Զինվորը զինվոր է, երբ ունի պետական մտածողություն. այսօր Հայաստանի ազգային հերոս Մոնթե Մելքոնյանի ծննդյան օրն է
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եթե կորցնենք Արցախը, ապա մենք կշրջենք հայոց պատմության վերջին էջը: Հայ ժողովրդին ու ռազմի դաշտում կռվողներին ուղղված զգաստացման այս կոչի հեղինակ Մոնթե Մելքոնյանը նոյեմբերի 25-ին կտոներ ծննդյան 56-րդ ամյակը:
1957 թվականի նոյեմբերի 25-ին ծնվելով Հայաստանից հազարավոր կիլոմետրեր հեռու` Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում` Մոնթե Մելքոնյանն իր հայկական արմատների մասին իմացավ 12 տարեկանում: Երբ 15 տարեկան էր, ծնողների հետ ճամփորդեց Եվրոպայի, Աֆրիկայի եւ Մերձավոր Արեւելքի 41 քաղաքներով, եղավ Արևմտյան Հայաստանում: 20 տարեկանում ընդունվեց Կալիֆոռնիայի Բերքլիի համալսարանը, որն ավարտեց հնագիտության եւ ասիական պատմության մասնագետի վկայականներով։ Համալսարանում ուսանելու տարիներին հիմնեց «Հայ ուսանողական միություն» եւ կազմակերպեց ցուցահանդես` նվիրված Մեծ եղեռնին։ Մոնթե Մելքոնյանի ավարտական թեզը նվիրված էր Վանի թագավորության ժայռափոր դամբարանների ուսումնասիրությանը. թեզը պաշտպանեց 1978 թվականին։ Արժանացավ կրթաթոշակի՝ Օքսֆորդի համալսարանում դոկտորական պաշտպանելու համար։ Սակայն Մոնթեն Բրիտանիա չմեկնեց, նա գնաց Արեւմտյան Հայաստան՝ Վասպուրականի ժայռափոր դամբարանները եւ կացարանները չափագրելու և ուսումնասիրելու համար։ 1991 թվականին ճանապարհները Մոնթե Մելքոնյանին բերեցին Հայաստան, ուր յոթ ամիս աշխատեց Գիտությունների ազգային ակադեմիայում` «Հայաստանը եւ հարևանները» գիրքը գրելու եւ հրատարակելու նպատակով։
Երևանում Մենթե Մելքոնյանն ամուսնացավ լիբանանահայ ուսանողուհու՝ Սեդա Գպրանյանի հետ, ում ճանաչում էր դեռ Լիբանանում եղած ժամանակվանից: Թողնելով գիտական գործունեությունը, նա մեկնեց Ղարաբաղ՝ մարտական գործողություններին մասնակցելու համար։ 1992 թվականի հունվարին Մոնթե Մելքոնյանին, ում ռազմական ընկերները Ավո էին կոչում, հանձնարարվում է Մարտունու շրջանի ինքնապաշտպանության ուժերի հրամանատարի պարտականությունները։ Նրա ղեկավարած ամենապատասխանատու եւ փայլուն գործողություններից մեկն Օմարի լեռնանցքի նվաճումն էր: Ունենալով ընկալելու մեծ շնորհք ու հնարավորություն՝ նա ռազմի դաշտում աճում էր օրեցօր: Մարտունեցիները պատմում են, թե Մոնթե Մելքոնյանը շատ հոգատար էր զինվորների նկատմամբ։ Ընկերները, հարազատները հագուստ, անհրաժեշտ այլ բաներ էին ուղարկում, սակայն նա դրանցից ոչինչ չէր վերցնում։ Զինակիցները հիշում են, որ Մոնթեն հաճախ լվանալ ու ապա կարկատել էր տալիս իր հնամաշ հագուստները՝ նորից հագնելու համար։ Ու երբ մի անգամ կշտամբեցին, թե գոնե քրոջդ ուղարկած հագուստներից մեկը հագիր, հերիք է կարկատածները հագնես, նա ասել էր` «այս անգամ էլ հագնեմ, հետո կփոխեմ»։
1993թ. հունիսի 12-ին Աղդամի կրակակետերի ոչնչացման լայնածավալ գործողություններից հետո Մարտունու պաշտպանական շրջանի հրամանատար Մոնթե Մելքոնյանը զինակիցների հետ իջավ հրամանատարական բարձունքից՝ անձամբ ստուգելու իրավիճակը եւ դիրքավորելու իր մարտիկներին։ Աղդամի մերձակա Մարզիլի գյուղի ծայրին անսպասելի հանդիպեց հակառակորդի զրահամեքենային և բացված կրակահերթի հետեևանքով զոհվեց:
Մոնթե Մելքոնյանը հետմահու արժանացավ Հայաստանի Ազգային հերոսի և Արցախի հերոսի կոչումների, պարգեւատրվելով «Հայրենիք» և «Ոսկե Արծիվ», ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի Հանրաետության «Մարտական խաչ» առաջին աստիճանի շքանշաններով:
Նրա մասին հուշերից մեկն այն մասին է, ինչպես էր Մոնթե Մելքոնյանը վերաբերում հրադադարին ու դրա խախտմանը: «Հրադադար է, տղաներ, հանկարծ չկրակեք, - պատվիրում էր Մոնթեն իր զինվորներին: Իսկ եթե իրենք կրակե՞ն, - հարցնում է կռվողներից մեկը: Մարերը լացացրեք, - լինում էր Ավոյի պատասխանը»:
Մոնթեն որպես զորավար, հրամանատար եւ սպա` կայացավ դժվարին պայքարում. Նա և զինվոր էր, և հրամանատար, ու եթե մի բան էր նախապատրաստում, տղաների հետ շարքում զինվոր ու առաջամարտիկ, ինչպես պատմում են նրա մարտական ընկերները, նա խստապահանջ էր, անզիջում կարգազանցների, վախկոտների ու բոլոր այն մարդկանց հանդեպ, ովքեր խոչընդոտում էին իր ծրագրերը: «Զինվորը զինվոր է, երբ ունի պետական մտածողություն: Այդ փամփուշտները հայրենիքի պաշտպանության համար են: Որպես պատիժ քո ստացած 3000 ռուբլուն 2000 էլ կավելացնես ու կմուծես որպես տուգանք»,- պատմում են նրա ընկերները:

Today Monte Melkonian would turn 56
YEREVAN, NOVEMBER 25, ARMENPRESS. If we lose Karabakh, then we’ll turn the final page in the Armenian history. The National Hero of the Republic of Armenia Monte Melkonian, who authored these words, would celebrate his 56th anniversary on November 25.
