Նախագահն ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահի նստավայրում այսօր տեղի է ունեցել պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Բելառուսի Հանրապետության Նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը, որից հետո կայացել են երկու երկրների նախագահների առանձնազրույցն ու պաշտոնական պատվիրակությունների մասնակցությամբ ընդլայնված կազմով բանակցությունները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, բանակցությունների արդյունքներով այնուհետ ստորագրվել են երկկողմ համագործակցության զարգացմանն ու խորացմանն ուղղված մի շարք փաստաթղթեր: Մասնավորապես ստորագրվել են՝ «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Բելառուսի Հանրապետության կառավարության միջև ազգային փոքրամասնություններին պատկանող անձանց իրավունքների ապահովման բնագավառում համագործակցության մասին», «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Բելառուսի Հանրապետության կառավարության միջև միջուկային անվտանգության և ճառագայթային պաշտպանության ոլորտում համագործակցության և տեղեկատվության փոխանակման մասին», «Հայաստանի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարության և Բելառուսի Հանրապետության գյուղատնտեսության և պարենի նախարարության միջև գյուղատնտեսության բնագավառում համագործակցության մասին» համաձայնագրեր, «Հայաստանի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարության և Բելառուսի Հանրապետության արդյունաբերության նախարարության միջև համագործակցության զարգացման մասին» փոխըմբռնման հուշագիր և «2013-2014 թվականներին ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության և Բելառուսի Հանրապետության սպորտի և տուրիզմի նախարարության միջև» համագործակցության ծրագիր:
Նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Ալեքսանդր Լուկաշենկոն զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ հանդես են եկել բանակցությունների արդյունքների վերաբերյալ հայտարարությամբ: Նախագահ Սարգսյանն իր խոսքում, մասնավորապես, ասել է.
«Հարգելի՛ պարոն Նախագահ,
Ես անկեղծորեն ուրախ եմ ողջունելու Բելառուսի Հանրապետության Նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին մեր երկրում: Մենք Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ կանոնավոր հանդիպումներ ենք ունենում ՀԱՊԿ, ԱՊՀ գագաթնաժողովների, անցյալում նաև՝ ԵվրԱզԷՍ-ի շրջանակներում, վերջին անգամ հանդիպել ենք Մոսկվայում դեկտեմբերին կայացած Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) խորհրդի նիստի ընթացքում, իսկ մինչ այդ՝ նաև ԱՊՀ գագաթնաժողովում, որտեղ այժմ Բելառուսը իր նախագահության շրջանում իրականացնում է Համագործակցության հետագա ամրապնդմանն ուղղված համալիր միջոցառումներ:
Այդ կանոնավոր հանդիպումները մեզ թույլ են տալիս աշխատանքային կարգով քննարկել և լուծել հայ-բելառուսական օրակարգի ընթացիկ հարցերը: Այնուամենայնիվ, բարձր մակարդակի փոխայցելությունները մնում են միջպետական հարաբերությունների առաջընթացի գլխավոր խթանը: Եվ ես ցանկանում եմ կրկին ողջունել Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին Հայաստանում, որտեղ նա միշտ ցանկալի հյուր է:
Ուղիղ մեկ ամիս հետո մենք նշելու ենք մեր երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակը: Այդ տարեթվին մենք մոտենում ենք ունենալով ոչ միայն երկկողմ համագործակցության համապատասխան մակարդակ, այլ նաև ամուր գիտակցումով, որ այս տարիների ընթացքում կուտակված միջպետական փոխգործակցության դրական փորձը հանդիսանում է մեր ընդհանուր սեփականությունը:
Եվ մենք միասնական ենք այն հարցում, որ մեր հարաբերությունների ապագան պետք է ներդաշնակ լինի մեր պատմական անցյալի հետ: Չէ՞ որ մենք կողք-կողքի ենք անցել անցյալ հարյուրամյակի բարդություններով, ուս-ուսի մարտնչել ենք Մեծ Հայրենականում, հազարավոր հայեր են զոհվել բելառուսական ճակատներում, հարյուր հազարավորներն արիաբար փառավորել են իրենց անունը: Մեր բարեկամությունն ամրապնդված է մեր ընկած հերոսների արյամբ, և մեզ անհրաժեշտ է խնամքով պահպանել ու բազմապատկել այդ ժառանգությունը:
Մենք քննարկեցինք ամենաբազմազան հարցեր. խոսեցինք տնտեսության, աշխարհաքաղաքական հարցերի, հումանիտար կապերի մասին: Բնականաբար, խոսեցինք նաև Առևտրատնտեսական համագործակցության հարցերով միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեության մասին, որի հերթական նիստը կկայանա ընթացիկ տարվա հունիսին: Ընդգծեցինք միջխորհրդարանական սերտ կապերը հատուկ ստեղծված հայ-բելառուսական հանձնաժողովի շրջանակներում:
Առանձնահատուկ ուշադրություն հատկացվեց միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում մեր փոխգործակցության ամրապնդմանը վերաբերող հարցերին: Մենք մտքեր փոխանակեցինք ՀԱՊԿ շրջանակում համագործակցության զարգացման շուրջ, խոսեցինք ԱՊՀ-ում գործընթացների մասին, որտեղ մենք պատրաստ ենք անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել մեր բելառուս բարեկամներին՝ Համագործակցությունում նրանց նախագահության հաջողության ապահովման նպատակով:
Ես նաև Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին ծանոթացրեցի Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացի ներկայիս ընթացքին: Եվս մեկ անգամ ընդգծեցի, որ Ղարաբաղի ժողովուրդը ցանկանում է խաղաղություն և իր պատմական հայրենիքում ազատ զարգանալու հնարավորություն: Նրանք ցանկանում են իրենց ինքնիշխանության միջազգային ճանաչմանը հասած այլ ժողովուրդների հետ հավասար հնարավորություններ: Ես հավաստիացրեցի Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին, որ մեր դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ՝ մենք պատրաստ ենք այդ հակամարտության խաղաղ լուծմանը:
Մենք որոշակի և բազմախոստում ծրագրեր ունենք առևտրատնտեսական և ներդրումային համագործակցության ոլորտում, ապրանքների և ծառայությունների փոխադարձ մուտք մեր երկրների շուկաներ, փոխգործակցություն զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության ոլորտներում, համագործակցություն մշակույթի և գիտության բնագավառներում: Մեծ հնարավորություններ ենք տեսնում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում:
