ՀՀ վարչապետը խոսել է «Հիմնադիր խորհրդարանի» անդամների ձերբակալության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հիմնադիր խորհրդարանի» անդամների ձերբակալությունները տեղի են ունենում օրենքի շրջանակներում: Այս մասին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ վարչապետ Հովւկ Աբրահամյանը: «Ամեն ինչ տեղի է ունենում օրենքի շրջանակներում, իսկ օրենքի առաջ բոլորը հավասար են»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծեց Աբրահամյանը՝ անդրադառնալով «Հիմնադիր խորհրդարանի» անդամների ձերբակալության վերաբերյալ հարցին:
Հարցին, թե արդյոք «Հիմնադիր խորհրդարանի» ձերբակալված անդամները քաղբանտարկյալներ չե՞ ն, Հովիկ Աբրահամյանը վստահեցրեց, որ Հայաաստանում քաղբանտարկյալներ չկան և չեն լինի:
Հրապարակային միջոցառումների անցկացման վայրերում 2015 թվականի ապրիլի 24-ին զանգվածային անկարգությունների նախապատրաստության դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործի շրջանակներում ապրիլի 7-ին ձերբակալվել է 5 անձ։ Ձերբակալվել են «Հիմնադիր խորհրդարանի» անդամներ Վարուժան Ավետիսյանը, Պավել Մանուկյանը, Գևորգ Սաֆարյանը, Ժիրայր Սեֆիլյանը, Գարեգին Չուգասզյանը։

Премьер-министр Армении коснулся вопроса об аресте членов «Учредительного парламента»
Арест членов «Учредительного парламента» был совершен в рамках закона. Как сообщает Арменпресс, об этом в Национальном Собрании в беседе с журналистами сказал премьер-министр Армении Овик Абрамян.
«Все происходит в рамках закона, а перед законом все равны», - сказал премьер, коснувшись вопроса об аресте членов «Учредительного парламента».
На вопрос, не являются ли эти лица политзаключенными, Абрамян ответил, что в Армении политических заключенных нет и не будет.
Напомним, что в рамках уголовного дела о попытке организации беспорядков в местах проведения общественных мероприятий 24-го апреля 2015 года в Следственном комитете Армении 7-го апреля арестованы пять лиц. Арестованы члены «Учредительного парламента» Варужан Аветисян, Павел Манукян, Геворг Сафарян, Жирайр Сефилян и Гарегин Чугасзян.