Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը դեմ Է արտահայտվել թեթեւ թմրանյութերի օրինականացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը չի պաշտպանում թեթեւ թմրանյութերի օրինականացումը: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հղում անելով CNN-ին, այդ մասին քահանայապետը հայտարարել Է հունիսի 20-ին՝ Հռոմում ելույթ ունենալով թմրանյութերի դեմ պայքարի հարցերին նվիրված միջազգային խորհրդաժողովում:
«Թմրանյութերից կախվածությունը չարիք Է, իսկ չարիքի դեմ պայքարում փոխզիջումները կամ դիրքերի հանձնումն անթույլատրելի են»,-նշել Է Ֆրանցիսկոսը:
Խոսելով այն մասին, որ ԱՄՆ-ի առանձին նահանգներ օրինականացրել են մարիխուանայի շրջանառությունը, Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու ղեկավարը հայտարարել Է, որ նման քաղաքականությունը «ոչ միայն խիստ կակսկածելի Է օրենքի տեսանկյունից, այլեւ ցանկալի արդյունք չի տալիս», հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Папа Франциск выступил против легализации легких наркотиков
Папа римский Франциск не поддерживает легализацию легких наркотиков. КаксообщаетАрменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом понтифик заявил, выступая на международной конференции по борьбе с наркотиками в Риме.
"Наркотическая зависимость - зло, а в борьбе со злом недопустимы компромиссы или сдача позиций", - отметил Франциск.
Говоря о том, что некоторые штаты США полностью легализовали оборот марихуаны, глава Римско-католической церкви заявил, что такая политика "не только крайне сомнительна с точки зрения закона, но и не достигает желаемого эффекта".
По мнению понтифика, открытие наркоманам доступа к запрещенным веществам не решает проблемы вреда от наркомании.