Կարծում եմ, որ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն կհամաձայնի ինձ հետ, որ այցին նախորդող մեծաքանակ շփումներն ամենատարբեր մակարդակներում նպաստեցին նրան, որ քիչ առաջ ստորագրվեց փաստաթղթերի ծանրակշիռ փաթեթ: Մենք ակնկալում ենք, որ դրանք սպասվող ազդակ կհաղորդեն երկկողմ համագործակցությանը: Այնպես որ, պարոն Նախագահի այցը ժամանակին էր և դատապարտված է հաջողության»:

Serzh Sargsyan hosted Alexander Lukashenko
YEREVAN, MAY 13, ARMENPRESS: Today, the official ceremony of welcoming the President of Belarus Alexander Lukashenko, who has arrived to Armenia for an official visit, took place at the Presidential Palace. After the ceremony, the Presidents of the two countries held a one-to-one meeting followed by the negotiations in the extended format with the participation of the official delegations.
As reported by Armenpress, in the wake of the negotiations, the parties signed a number of the agreements aimed at the development and deepening of cooperation in a number of areas. In particular, signed were the “Agreement between the Government of the Republic of Armenia and Government of the Republic of Belarus on Cooperation in the Area of Protecting Rights of the National Minorities,” “Agreement between the Government of the Republic of Armenia and Government of the Republic of Belarus on Cooperation and Information Exchange in the Area of Nuclear Safety andRadioactive Protection,” “Agreement on Cooperation between the Ministry of Agriculture of the Republic of Armenia and Ministry of Agriculture and Food of the Republic of Belarus,” Memorandum of Understanding on the Development of Cooperation between the Ministry of Agriculture of the Republic of Armenia and Ministry of Industry of the Republic of Belarus, and Program for Cooperation in Years 2013-2014 in the Area of Physical Culture and Sport between the Ministry of Sport and Youth Issues of the Republic of Armenia and Ministry of Sport and Tourism of the Republic of Belarus.
At the meeting with the representatives of the mass media, Presidents Serzh Sargsyan and Alexander Lukashenko made a joint statement on the outcome of the negotiations.
Statement by President Serzh Sargsyan on the outcome of the negotiations with the President of Belarus Alexander Lukashenko
"Distinguished Mr. President,
I am truly glad to welcome the President of Belarus Alexander Lukashenko in our country. We are meeting regularly with President Lukashenko at the CSTO and CIS Summits, in the past also in the framework of EvrAzEs, and most recently we met at the December Session of the Council of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) in Moscow and before that also at the Summit of CIS where Belarus, in the framework of its Chairmanship, has been implementing comprehensive measures aimed at the further enhancement of cooperation.
These regular meetings allow us to discuss in a working manner and provide solutions to the issues on the Armenian-Belarus agenda. However the high level reciprocal visits remain the main booster of the interstate relations. I would like to once again greet President Lukashenko in Armenia where he is always a welcome guest.
Next month, we will be celebrating the 20th anniversary of the establishment of diplomatic relations between our countries. We are approaching this milestone not only with the corresponding level of bilateral cooperation but also with the strong realization that the positive experience of the interstate cooperation acquired through these years is our common property.
We also concur that the future of our relations should be in harmony with our historical past. We passed the hardships of the last century side by side, shoulder to shoulder fought in the Great Patriotic War, thousands of Armenian fell on the Belarus frontlines and hundreds of thousands covered their names with glory. Our friendship is cemented by the blood of our fallen heroes and we ought to preserve and multiply that legacy with care.
We have discussed the most diverse issues: we have spoken about economic and geopolitical issues, humanitarian ties. Naturally, we have also talked about the activities of the intergovernmental commission on trade and economic cooperation which will hold its regular meeting in June. We have also recognized close interparliamentary relations in the framework of the specially formed Armenian-Belarus commission.
Special attention has been paid to our cooperation in the framework of international organizations. We have exchanged views on the development of cooperation in the framework of CSTO, spoke about processes going on at the CIS where we are ready to render the needed assistance to our Belarus colleagues to ensure success of their Chairmanship in the Organization.
I have also presented to Alexander Lukashenko the current stage of the NK peace process. I have underscored once again that the people of Karabakh want peace and opportunity to live freely in their historical homeland. They want equal opportunities will all those nations which have obtained international recognition of their sovereignty. I assured President Lukashenko that our position remains unchanged: we are ready for a peaceful resolution of the conflict.
We have certain and promising programs in the area of economic and investment cooperation, mutual access of the goods and services to our respective markets, cooperation in the areas of tourism, agriculture, culture and science. We see great opportunities in the sphere of high technologies.
I trust President Lukashenko will agree with me that numerous contacts before this visit held on different levels contributed also to the signing a while ago of a weighty package of documents. We anticipate that they will provide the anticipated impulse to the bilateral cooperation. Thus, Mr. President, the visit is timely and is doomed to be a success.