Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը Եվրախորհրդարանում հույսի եւ քաջալերանքի խոսք Է ուղղել եվրոպացիներին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը Ստրասբուրգում Եվրախորհրդարանի ամբիոնից հույսի եւ քաջալերանքի ուղերձ Է հղել եվրոպացիներին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նրա ելույթից առաջ ԵԽ-ի նախագահ Մարտին Շուլցն ընդգծել Է, որ «Եվրոպան վերջին վեց տարիներին հսկայական, դրամատիկական ճգնաժամ Է ապրում՝ վիթխարի հետեւանքներով»: «Դա, նախեւառաջ, վստահության կորուստն Է եվրոպական ինստիտուտների նկատմամբ, գաղափարների կորուստը: ԱՆհրաժեշտ Է, որ բոլորը միավորվեն, որպեսզի վերականգնվի այդ վստահությունը,-ընդգծել Է խոսնակը:-Ձեր ուղերձը եվրոպական ուղերձ Է: Այդ ուղերձի հիման վրա մենք միասնություն ենք ձեռք բերում»:
«Դա հույսի ուղերձ Է՝ հիմնված Է այն վստահության վրա, որ մեր խնդիրները կարող են միավորիչ հզոր ուժ դառնալ բոլոր այդ վախերը հաղթահարելու նպատակով, որոնք այժմ Եվրոպան զգում Է ամբողջ աշխարհի հետ միասին»,-ասել Է հովվապետը: Նրա կարծիքով՝ «Եվրոպայի գլխավոր հիվանդություններից մեկը դարձել Է մենությունը, որը բնորոշ Է նրանց, ովքեր շփումներ չունեն մյուսների հետ»:
«Մենությունն սկսել Է ավելի սուր զգացվել տնտեսական ճգնաժամի պատճառով, որը շարունակում Է ողբերգական հետեւանքներ ունենալ հասարակության կյանքի համար: Վերջին տարիներին ԵՄ-ի ընդլայնման համեմատ աճել Է նաեւ քաղաքացիների մի մասի անվստահությունը եվրոպական հաստատությունների նկատմամբ, որոնք նրանք դիտում Էին որպես մեկուսացած, անհատների ակնկալիքների նկատմամբ անտարբեր, եթե ոչ վնասակար կանոններ սահմանող հիմնարկություններ»,-նշել Է պապը:
Իր ելույթում Ֆրանցիսկոսն արծարծել Է Էներգիայի Էկոլոգիապես մաքուր աղբյուրների հարցերը, Մերձավոր արեւելքից եւ Աֆրիկայի երկրներից Եվրոպա գաղթի խնդիրները: Նա նաեւ անդրադարձել Է ծայրահեղականության թեմային, այդ թվում՝ կրոնական հողի վրա: Ֆրանցիսկոսը չի շրջանցել նաեւ գործազրկության աճը Հին աշխարհում եւ սովը:
Խոսելով ԵՄ-ի գործընկերների եւ այն երկրների հետ փոխգործակցության մասին, որոնք ապագայում կցանկանային դառնալ նրա անդամներ, Հռոմի պապն ընդգծել Է «յուրաքանչյուր անհատի յուրահատկությունն ըմբռնելու» կարեւորությունը:
«Եվրախորհրդարանի թանկագին անդամներ, եկել Է այնպիսի Եվրոպա կառուցելու համար միասին աշխատելու ժամանակը, որը պտտվում Է ոչ թե տնտեսության, այլ մարդկային անհատի սրբության շուրջը, անկապտելի անժեքների շուրջը»,-ասել Է քահանայապետը:
Դիտորդները Վատիկանի սուվերենի նոր ուխտագնացությունն արդեն որակել են ռեկորդային: Նախ, դա Հռոմի պապի ամենակարճատեւ ուղեւորությունն Է Իտալիայի սահմաններից դուրս. ծրագրի համաձայն՝ Ֆրանցիսկոսը Ստրասբուրգում կգտնվի երեք ժամ 50 րոպե:
Երկրորդ, Հռոմի քահանայապետի ներկայիս ուղեւորությունը, Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու պատմության մեջ առաջին անգամ, գործնականում չունի կրոնական բաղադրիչ եւ չի նախատեսում մասնակցություն եկեղեցական արարողություններին: Միեւնույն ժամանակ Վատիկանի դիվանագիտական աղբյուրները ընդգծում են, որ խոսքը չի վերաբերում Ֆրանսիա հովվապետի պաշտոնական այցին, եւ Ֆրանսիայի ղեկավարների հետ հանդիպումներ ծրագրված չեն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Папа римский Франциск впервые изложил свою европейскую доктрину
С посланием надежды и ободрения обратился к европейцам папа римский Франциск с трибуны Европарламента в Страсбурге,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Перед его выступлением председатель ЕП Мартин Шульц подчеркнул, что "Европа последние шесть лет переживает огромный, драматический кризис с колоссальными последствиями". "Это, прежде всего, утрата доверия к европейским институтам, утрата идей. Необходимо, чтобы все объединились, чтобы восстановить это доверие, - подчеркнул спикер. - Ваше послание - европейское послание. На основе этого послания мы обретаем единство".
"Это послание надежды, основанное на уверенности в том, что наши проблемы могут стать мощной силой для объединения с целью преодолеть все эти страхи, которые сейчас испытывает Европа вместе со всем миром ", - сказал понтифик. По его мнению, одной из "главнейших болезней Европы стало одиночество, свойственное тем, у кого нет связей с другими".
"Одиночество стало ощущаться более остро из-за экономического кризиса, эффекты которого продолжают иметь трагические последствия для жизни общества. В последние годы по мере расширения ЕС росло и недоверие со стороны части граждан по отношению к институтам, которые, они рассматривали как отстраненные, устанавливающие равнодушные, если не вредящие, чаяниям индивидуумов правила", - отметил папа.
В своем выступлении Франциск затронул вопросы экологически чистых источников энергии, проблемы миграции в Европу с Ближнего Востока и из стран Африки. Также он коснулся темы экстремизма, в том числе на религиозной почве. Не обошел стороной Франциск и рост безработицы в Старом Свете, и голод.
Говоря о взаимодействии с партнерами ЕС и теми странами, которые в будущем захотели бы стать его членами, он подчеркнул важность "понимания своеобразности каждой личности"."Дорогие члены Европарламента, пришло время работать вместе для построения Европы, которая вращается не вокруг экономики, а вокруг священности человеческой личности, вокруг неотъемлемых ценностей", - подытожил понтифик.
Новое паломничество суверена Ватикана наблюдатели уже называют рекордным. Во-первых, это самая короткая папская поездка за пределы Италии: согласно программе, Франциск пробудет в Страсбурге 3 часа 50 минут.
Во-вторых, нынешняяпоездка римского первосвященника - впервые в истории Римско-католической церкви - практически не имеет религиозной составляющей и не предусматривает участия в церковных церемониях. В то же время дипломатические источники в Ватикане подчеркивают, что речь не идет об официальном визите понтифика во Францию, и встреч с французскими руководителями не предвидится.