180 երկրների պատվիրակություններ կժամանեն Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի գահակալման արարողությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհի 180 պետությունների ղեկավարներ կամ բարձրաստիճան պատվիրակություններ են ժամանելու Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի գահակալման արարողությանը, որը մարտի 19-ին տեղի կունենա Վատիկանում, երբ կաթոլիկ եկեղեցին տոնում է Սուրբ Հովսեփի օրը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել է KAI գործակալությունը՝ հղում անելով տարբեր երկրների պաշտոնական աղբյուրների:
Վատիկանում կայանալիք արարողությանն իրենց մասնակցության մասին հայտարարել են Մեծ Բրիտանիայի գահաժառանգ արքայազն Չարլզը, Իսպանիայի Սոֆյա թագուհին եւ գահաժառանգ արքայազն Ֆելիպեն, ինչպես նաեւ Բելգիայի թագավորական զույգը՝ Ալբերտ Երկրորդը եւ Պաոլան:
ԱՄՆ-ն ներկայացնելու է երկրի փոխնախագահ Ջո Բայդենը, Արգենտինան՝ նախագահ Կրիստինա Ֆեռնանդես դե Կիրշները, Բրազիլիան՝ նախագահ Դիլմա Ռուսեֆը, Մեքսիկան՝ նախագահ Էնրիկե Պենյա Նիետոն: Իրենց ներկայությունն արդեն հաստատել են Գերմանիայի նախագահ Յոահին Գաուկը եւ կանցլեր Անգելա Մերկելը, Ավստրիայի նախագահ Հայնց Ֆիշերը եւ Լեհաստանի նախագահ Բրոնիսլավ Կոմորովսկին: Առայժմ հայտնի չէ՝ Վատիկան կժամանի արդյոք Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը, թե երկիրը կներկայացնի վարչապետ Ժան Մարկ Էյրոն:
Հռոմի պապի գահակալման արարողությանը Ռուսաստանի Դաշնությունը ներկայացնելու է Պետդումայի խոսնակ Սերգեյ Նարիշկինը:

Делегации из 180 стран приедут на интронизацию Папы Римского Франциска
Главы илиделегации высокого уровня из180 государств мира приедут наинтронизацию Папы Римского Франциска, которая пройдет вВатикане 19 марта, когда Католическая церковь празднует торжество святого Иосифа, как передаетАрменпресс, об этомсообщило агентство КАI соссылкой наофициальные источники разных стран.
О своем присутствии нацеремонии вВатикане объявили коронованные особы Великобритании (наследник престол принц Чарльз), Испании (королева София инаследник престола принц Фелипе), атакже Бельгии (королевская чета Альберт II иПаола).
США будет представлять вице-президент Джо Байден, Аргентину— президент Кристина Фернандес де Киршнер, Бразилию— президент Дилма Русеф, Мексику— президент Энрике Пенья Ньето. Свое присутствие уже подтвердили президент ФРГ Йоахим Гаук иканцлер Ангела Меркель, президент Австрии Хайнц Фишер ипрезидент Польши Бронислав Коморовский. Пока неизвестно, приедет вВатикан президент Франции Франсуа Олланд илистрану будет представлять премьер-министр Жан-Марк Эйро.