Հայաստանի Կոմկուսի առաջին քարտուղարն իշխանություններին առաջարկում է ստեղծել կադրեր ռեզերվ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Կոմունիստական կուսակցությունը շնորհավորում է Հովիկ Աբրահամյանին` ՀՀ վաչապետի պաշտոնում ընտրվելու համար: Ապրիլի 19-ին հրավիրված ասուլիսում այս մասին հայտնեց ՀԿԿառաջին քարտուղար Տաճատ Սարգսյանը: Նրա գնահատմամբ` Հայաստանի վարչապետի պաշտոնը զբաղեցրած 13 գործիչներից, միայն Անդրանիկ Մարգարյանն ու Տիգրան Սարգսյանն են ամենից շատ պաշտոնավարել և ղեկավարել երկրի տնտեսությունը:
«Ընդամենը մեկ տարի վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնողը չի կարող ղեկավարել հանրապետության տնտեսությունը, չի կարող հարաբերություններ ունենալ համապատասխան կազմակերպությունների հետ, ինչի պատճառը մեր հանրապետությունում կադրերի բանկ չունենալն է»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` կարծիք հայտնեց Սարգսյանը, ով առաջարկում է իշխանություններին ստեղծել համապատասխան կադրերի ռեզերվ, բանկ:
Նրա հավաստմամբ` քաղաքականության ամենակարևոր չափանիշը երկրի սոցիալ- տնտեսական վիճակն է, մինչդեռ այսօր բավարար չափով արտադրական տեղեր չեն ստեղծվում, արդյունաբերական ձեռնարկությունները քիչ են:
ՀԿԿ առաջին քարտուղարը, խոսելով ներքին քաղաքականության մասին, ընդգծեց, որ կուսակցությունները հաճախ իրենց հարազատ գաղափարախոսությամբ առաջնորդվելու փոխարեն, անձնավորված են աշխատում:
«Ի՞նչ է նշանակում լինել կոալիցիայի կազմում, զբաղեցնել նախարարի պաշտոն, ապա դուրս գալ այդ կուսակցությունից»,- նշեց բանախոսը:
ՀԿԿ առաջին քարտուղարը գտնում է, որ այն, թե ինչպիսին կլինի նորանշանակ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գործունեությունը, կախված է նրա ներկայացրած ծրագրերից և դրանց կենսագործման միջոցառումներից:
Անդրադառնալով արտաքին քաղաքականությանը` Սարգսյանը նշեց, որ ՀԿԿ ողջունում է իշխանությունների կողմից Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցելու ուղղությամբ ձեռնարկած քայլերը:
Նա քննադատեց այն քաղաքական գործիչներին, ովքեր փորձում են շեղել երիտասարդությանը` Հայաստանի Մաքսային միությանը անդամակցելը որակելով որպես անկախության կորուստ:
«Ինչպիսի միության մեջ էլ մտնենք, առաջինն ազգի անվտանգության պահպանության խնդիրն է, իսկ այդ հզոր միության մեջ մեր անվտանգությունն անխոցելի է»,- շեշտեց քաղաքական գործիչը` հավելելով, որ Մաքսային միության կազմում Հայաստանի գտնվելու դեպքում Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման խնդրի լուծումն առավել իրատեսական է:
«Մենք 70 տարի եղել ենք Խորհրդային Միության կազմում: Մտնելով Մաքսային միություն` մենք կկարողանանք զարգացնել տնտեսությունը»,- ավելացրեց Սարգսյանը` ընդգծելով, որ կուսակցությունը ոչ թե կողմ է իշխանափոխության, այլ համակարգային փոփոխությունների:
ՀԿԿ-ն Հայաստանի տարածքում ունի 45 շրջկոմներ, մի քանիսն էլ առաջիկայում կբացվեն: Կուսակցության անդամների և համակիրների թիվը հասնում է 20 հազարի:
Կուսակցոթյունն առաջիկայում ցանկանում է իրեն տեսնել Ազգային ժողովում` մի շարք խնդիրների լուծմանն աջակցելու համար:

Первый секретарь Компартии Армении предлагает руководству страны создать кадровый резерв
Компартия Армении поздравила Овика Абрамяна в связи с избранием на пост премьер-министра РА. Об этом сказал первый секретарь КПА Тачат Саркисян. По его словам, из 13 деятелей, дольше всех оставались на этом посту и руководили экономикой страны Андраник Маркарян и Тигран Саркисян.
«Человек, всего лишь год находящийся на посту премьера, не может руководить экономикой, не может эффективно строить отношения с соответствующими организациями, и причина тому – отсутствие в нашей стране резерва кадров», - как передает Арменпресс, сказал Саркисян, предложивший властям создать банк соответствующих кадров.
По его словам, важнейший критерий политики – социально-экономическое состояние страны, между тем на сегодняшний день не создано достаточное количество производственных мест, промышленных предприятий мало.
Говоря о внутренней политике, Саркисян подчеркнул, что партии зачастую руководствуются личностными мотивами, а не принципами своей идеологии. «Что это значит – быть в составе коалиции, занимать министерскую должность, а потом выйти из этой партии?» - сказал он.
Он отметил, что будущая деятельность новоназначенного премьера Овика Абрамяна зависит от представленных им программ и мер по их выполнению.
Коснувшись внешней политики, Саркисян заявил, что КПА приветствует предпринимаемые властями шаги по вступлению Армении в Таможенный союз.
Он подверг критике тех политических деятелей, которые пытаются дезориентировать молодежь, квалифицируя членство в ТС как потерю Арменией независимости.
«В какой бы союз мы ни вошли, приоритетным для нас будет вопрос безопасности народа. А в этом могущественном союзе наша безопасность будет неуязвимой», - сказал он, добавив, в составе ТС решение карабахского вопроса для Армении становится более реальным.
«Мы 70 лет были в составе СССР. Вступив в ТС, мы сможем успешноразвивать нашу экономику», - сказал Саркисян, подчеркнув, что партия выступает не за смену власти, а за системные преобразования.
В Армении у КПА более 45 районных организаций, еще несколько откроются в ближайшем будущем. Число членов и сочувствующих компартии достигает 20 тысяч человек.
В будущем КПА желает увидеть себя в Национальном собрании и способствовать решению ряда государственных задач.