Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության 12-րդ գիտաժողովն ամենածավալունը կլինի Հայաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության հարցն այսօր գտնվում է միջազգային մամուլի, համաշխարհային գիտական հանրույթի և քաղաքականության ուշադրության կենտրոնում: «Հայոց ցեղասպանության թեման այլևս պարփարկված չէ միայն հայագիտության սահմաններում, այլ միջազգային գիտական հանրույթի և ցեղասպանությունների ուսումնասիրության գլխավոր առարկաներից է, որի մասին խոսում են և ուսումնասիրություններ կատարում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության 12-րդ գիտաժողովին նվիված մամուլի ասուլիսին նման կարծիք հայտնեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն, գիտաժողովի կազմկոմիտեի տեղական հանձնաժողովի նախագահ Հայկ Դեմոյանը:
Հայաստան կժամանեն 130 մասնագետներ աշխարհի տարբեր երկրներից` Ավստալիայից և Ճապոնիայից մինչև Արգենտինա և Բրազիլիա՝ մասնակցելու հուլիսի 8-12-ը Երևանում կայանալիք միջազգային գիտաժողովին: Հայկ Դեմոյանը կարևորեց երևանյան գիտաժողովի անցկացումը մի քանի ասպեկտներով. առաջին` շարունակվում են այս խորհրդանշական տարում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները և երկրորդ` նման ծավալի գիտաժողով երբևիցե Հայաստանում չի եղել ցեղասպանագիտության ուսումնասիրության ոլորտում: «Աննախադեպ շատ են լինելու Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող զեկույցները: Անդրադառնալու ենք ոչ միայն Հայոց ցեղասպանությանը, այլ հետ հայացք ենք նետելու 20-րդ դարի բոլոր ցեղասպանություններին` համեմատականներ տանելով դրանց միջև»,- ասաց Դեմոյանը:
Իսկ գիտաժողովի կազմկոմիտեի նախագահ Դոննա-Լի Ֆրիզի կարծիքով` գիտաժողովը ցեղասպանության մասին հանրային իրազեկվածության բարձրացման ամենաարդյունավետ միջոցն է: «Վերջին տարիներին մենք ունեցել ենք բազմաթիվ հետազոտություններ Հայոց ցեղասպանության մասին և այս համաժողովը կարող է նոր սկզբնակետ դառնալ հանրային իրազեկման համար»,- նշեց Դոնա-Լի Ֆրիզը:
«Ցեղասպանություններ ուսումնասիրող գիտնականների հավաքական ձայնը կարող է փոփոխություն բերել Հայոց ցեղասպանության մասին ավելի լայն հանրությանը կրթելու գործում»,- իր հերթին հավելեց ամերիկահայ գրող, բանաստեղծ Փիթեր Բալաքյանը, ով նույնպես մասնակցում է Երևանում կայանալիք միջազգային գիտաժողովին:

XII Международная конференция геноцидологов в Армении будет самой масштабной
Вопрос Геноцида армян сегодня находится в центре внимания мировой прессы, международной общественности и политики.
«Тема Геноцида отныне не стеснена в рамках только арменоведения, она стала одной из основных в работах международной научной общественности, о ней говорят, ее исследуют», - как передает Арменпресс, так заявил на пресс-конференции директор Музея-Геноцида армян АйкДемоян.
На XII Международную конференцию геноцидологов, которая состоится в Ереване 8-12 июля соберутся 130 ученых из разных стран – от Австралии и Японии до Аргентины и Бразилии. Демоян отметил несколько аспектов конференции. Первый: мероприятия к 100-летию Геноцида армян продолжаются и второй: научного форума такого масштаба в Армении еще не проводилось. «Будут рассматриваться вопросы не только Геноцида армян, но и всех геноцидов ХХ века – в сопоставительном аспекте», - сказал Демоян.
По мнению председателя оргкомитета Донны-Ли Фриз, конференция станет самым эффективным путем информированности общества о геноцидах. «В последние годы было множество форумов о Геноциде армян, а этот может стать новым этапом в осведомленности общества», - сказала она.
«Собирательный голос ученых-геноцидологов может помочь в повышении образованности и информированности общества о геноцидах», - сказал американо-армянский писатель и поэт Питер Балаян, который также участвует в конференции.