Սերժ Սարգսյանը Սոչիում հանդիպում է ունեցել Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Աշխատանքային այցով Սոչիում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն սեպտեմբերի 23-ին մինչ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) խորհրդի հերթական նստաշրջանի մեկնարկը հանդիպում է ունեցել Բելառուսի Նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, զրուցակիցները քննարկել են ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափով փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր: Երկուստեք ընդգծվել է, որ բարձր մակարդակի հաճախակի հանդիպումները, երկու երկրների տարբեր գերատեսչությունների միջև ակտիվ համագործակցությունն զգալիորեն նպաստում են միջպետական հարաբերությունների օրակարգի հարստացմանը փոխշահավետ բոլոր ուղղություններով:
Հայաստանի և Բելառուսի նախագահները գոհունակությամբ են նշել, որ մի քանի ամիս առաջ Նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի Հայաստան կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում պայմանավորվածությունների որոշակի մասն արդեն իրականացվել է, իսկ մի մասն էլ իրագործման ընթացքի մեջ է:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցությունից հետո միության անդամ երկու բարեկամ երկրների միջև տնտեսական համագործակցության զարգացման հեռանկարին: Կողմերը քննարկել են նաև Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության հարցում Բելառուսի աջակցությանը վերաբերող հարցեր:
Հայաստանի և Բելառուսի նախագահները հայ-բելառուսական հարաբերությունների ամրապնդման գործում մեծապես կարևորել են նաև Բելառուսում հայ համայնքի դերը:

Armenia's President meets with Alexander Lukashenko
YEREVAN, SEPTEMBER 23, ARMENPRESS. On September 23, the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan, who paid a working visit Sochi, had a meeting with the President of Belarus Alexander Lukashenko before the launch of the regular session of the Council of the Collective Security Treaty Organization (CSTO).
The Media and Public Relations Department of the President’s Office informed "Armenpress" that the sides discussed issues related to the cooperation in bilateral as well as in multilateral formats. They stressed that frequent high-level meetings, active cooperation between different agencies of the two countries considerably expand the agenda of interstate relations in all mutually beneficial areas.
The Presidents of Armenia and Belarus noted with satisfaction that part of the agreements reached during the official visit of the President of Belarus to Armenia, which took place several months ago, has already been called to life, while the other part is in the process of implementation.
At the course of the meeting, the parties spoke about the prospects of developing cooperation between the two friendly states after Armenia becomes a member of the Customs Union. They also discussed Belarus’s assistance to Armenia on the issues pertinent to the membership to the CU.
In the strengthening of the Armenian-Belarus relations, the Presidents of the two countries stressed the important role of the Armenian community of Belarus.