Monte Melkonian was an American-born Armenian commander during the Nagorno-Karabakh War.
Melkonian was born on November 25, 1957 at Visalia Municipal Hospital in Visalia, California to Charles and Zabel Melkonian. He was the third of four children born to a self-employed cabinetmaker and an elementary-school teacher.
Upon his return to California Monte returned to his education. In high school, he was exceeding all standards and having a hard time finding new academic challenges. Instead of graduating high school early, as was suggested by his principle, Monte found an alternative thanks to his father: a study abroad program in East Asia. At the age of 15 Monte traveled to Japan for a new chapter in his young life. While there he began making money teaching English which helped finance his travels through several Southeast Asian countries. This introduced him to several new cultures, new philosophies, new languages, and in several cases, like his travels throughVietnam, new skills that would become immensely valuable in his later life as a soldier. Returning to the United States, he graduated from high school and entered the University of California, Berkeley, majoring in ancient Asian history and Archeology. In 1978 he helped to organize an exhibition of Armenian cultural artifacts at one of the university’s libraries. The section of the exhibit dealing with the 1915-23 genocide was removed by university authorities, at the request of the Turkish consul general in San Francisco. The display that was removed was eventually reinstalled following a campus protest movement. Monte eventually completed his undergrad work in under three years. Upon graduating, he was accepted into the archeology graduate program at the University of Oxford. However, Monte chose to forgo this opportunity, and instead chose to begin his lifelong struggle for the Armenian Cause.
On October 6, 1990 Monte arrived in what was then still Soviet Armenia. During the first 8 months in Armenia, Melkonian worked in the Armenian Academy of Sciences, where he was prepared an archaeological research monograph on Urartian cave tombs, which was posthumously published. Seta and Monte were married at the monastery of Geghart in August 1991.
Melkonian carried several aliases over his career including "Abu Sindi", "Saro", "Timothy Sean McCormack" and "Commander Avo"; the last being how troops under his command addressed him in Nagorno-Karabakh. The last years of his life were spent fighting with the Nagorno-Karabakh Defense Army.
On September 12 (or 14) 1991 Monte travelled to Shahumian region (north of Karabagh), where he fought for three months in the fall of 1991. There he participated in the capture of Erkej, Manashid and Buzlukh villages.
On February 4, 1992 Melkonian arrived in Martuni as the regional commander. Upon his arrival the changes were immediately felt: civilians started feeling more secure and at peace as Azeri armies were pushed back and were finding it increasingly difficult to shell Martuni's residential areas with GRAD missiles.
In April 1993, Melkonian was one of the chief military strategists who planned and led the operation to fight Azeri fighters and capture the region of Kalbajar of Azerbaijan which lies between the Republic of Armenia and former NKAO. Armenian forces captured the region in four days of heavy fighting, sustaining far fewer fatalities than the enemy.
Monte was killed in the abandoned Azerbaijani village of Merzili in the early afternoon of June 12, 1993 during the Battle of Aghdam. According to Markar Melkonian, Monte's older brother and author of his biography, Monte died in the waning hours of the evening by enemy fire during an unexpected skirmish that broke out with several Azerbaijani soldiers who had gotten lost. Monte died in the arms of his closest and most trusted comrades.
Monte was buried with full military honors on June 19, 1993 at Yerablur military cemetery in Yerevan,Armenia. According to one estimate, some 25,000 people filed past his open casket as it lay in state at the Officer’s Hall in Yerevan. Among the dignitaries present were Levon Ter-Petrosyan, President of the Republic of Armenia, high-ranking Armenian and C.I.S. military leaders, and members of all the major political parties in the country.