Կառավարությունը Յուրա Մովսիսյանին ազատեց պարտադիր զինվորական ծառայությունից
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը ֆուտբոլի Հայաստանի հավաքականի և Մոսկվայի «Սպարտակ»-ի հարձակվող Յուրա Մովսիսյանին ազատեց պարտադիր զինվորական ծառայությունից: Կառավարության նիստում ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Գաբրիել Ղազարյանը նշեց, որ որոշման նախագծի ընդունումը պայմանավորված է ֆուտբոլի 2016 թվականի Եվրոպայի առաջնության նախընտրական փուլին (կմեկնարկի 2014թ. սեպտեմբերին, կավարտվի 2015թ. նոյեմբերին) Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի առաջատար ֆուտբոլիստի մասնակցությունն ապահովելու անհրաժեշտությամբ։
Կառավարությունը 2013թվականիհունիսի 13-ի թիվ 606‑Ա որոշմամբ` Յուրա Մովսիսյանին պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում էր տվել մինչև 2014 թվականի գարնանային զորակոչը: ՔանիորՄովսիսյանի 27տարինլրանումէ 2014թվականի օգոստոսի2-ին, հնարավոր չէնրանպարտադիրզինվորական ծառայության զորակոչիցտարկետումտալկամերկարաձգելտարկետմանժամկետը։Հետևաբար, անհրաժեշտությունէառաջացելազատել նրանպարտադիր զինվորականծառայությունից:

Правительство освободило Юру Мовсисяна от обязательной воинской повинности
Правительство Армении освободило нападающего Армении и московского «Спартака» Юру Мовсисяна от прохождения обязательной военной службы. На заседании правительства министр спорта и по вопросам молодежи Габриел Казарян отметил, что принятие проекта решения обусловлено необходимостью обеспечить участие этого ведущего футболиста Национальной сборной Армении в отборочном этапе первенства Европы по футболу 2016 года.
Правительство решением за N606-А от 13 июня 2013 года дало отсрочку Юре Мовсисяну от обязательной воинской службы до весеннего призыва 2014 года. Поскольку Юре Мовсисяну исполнится 27 лет 2 августа 2014 года, то невозможно снова дать ему отсрочку или продлить ее срок. Следовательно, возникла необходимость освободить этого футболиста от обязательной военной службы.