Ավստրալիայի նոր կառավարության կազմում շատ են Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած գործիչները
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրալիայի նորընտիր վարչապետ, լեյբորիստական կուսակցության առաջնորդ Թոնի Աբոթը և նրա կառավարության երեք ամենաազդեցիկ նախարարները, դեռևս ընդդիմություն եղած ժամանակ իրենց հրապարակային ելույթներում և հայտարարություններում ընդունել են Հայոց ցեղասպանությունը: Ավստրալիայի 28-րդ վարչապետը վերջերս է հանրության ուշադրությանը ներկայացրել իր կառավարության կազմը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախմբից, երկրի հայ համայնքն ուրախությամբ է փաստում, որ Ավստրալիայի նոր կառավարության անդամների առնվազն 20 տոկոսը վերջին շրջանում հրապարակային ճանաչել են Հայոց ցեղասպանության փաստը:
Ավստրալիայի նորանշանակ ֆինանսների նախարար Ջո Հոկին, ով հայկական ծագում ունի, բազմիցս կոչ է արել Ավստրալիայի կառավարությանը պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: 2005թ-ին նա այցելել է Հայաստան, ծաղիկ դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին:
Հաղորդակցության նախարար Մալքոլմ Թըրնբոլը 2011թ-ին ազդեցիկ ելույթ է ունեցել Ավստրալիայի խորհրդարանում` կոչ անելով ճանաչել Օսմանյան Թուրքիայում հայերի, հույների և ասորիների ջարդերը` որպես մարդկության դեմ գործած հանցագործություն:
Միգրացիայի և սահմանային պաշտպանության հարցերով նախարար Սքոթ Մորիսոնը 2011թ-ին մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման արարողությանը:
Ամեն ապրիլի 24-ին դեռևս ընդդիմության առաջնորդ եղած ժամանակ Թոնի Աբոթը հայտարարություն է տարածում` հիշատակելով Հայոց ցեղասպանության փաստը:
Այս առիթով Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Վաչե Ղահրամանյանը նշել է, որ Ավստրալիայի նոր դաշնային կառավարության ձևավորման արդյունքում առաջին անգամ է, որ կառավարության կազմում են Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած այսքան շատ գործիչներ:«Մենք կաշխատենք ներկայիս կառավարության հետ, որ Ավստրալիան ևս իր ձայնն ավելացնի պատմության այս սև էջի ճանաչման գործընթացում»,- ասել է Ղահրամանյանը:
Ակնկալվում է, որ Հայ դատի մեկ այլ աջակից` Բրոնուին Բիշոփը, կընտրվի Ավստրալիայի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ:

New Australian Government filled with supporters of Armenian Genocide recognition
YEREVAN, OCTOBER 12, ARMENPRESS: The Prime Minister of Australia, Tony Abbott and three of his senior Ministers have all, while in Opposition over the last three years, properly characterised the Armenian Genocide in public speeches and statements.
Abbott, Australia’s 28th Prime Minister, recently unveiled his new Cabinet. As Armenpress reports, the Armenian National Committee of Australia (ANC Australia) revealed that "Armenians should be delighted that 20% of the Cabinet, as well as many members of the outer Ministry, were on recent record either characterising the Armenian Genocide correctly or outright advocating for Australia's recognition of the Armenian Genocide".
Australia’s new Treasurer, Joe Hockey, who is of Armenian heritage, has been the most vocal advocate in Parliament, calling upon the Australian government to officially recognise the Armenian Genocide. In 2005, Hockey became the most senior Australian government Minister to visit the Armenian Genocide Memorial in Yerevan, Armenia. Since that time, he has continued to be a staunch voice on the issue.
The Member for Wentworth and Minister for Communications, Malcolm Turnbull delivered a powerful speech in 2011 on the floor of Parliament on the Armenian, Greek and Assyrian Genocides, and the need for Australia to recognise this crime against humanity.
Minister for Immigration and Border Protection, Scott Morrison, who attended the 2011 Armenian Genocide Commemoration, joined his Parliamentary colleagues calling for the recognition of the Armenian Genocide.
In addition, as Opposition Leader, the current Prime Minister, Tony Abbott has issued a statement on every April 24 marking the commemoration of the Armenian Genocide.
ANC Australia Executive Director Vache Kahramanian commented: “The composition of the Federal Parliamentary Cabinet represents the first time we have seen so many supporters of Armenian Genocide recognition hold such high office. Over twenty percent of the cabinet has a clear track record of support.”
“We look forward to working with the current government to ensure Australia adds her voice in recognising this dark chapter in history,” Kahramanian added.
It is widely expected that Bronwyn Bishop, another staunch supporter of Armenian Genocide recognition in Australia, will take on the role as Speaker of the House of Representatives.