Իրանը Թուրքիային ահաբեկչության դեմպայքարում երկկողմանի հարաբերություններն ամրապնդելու կոչ է արել
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանական միջուկային ծրագրի հետ կապված պատժամիջոցները վերացնելու շուրջ Վիենայում «վեցյակի» հետ ձեռք բերված համաձայնությունից հետո Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին հեռախոսազրույց է ունեցել Թուրքիայի իր գործընկեր Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ, որի ժամանակ ահաբեկչության դեմ պայքարում երկկողմանի հարաբերություններն ամրապնդելուկոչ է արել Անկարային:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է IRNA լրատվական գործակալությունը:
«Վիենայի համաձայնությունը կարեւոր նշանակություն ունի իրանա-թուրքական հարաբերությունների լավացման համար: Այդ համաձայնությունը ազդեցություն կունենա հարեւանների, հատկապես Թուրքիայի հետ Իրանի հարաբերությունների վրա», -հեռախոսազրույցում նշել է Ռուհանին:
Իրանի նախագահի խոսքով` անհրաժեշտ է ամրապնդել երկկողմանի հարաբերությունները ահաբեկչության դեմ պայքարում եւ դիմակայել տարածաշրջանում ահաբեկչության խնդրին:
Նշվում է, որ պատասխան խոսում Էրդողանը նշել է, որ Թուրքիան պատրաստ է Իրանի հետ տարածաշրջանային հարցերով համագործակցությանը:

Иран призвал Турцию укрепить двухсторонние отношения в деле борьбы с терроризмом
После приобретения соглашений на переговорах с«шестеркой» в Вене и снятия в связи с этим санкций с Ирана, президент ИРИ Роухани имел телефонный разговор с президентом Турции Эрдоганом, во время которого он призвал Турцию укрепить двухсторонние отношения в деле борьбы с терроризмом.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство IRNA.
«Венское соглашение имеет важное значение в улучшении ирано-турецких отношений; оно повлияет на отношения ИРИ с соседями, особенно, с Турцией», - сказал в телефонном разговоре Роухани.
По его словам, необходимо укрепить двухсторонние отношения в деле борьбы с терроризмом и противостоять ему в регионе.
В ответном слове Эрдоган заявил о готовности Турции к сотрудничеству с Ираном по региональным вопросам.