Մինսկի խմբի համանախագահներն առաջիկայում կվերադառնան տարածաշրջան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հիմնախնդրով զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն առաջիկայում կժամանեն տարածաշրջան: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությունը, այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Ռոբերտ Սեկուտան:
Նա նշել է, որ թեպետ չկա համանախագահների այցելության հստակ ժամկետ, սակայն Բաքվում Եվրոպական խաղերի բացման ժամանակ նրանք պայմանավորվածության են եկել առաջիկայում նորից վերադառնալ տարածաշրջան:
Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը ղարաբաղյան հինախնդիրների շուրջ բանակցություններ իրականացնելու նպատակով Հայաստան է ժամանել հունիսի 9-ին: Նա հանդիպումներ էր ունեցել ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի, ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի, ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորների, ինչպես նաև Բաքվում կայանալիք առաջին Եվրոպական խաղերին մասնակցող հայ մարզիկների հետ: Հայաստանից ԱՄՆ համանախագահը մեկնել էր Ադրբեջան՝ մասնակցելու հունիսի 12-ին Բաքվի Եվրոպական խաղերի բացման արարողությանը:

Сопредседатели Минской группы вскоре вернутся в регион
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ, занимающейся мирным урегулированием карабахского конфликта, вскоре вернутся в регион. Как передает «Арменпресс», ссылаясь на азербайджанское агентство АПА, об этом в беседе с журналистами сообщил посол США в Азербайджане Роберт Секута.
Он сказал, что сроки не уточнены, однако на Европейских играх в Баку была достигнута договоренность о скорейшей встрече в регионе.
Американский сопредседатель Джеймс Уорлик прибыл в Ереван 9-го июня; здесь он встречался с президентом Сержем Саргсяном, министром ИД Эдвардом Налбандяном, с депутатами НС и спортсменами, которые поехали на игры в Баку. Из Армении он поехал в Баку, где 12-го июня принимал участие в церемонии открытия игр.