն պալատի առաջարկը, որը հստակ դիրքորոշում ունի հարցի շուրջ: Մյուս տարբերակն այն է, որ բանաձևերից ոչ մեկը չի քննարկվի, այլ կընդունվի ընդհանուր մեկ միասնական փաստաթուղթ»,- բացատրեց նա` տեղեկացնելով, որ վերջնական որոշումը պետք է կայացված լինի մինչև հոկտեմբեր:

Armenian National Committee of America to continue efforts to increase aid allocated to Armenia and Artsakh
Washington, JULY 18, ARMENPRESS. The Armenian National Committee of America will continue efforts to increase US foreign aid in Armenia and Nagorno Karabakh. Spokeswoman of Armenian National Committee of America Elizabeth Chuljyantold “Armenpress”. “The Armenian National Committee of America will continue to pressure in order to preserve the foreign aid allocated by the US to Armenia and Nagorno Karabakh. We also call to allocate financial aid to Syrian Armenians for their re-settlement who migrated and live there”, Chuljyan said.
The Senate Committee on Appropriations, discussing allocation of US foreign aid to Armenia and Nagorno Karabakh on July 10, suggested increasing the financial aid to Nagorno Karabakh in the fiscal year of 2016 aimed to help the people affected as a result of the conflict and meet their needs. As for Armenia, it was proposed to allocate 20 million and 60 thousand USD economic aid and 1 million 700 thousand USD military aid as well as 600 thousand USD for international military education. The suggested aid of 20 million 60 thousand USD is 10 percent more than Barack Obama’s proposed aid.
Committee on Appropriations of the House of Representatives, discussing the foreign aid, silently gave consent over the Armenian allocations.
According to Chuljyan, it is not the first time that one of the chambers of the US Congress preserves silence over Armenian allocations. “The next step must be that the resolution submitted by any committee be discussed at the plenary session of the two chambers, and the differences must be settled. Generally, priority is given to the proposal of the chamber which has precise position. The other option is that neither of the resolutions will be discussed. Instead, one and unified document will be adopted”, she explained, informing that the final decision must be made until October.