Բելգիայի հայ և ասորական կազմակերպությունները մտահոգված են Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի որոշ կետերով
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ դատի Բելգիայի հանձնախումբը և Բելգիայի ասորական դաշնությունը մտահոգություն են հայտնել այդ երկրի Ներկայացուցիչների պալատում ներկայացված Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի մի քանի կետերի վերաբերյալ: Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Ասպարեզ» պարբերականը, կազմակերպությունները մասնավորապես անհանգստացած են բանաձի 2-րդ և 9-րդ կետերի մասով:
Երկրորդ հոդվածը խնդրում է Բելգիայի դաշնային կառավարությանը «ընդունել, որ ժամանակակից Թուրքիան չի կարող բարոյական և պատմական պատասխանատվություն կրել Օսմանյան կայսրությունում հայերի կրած ողբերգության համար»: Իսկ իններորդ հոդվածն աջակցում է Թուրքիայի և Հայաստանի ոչ կառավարական կազմակերպությունների այն նախաձեռնությունները, որոնք ուղղված են երկու երկների միջև հարաբերությունների կարգավորմանը: Հայկական և ասորական կազմակերպությունները 2-րդ հոդվածն «անհաջող» են անվանել` նշելով, որ ավելի ու ավելի շատ մտավորականներ և թուրքական քաղաքացիական հասարակության անդամներ այսօր հանդես են գալիս ճշմարտության կողմից և պայքարում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար: «Ի հակադրություն, թուրքական իշխանություններն ապավինում ժխտողականությանը` շարունակելով հերքել հայերի և ասորիների ցեղասպանությունների ապացույցները և փառաբանելով դրանց կազմակերպիչներին: Այդ կերպ նրանք Օսմանյան կայսրությունում իրականացված գործողությունների հետևորդներն են դառնում: Պաշտոնական Թուրքիան առնվազն բարոյական պատասխանատվություն ունի»,- նշվում է կազմակերպությունների տարածած հայտարարությունում:
9-րդ հոդվածի մասով` հայտարարության հեղինակները կարևորում են հայ և ասորական ասոցիացիաների մերձեցումը ցեղասպանությունը ճանաչած Բելգիայի թուրքական ասոցիացիաների հետ` երկխոսություն սկսելու համար, որը կարող է տանել նրանց կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը:
Բելգիայի խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևն ընդունել է հուլիսի 7-ին: Ընդունված բանաձևը ներկայացրել էր իշխող մեծամասնական կոալիցիոն ուժը: Բանաձևի նախագծեր էին ներկայացրել նաև ընդդիմադիր կուսակցությունները, որոնք չանցան:

Armenian and Arameans organizations of Belgium concerned over some points of Armenian Genocide recognition resolution
BRUSSELS, JULY 16, ARMENPRESS. The Armenian and Aramean communities of Belgium expressed their deep concern over the wording in a draft resolution on the acknowledgement of the Armenian Genocide by Belgium. The Committee of Belgian Armenians, Committee of Hay Tad, and the Aramean Federation of Belgium have criticize the ambiguity of the text.As “Armenpress” informs, citing “Asbarez” periodic, the organizations are particularly concerned over the 2nd and 9th points of the resolution.
The 2nd point asks the Federal Government of Belgium “to accept that modern Turkey cannot bear moral and historical responsibility for the Armenian tragedy during the Ottoman Empire”, and the 9th point supports the initiatives of NGOS in Turkey and Armenia which are aimed to reconcile the two countries. Armenian and Aramean organizations called the 2nd point “failed”, mentioning that more and more intellectuals and Turkish civil society members today speak for truth and struggle for the recognition of the Armenian Genocide. “As a contradiction, the Turkish authorities rely on denial, continuing to refute the evidences of the Armenian and Aramean genocides and glorifying their organizers. Thus, they become the successors of the acts done in the Ottoman Empire. Official Turkey has at least moral responsibility”, is mentioned in the statement of the organizations.
Referring to the 9th point, the authors of the statement highlight the importance of rapprochement between Armenian and Aramean associations with Turkish associations in Belgium that have recognized the Armenian Genocide in order to start a dialogue.
The Foreign Affairs Committee of the Belgian Chamber of Representatives adopted the Armenian Genocide recognition resolution on July 7. The adopted resolution had been submitted by the ruling coalition. Drafts of the resolution had been submitted also by opposition parties which did not pass.