Խաղաղության փաստը 2026 թվականին լեգիտիմություն ստացավ ժողովրդի կատարած ընտրությամբ․ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ 2025 թվականին Ադրբեջանի հետ արձանագրված խաղաղության փաստը 2026 թվականին լեգիտիմություն է ստացել խորհրդարանական ընտրություններում Հայաստանի ժողովրդի կատարած ընտրությամբ և քվեարկությամբ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին վարչապետն ասաց Ազգային ժողովում՝ Հայաստանի Հանրապետության 2025 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը ներկայացնելիս։
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հունիսի 14-ին ամփոփել է Հայաստանում հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների վերջնական արդյունքները։ Ընտրությունների արդյունքներով խորհրդարան է անցել 3 քաղաքական ուժ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, որը կունենա 64 մանդատ, «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը, որը կունենա 29 մանդատ և «Հայաստան» դաշինքը, որը կունենա 12 մանդատ։ Ընտրությունների արդյունքներով «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ը խորհրդարանում ստացել է մեծամասնություն և կկարողանա ձևավորել կառավարություն։
Փաշինյանի խոսքով՝ 2025 թվականին արձանագրվել են այն հիմքերը, որոնք թույլ են տալիս անցում կատարել դեպի նոր օրակարգ՝ նոր որակի պետության ձևավորման օրակարգ։
«Էական եմ համարում, որ մենք 2025 թվականին արձանագրել ենք այն հիմքերը, որոնք մեզ թույլ են տալիս ասելու, որ մենք կարող ենք անցում կատարել դեպի նոր օրակարգ, որը մենք ձևակերպել ենք, այդ թվում՝ 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ՝ որպես նոր որակի պետության ձևավորման օրակարգ»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը կարևորեց այն հանգամանքը, որ 2025 թվականին Հայաստանն ու Ադրբեջանը հայտարարեցին խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի նախագծի բանակցությունների ավարտի և նախագծի համաձայնեցման մասին։
Նրա խոսքով՝ այդ իրադարձությունը հնարավոր դարձրեց խաղաղության հաստատումը 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի մասնակցությամբ և նախաձեռնությամբ։
«Մենք, ի վերջո, պետք է արձանագրենք, որ 2025 թվականը այն տարին է, որտեղ մենք լիարժեք արձանագրեցինք, որ ունենք խաղաղություն, ունենք հաստատված խաղաղություն և, ըստ էության, ունենք հակամարտության ավարտ Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև»,- նշեց վարչապետը։
Փաշինյանի խոսքով՝ 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով Հայաստանի ժողովուրդը վերահաստատել է խաղաղության օրակարգի նկատմամբ իր աջակցությունը։
«Պիտի արձանագրենք, որ 2026 թվականին այդ փաստը լեգիտիմություն ստացավ և վերաարձանագրվեց Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի կատարած ընտրությամբ և քվեարկությամբ։ 2026 թվականի ընտրությունների արդյունքներով Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդը տեր կանգնեց խաղաղությանը»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը նշեց, որ 2025 թվականը կարելի է համարել հեղափոխական կառավարման լավագույն տարին, իսկ հաջորդող տարիներին Կառավարությունը պետք է ձգտի ամեն տարի արձանագրել հետհեղափոխական կառավարման լավագույն տարին։
Փաշինյանը նաև անդրադարձավ 2026 թվականի պետական բյուջեի պարամետրերին՝ նշելով, որ դրանք լավատեսության հիմք են տալիս եկամուտների գերակատարման առումով։
«2026 թվականի պետական բյուջեի պարամետրերը մեզ տալիս են լավատեսություն, որ 2026 թվականին մեր պլանավորած եկամուտները մենք էականորեն գերակատարելու ենք։ Սա առաջին հերթին կապված է 2025 թվականին մեր արձանագրած տնտեսական ցուցանիշների հետ»,- ասաց վարչապետը։

Pashinyan: Armenian voters gave legitimacy to peace with Azerbaijan
Prime Minister Nikol Pashinyan has stated that the peace achieved with Azerbaijan in 2025 gained legitimacy in 2026 through the choice and vote of the Armenian people in the parliamentary elections, which gave his party a majority in the next parliament.
Pashinyan made the remarks in parliament during a hearing on the 2025 budget execution report.
According to Pashinyan, 2025 saw the establishment of foundations that allow Armenia to move toward a new agenda — the agenda of building a state of a new quality.
“I consider it significant that in 2025 we established the foundations that allow us to say that we can transition to a new agenda that we have formulated, including during the 2026 parliamentary elections, as an agenda for building a state of a new quality,” Pashinyan said.
The prime minister highlighted the fact that in 2025 Armenia and Azerbaijan announced the completion of negotiations and the finalization of the draft agreement on peace and the establishment of interstate relations.
This, he said, made possible the establishment of peace on August 8, 2025, in Washington, with the participation and initiative of U.S. President Donald Trump.
“We must ultimately acknowledge that 2025 was the year when we fully recorded that we have peace, we have established peace, and, essentially, we have the end of the conflict between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan,” the prime minister noted.
According to Pashinyan, the results of the 2026 parliamentary elections showed that the Armenian people reaffirmed their support for the peace agenda.
“We must record that in 2026 this fact received legitimacy and was reaffirmed through the choice and vote made by the people of the Republic of Armenia. Through the results of the 2026 elections, the people of the Republic of Armenia stood by peace,” Pashinyan said.
The prime minister said that 2025 could be considered the best year of revolutionary governance, while in the following years the government should strive to record the best year of post-revolutionary governance every year.
Pashinyan also addressed the parameters of the 2026 state budget, saying they provide grounds for optimism regarding the overperformance of revenue targets.
“The parameters of the 2026 state budget give us optimism that in 2026 we will significantly exceed our planned revenues. This is primarily connected with the economic indicators we recorded in 2025,” the prime minister said.