Սերժ Թանկյանը Թուրքիայի ժողովրդին ինքն իրեն գտնելու կոչ է արել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թե’ հայերը և թե’ թուրքերը արժանի են ունենալ այնպիսի ղեկավարներ ու կառավարություն, որոնք իսկապես հավասարապաշտ են, ժողովրդավար և կաշառակեր չեն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Ակոս» պարբերականը, այս մասին Թուրքիային ուղղած իր նամակում գրել է աշխարհահռչակ հայ երաժիշտ Սերժ Թանկյանը: Նամակի տեքստը ներկայացնում ենք ստորև.
«Թուրքիայի սիրելի’ժողովուրդ,
Անունս Սերժ Թանկյան է: Ես Լիբանանում ծնված նոր զելանդացի-ամերիկացի հայ եմ: Իմ զույգ պապերն ու տատերը գալիս են այն վայրերից, որը ներկայում Թուրքիա է կոչվում: Ստեփան անունով պապս Կեսարիայի Էֆքերե (Բահչելի) շրջանից էր, իսկ Վարսենիկ տատս` Թոքաթից:
Մյուս պապս ու տատս Դյորթյոլից ու Ուրֆայից էին: Նրանցից ոչ մեկն իր ծննդավայրը ազատ կամքով չի լքել:
Նրանք բոլորն էլ սարսափելի Ցեղասպանությունը վերապրածներ են, որն իրականացվել է Օսմանյան կայրսության վերջին օրերին կառավորության գլուխն անցած իթթիհատականների կողմից:
Բոլորն էլ այդ ժամանակ երեխաներ էին: Ստեփան պապս փրկվել էր և որոշ ժամանակ ապրել էր ամերիկյան, ապա հունական որբանոցներում` նախքան որպես գաղթական Լիբանան հասնելը: Վարսենիկ տատս և նրա տատը կոտորածից փրկվել էին թուրք քաղաքապետի շնորհիվ, որը վտանգել էր իր կյանքն արդար գործ անելու համար:
Այս պատմությունները Թուրքիայի կամ այլ պետությունների արխիվների պատմությունները չեն: Այս պատմություններն իմ ընտանիքի պատմություններն են:
Ավելի քան 6 հարյուր տարի առաջ այն երկիրը, որտեղից պապերս են եկել, հայտնի էր որպես պատմական Հայաստան: Երբ մարդաբանները հետազոտություն կատարեն Թուրքիայում, նրանք կգտնեն մեր մշակույթի մնացորդները հույն-հելենական և այլ քաղաքակրթությունների կողքին:
Թուրքիան շատ կարևոր է ինձ համար ոչ միայն այն պատճառով, որ իմ պապերն այնտեղից են եկել, այլև քանի որ իմ ողջ ազգն է եկել այդ հողերից, որոնք բռնի խլվել են նրանից ոչ թե պատերազմի հետևանքով կամ երկրի սահմանները փոփոխության ենթարկելու, այլ իթթիհատական կառավարության վայրագ հրահագների պատճառով: Ի՞նչ նշանակություն ունի այս ամենը մեզ համար այսօր: Շատ պարզ է: Մենք` հայերս, չենք ցանկանում ճնշել Թուրքիային կամ առաջացնել ցեղային պառակտում, մենք միայն արդարություն ենք ուզում, որպեսզի բոլորս կարողանանք առաջ անցնել այս պատմական ցավից, որը կաշկանդում է մեր հարաբերությունները: Սա վերաբերում է ոչ միայն Հայաստանի, այլև Թուրքիայի պատմությանը:
Արդյոք Էրդողանի կառավարությո՞ւնը այս հարցում ճիշտ քայլ պետք է կատարի: Չեմ կարծում: Այդ գործը ոչ էլ զինվորական ատյանը կկատարի, որը ժամանակակից պատմության ընթացքում իշխել է Թուրքիայում:
Տեղյա՞կ եք, որ ձեր կառավարությունը տարեկան միլիոնավոր դոլարներ է ծախսում ժխտելու համար այս իրականությունը` օտար երկրների մայրաքաղաքներում տարբեր լոբբիստական կազմակերպություններ գործի դնելով և տարբեր համալսարաններում նախագահի պաշտոններ ստեղծելով, որպեսզի իրենց հարմար իրականություն հյուսեն: Գիտե՞ք, թե դա ինչ նշականություն ունի մեզ` հայերիս համար: Գիտե՞ք, թե դա մեզ համար ինչ ցավալի է: Բավական չէ՞, որ ես պատմության սարսափելի ողբերգություն վերապրածի թոռ եմ: Անհրաժեշտ է, որ ես միջազգային հարթակներո՞ւմ պայքարեմ քարոզչության և կաշառակերության դեմ արդարության հաստատման համար:
Թուրքիայի` ինքն իրենք գտնելու ներկա վայրիվերումներում մենք` հայերս, մեծ կապ ունենք: Մեր պատմությունները, աշխարհագրությունները, արյունն այնքան մոտ են իրար, որ չենք կարող այս հարցում լուծում չգտնել:
Թե’ հայերը և թե’ թուրքերը արժանի են ունենալ այնպիսի ղեկավարներ ու կառավարություն, որոնք իսկապես հավասարապաշտ են, ժողովրդավար և կաշառակեր չեն:
Ավարտելով` կուզեմ շնորհակալություն հայտնել այն բոլոր հիանալի մարդկանց, ում հանդիպել եմ Թուրքիայում, և ովքեր ինձ հետ կիսել են իրենց պատմությունները` երաժշտական շրջագայության ժամանակ և համացանցում, և ովքեր ինձ ճշմարտության և արդարության վրա հիմնված մոտեցման հույս են ներշնչել:

Serj Tankian called on people of Turkey to find themself
YEREVAN, APRIL 22, ARMENPRESS. Both Armenians and Turks deserve to have such leaders and governments, that are truly egalitarian, democratic and non-corrupt. As reports “Armenpress”, citing “Agos” weekly, this was written in the letter of the world-famous Armenian musician Serj Tankian addressed to Turkey. The content of the letter is presented below:
“Dear People Of Turkey,
My name is Serj Tankian. I'm a Lebanese born Armenian American New Zealander. All four of my grandparents come from the area known as modern day Turkey. My grandfather Stepan hailed from Efkere in Kayseri, while my grandmother Varsenig came from Tokat.
My other grandparents were from Dortiol and Ourfa. None of them left on their own free will.
They were all survivors of the horrible Genocide committed by the Ittihad government during the last days of the Ottoman Empire.
They were all small children at the time. My grandfather Stepan was saved and spent time in an American orphanage as well as a Greek one before arriving in Lebanon as a refugee. My grandmother Varsenig and her grandmother were saved from slaughter by a Turkish mayor who risked his own life to do the right thing.
These are not some stories in the archives of Turkey or other nations. These are the true stories of my family.
Over 600 years ago the areas where my grandparents came from were known as historic Armenia. When anthropologists dig in Turkey, they find the remains of our civilization along with Helenic/Greek and others.
Turkey is very important to me not just because my grandparents came from there but because my whole race came from those lands that were forcefully taken from them, not by war, or in the changing of borders but by the brutal orders of the Ittihad Government. What does this all mean to us today? It's quite simple. Armenians don't want to hassle Turkey, or create racial divisions, we just want justice so we can all move on from this historical pain that strains our relationship. This is not just about Armenian history but also the history of Turkey.
Will Erdogan's government do the right thing by coming to terms with all of this? I don't think so. Neither will the military juntas that have ruled Turkey throughout modern history.
Do you know that your government spends millions of dollars every year to deny this truth in foreign capitals by hiring all sorts of lobbying firms and setting up chairs at universities to re-create the truth to its liking? Do you know how that feels as an Armenian? What a painful experience this is? Is it not enough that I am the grandson of survivors of a horrible tragedy of history? Must I fight propaganda and corruption internationally to regain justice?
Turkey's modern turmoil to find itself has a lot to do with us Armenians. Our histories, geographies, and blood are too close not to resolve these issues.
Both Armenians and Turks deserve leaders and governments that are truly egalitarian, democratic, and non-corrupt to start with. In closing, I just want to say thank you to all of the amazing people I've met from Turkey who have shared their stories with me while on tour and online and have given me hope of a rapprochement based on truth and justice.