ԿԸՀ-ն բավարարել է Ռոբերտ Քոչարյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու միջնորդությունը
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը բավարարել է ՀՀ գլխավոր դատախազության միջնորդությունը «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին անձեռնմխելիությունից զրկելուն համաձայնություն տալու վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԿԸՀ նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցում այդ մասին հայտնեց փաստաբան Արամ Օրբելյանը։
Նա մանրամասնեց, որ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվելու պաշտոնական դիրքի չարաշահման և փողերի լվացման հոդվածներով։
Ավելի վաղ լրագրողների հետ զրույցում Արամ Օրբելյանը հայտնել էր, թե ինչ գործի շրջանակներում էր Դատախազությունը ԿԸՀ-ին միջնորդել համաձայնություն տալ Ռոբերտ Քոչարյանին անձեռնմխելիությունից զրկելուն։
Նա մանրամասնել էր, որ խոսքը գնում է Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության ժամանակ՝ 2004 թվականին կատարված մի գործարքի, որը հաստատել է ՀՀ կառավարությունը։
Օրբելյանի պնդմամբ՝ այդ գործարքը որևէ կերպ չի վիճարկվել, և դրա հետ Ռոբերտ Քոչարյանը և նրա ընտանիքի անդամները որևէ առնչություն չունեն։
«Հետագայում՝ 2008 թվականին, երբ պարոն Ռոբերտ Քոչարյանն արդեն պաշտոն չէր զբաղեցնում, նրա որդին՝ Սեդրակ Քոչարյանը տվյալ ընկերությունում բաժնեմաս է գնել՝ բավականին մեծ գումար վճարելով։ Եվ հիմա դա ինչ-որ ձևով փորձում են կապել 2004 թվականի գործարքի հետ։ Խոսքը «Մաստեր կլաս» թենիսի տարածքի մասին է»,- մանրամասնել է Օրբելյանը։
Նրա խոսքով՝ այդ հատվածը վարձակալությամբ է հանձնված եղել, վարձակալը իր գումարներով սկսել է կառուցապատում իրականացնել, սակայն 2008 թվականին ֆինանսական որոշակի խնդիրներ է ունեցել և ներդրումներ փնտրելու ժամանակ առաջարկ է եղել նաև Սեդրակ Քոչարյանին, որը համապատասխան մասնակցություն է ունեցել այդ գործընթացում։
Հունիսի 16-ին հայտնի էր դարձել, որ Դատախազությունը միջնորդություն է ներկայացրել ԿԸՀ Ռոբերտ Քոչարյանին անձեռնմխելիությունից զրկելուն համաձայնություն տալու վերաբերյալ։
Ռոբերտ Քոչարյանի առաջնորդած «Հայաստան» դաշինքը Հայաստանում հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով հաղթահարել է խորհրդարան մտնելու անցողիկ շեմը և նոր ձևավորվելիք խորհրդարանում կունենա 12 մանդատ։ Ռոբերտ Քոչարյանը գլխավորում է դաշինքի ընտրական ցուցակը, հետևաբար, այս պահին նրա նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու և նրան ազատությունից զրկելու համար անհրաժեշտ է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի համաձայնությունը։

Armenia’s Central Election Commission (CEC) has approved a request by the Prosecutor General’s Office to lift the parliamentary immunity of Robert Kocharyan, leader of the Armenia Alliance.
The decision was announced by lawyer Aram Orbelyan following the CEC meeting.
Orbelyan said Kocharyan is expected to be charged with abuse of official authority and money laundering.
Earlier, the lawyer explained that the Prosecutor General’s Office had sought the CEC’s consent within the framework of a case related to a transaction approved by the Armenian government in 2004 during Kocharyan’s presidency.
According to Orbelyan, the transaction has never been legally challenged and neither Kocharyan nor members of his family were involved in it.
He said that in 2008, after Kocharyan had left office, his son, Sedrak Kocharyan, purchased a stake in the company involved in the transaction, paying what he described as a substantial sum. Prosecutors are now allegedly attempting to link that purchase to the 2004 deal.
“The case concerns the Master Class tennis complex. The property had been leased, and the tenant had begun construction using its own funds. In 2008, facing financial difficulties, the company sought investors and made an offer to Sedrak Kocharyan, who subsequently became involved in the project,” Orbelyan said.
On June 16, it was announced that the Prosecutor General’s Office had formally requested the CEC’s consent to lift Kocharyan’s immunity.
The Armenia Alliance, led by Kocharyan, passed the electoral threshold in the June 7 parliamentary elections and is set to hold 12 seats in the new parliament. As the head of the alliance’s electoral list, Kocharyan enjoys legal protections that require CEC approval before criminal proceedings can be initiated against him or restrictions placed on his liberty.