Հայաստանի անդամակցությունը ԵՏՄ-ին բացառում է ԼՂ հակամարտության լուծման ռազմական ճանապարհը. Զատուլին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությունը բացառում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման ռազմական ճանապարհը։ «Համաձայնագրի կնքումը ձգձգվեց այն պատճառով, որ Ադրբեջանը որոշակի ճնշումներ էր գործադրում Ղազախստանի վրա, քանի որ լավ էր հասկանում, որ Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալով, Հայաստանը նոր մակարդակի վրա կբարձրացնի հարաբերությունները Ռուսաստանի ու ԵՏՄ անդամ մյուս պետությունների հետ, որոնք Հայաստանի հետ նաև Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ են, և վերը նշված երկրները Ադրբեջանին ստիպելու են ընդունել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կարող է լուծվել միայն խաղաղ ճանապարհով»,-«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի տնօրեն Կոնստանտին Զատուլինը: Նրա խոսքով` Հայաստանը կարող է չկասկածել, որ որևէ վտանգի դեպքում Ռուսաստանն անվերապահորեն կատարելու է ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում իր վրա վերցրած պարտականությունները։
Բանախոսը նշեց նաև, որ իր համար տարօրինակ կլիներ, որ ՀԱՊԿ-ում Ռուսաստանի, Ղազախստանի և Բելառուսի հետ ռազմական համագործակցություն իրականացնելով` Հայաստանը կարող էր հանկարծ չդառնալ վերը նշված երկրների տնտեսական դաշնակիցը՝ արդեն Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում։ «Ցամաքային սահմանի բացակայությունը որևէ կերպ չի կարող խանգարել Հայաստանի ներդաշնակ համագործակցությանը ԵՏՄ երկրների հետ»,- պարզաբանեց Զատուլինը և հավելեց, որ Հայաստանի անդամակցությունը ԵՏՄ-ին կնպաստի հայկական ապրանքանիշերի մուտքը հետխորհրդային երկրների շուկաներ, որի արդյունքում Հայաստանի տնտեսությունը վերելք կապրի։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի այն հարցին, թե Արևմուտքի պատժամիջոցները Ռուսաստանի դեմ որքանով կազդեն ԵՏՄ-ի ապագայի վրա, Զատուլինը նշեց, որ միամտություն կլիներ ասել, թե պատժամիջոցները ոչ մի ազդեցություն չեն թողնի ԵՏՄ երկրների վրա, սակայն դրանք չեն կարող լուրջ խոչընդոտ դառնալ Եվրասիական տնտեսական միության հետագա զարգացման համար։ «Ավելին՝ Հայաստանը կարող է օգնել Ռուսաստանին որոշ ապրանքատեսակների ներմուծման գործում, որոնք պատժամիջոցների հետևանքով այլևս չեն ներկրվում եվրոպական երկրներից»,-ասաց բանախոսը և հավելեց, որ Վրաստանի կողմից ԵՄ ասոցացման համաձայնագրին միանալը չի կարող խոչընդոտել Հայաստանի համագործակցությանը ԵՏՄ երկրների հետ։ «Եվրամիության ասոցացման պայմանգիրը գործնականում քաղաքական համաձայնագիր է։ Արդեն փաստ է, որ Եվրամիությունը 1,5 տարով հետաձգել է Ուկրաինայի հետ ազատ տնտեսական գոտու ներդրման գործընթացը, չնայած այն հանգամանքին, որ Ուկրաինայի ներկայիս նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն ստորագրել է ԵՄ ասոցացման համաձայնագիրը, մինչդեռ Ուկրաինայի նախկին նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչին գահընկեց արեցին հենց ԵՄ ասոցացման պայմանագրի կնքումը 1,5 տարով հետաձգելու համար. այս ամենը որոշակի հետևություններ անելու հիմք է տալիս»,- նկատեց Զատուլինը և հավելեց, որ ԵՄ ասոցացման պայմանգրի կնքումը ձեռնտու է միայն տվյալ երկրների արևմտամետ որոշ գործիչներին և տնտեսական առումով այն հանգեցնում է բավական տխուր հետևանքների։
Եվրասիական տնտեսական միությունը վերպետական-տնտեսական կառույց է, որի կազմում են ՌԴ-ն, Ղազախստանը, Բելառուսն ու Հայաստանը: Հայաստանը ԵՏՄ հիմնադիր կազմին միանալու համաձայնագիրը ստորագրեց հոկտեմբերի 10-ին Մինսկի գագաթնաժողովի ժամանակ: Փաստաթուղթն ուժի մեջ կմտնի 2015թ. հունվարի 1-ից:

Членство Армении в ЕАЭС исключает военный путь решения карабахского конфликта: Затулин
Вступление Армении в Евразийский экономический союз исключает военный путь решения карабахского вопроса. «Заключение соглашения затянулось в связи с тем, что Азербайджан оказывал определенное давление на Казахстан, поскольку прекрасно понимает, что присоединившись к ЕАЭС, Армения поднимет на новый уровень отношения с Россией и другими государствами-членами этой структуры, которые, кроме того, являются вместе с Арменией и членами ОДКБ, и эти страны заставят Азербайджан принять, что карабахский конфликт может быть решен только мирным путем», - сказал в беседе с Арменпресс директор Института стран СНГ Константин Затулин.
По его словам, Армения может не сомневаться, что в случае какой-либо угрозы Россия безоговорочно будет выполнять взятые на себя обязательства в рамках ОДКБ.
Затулин также отметил, что для него было бы странным, если бы Армения, осуществляя в ОДКБ военное сотрудничество с Россией, Казахстаном и Беларусью, не стала бы экономическим союзником вышеуказанных стран уже в рамках Евразийского экономического союза. «Отсутствие сухопутной границы не может каким-либо образом помешать гармоничному сотрудничеству Армении со странами-членами ЕАЭС», - сказал Затулин, добавив, что членство Армении в этой структуре будет способствовать выходу армянских товаров на рынки постсоветских государств, в результате экономику Армении ожидает подъем.
На вопрос корр. «Арменпресс», насколько санкции Запада в отношении России повлияют на будущее ЕАЭС, Затулин ответил, что было бы наивным утверждать, что эти санкции никак не скажутся на странах ЕАЭС, однако они не могут стать серьезным препятствием для дальнейшего развития этого союза. «Более того, Армения может помочь России в импорте некоторых видов товаров, которые из-за санкций больше не импортируются из европейских стран», - сказал Затулин, добавив, что присоединение Грузии к соглашению об ассоциации с ЕС не может помешать сотрудничеству Армении со странами ЕАЭС.
«Соглашение об ассоциации с ЕС, на деле, политическое соглашение. Факт, что Евросоюз на 1,5 года отложил процесс внедрения свободной экономической зоны с Украиной, несмотря на то, что нынешний президент страны Петр Порошенко подписал соглашение об ассоциации, в то время как его предшественник Виктор Янукович лишился своего поста из-за того, что это отложил подписание на 1,5 года, все это дает основания для некоторых умозаключений», - сказал Затулин, добавив, что заключение соглашения об ассоциации с ЕС выгодно только определенным деятелям западного толка этих стран, а в экономическом плане приводит к довольно печальным последствиям.
Евразийский экономический союз – надгосударственная экономическая структура, в составе которой РФ, Казахстан, Беларусь и Армения.
Соглашение о присоединении Армении к учредительному составу ЕАЭС была подписано 10 октября 2014 года на саммите в Минске. Документ вступит в силу с 1 января 2015 года.