Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը Վատիկանում ընդունել Է ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբամային
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը մարտի 27-ին Վատիկանում ընդունել Է ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբամային, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով իտալական Corriere dalla sera թերթին:
Հանդիպման ընթացքում, որը տեւել Է 50 րոպե, Միացյալ Նահանգների նախագահը քահանայապետին շնորհակալություն Է հայտնել ընդունելության համար: Միջոցառման ընթացքում քահանայապետը եւ ԱՄՆ-ի նախագահը նվերներ են փոխանակել:
«Սա մեծ պատիվ Է: Ես Ձեր մեծ երկրպագուն եմ: Անչափ շնորհակալ եմ, որ ընդունեցիք ինձ»,- ասել Է Օբաման հանդիպման սկզբում:
Այնուհետեւ Սպիտակ տան ղեկավարը Ֆրանցիսկոսին ներկայացրել Է ԱՄՆ-ի պատվիրակության մյուս անդամներին, որի կազմում եղել Է նաեւ պետքարտուղար Ջոն Քերին:
Առաջիկա ժամերին Օբաման պետք Է հանդիպումներ անցկացնի Իտալիայի նախագահ Ջորջո Նապոլիտանոյի եւ վարչապետ Մատեո Ռենցիի հետ:
Մարտի 27-ին ավելի ուշ Միացյալ Նահանգների ղեկավարը նաեւ պլանավորում Է այցելել Կոլիզեյ, որն ամբողջ օրվա ընթացքում փակի կլինի զբոսաշրջիկների համար, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:

Обама назвал себя большим поклонником папы римского
Папа римский Франциск в четверг принял в Ватикане президента США Барака Обаму, как передает Арменпресс, об этомсообщает итальянская газета Corriere della sera.
В ходе встречи, которая длилась около 50 минут, американский президент поблагодарил понтифика за оказанный прием. Кроме того, в ходе мероприятия понтифик и американский президент обменялись подарками.
"Это большая честь. Я ваш большой поклонник. Огромное спасибо за то, что приняли меня", - сказал Обама в самом начале встречи.
Впоследствии глава Белого дома представил Франциску других членов американской делегации, в составе которой был также госсекретарь США Джон Керри.
В ближайшие часы Обама должен провести встречи с президентом Италии Джорджо Наполитано и премьер-министром страны Маттео Ренци.
Позднее в четверг американский лидер также планирует посетить Колизей, который в течение всего дня будет закрыт для туристов.