Գերմանիայից Հայաստան այս տարի ներմուծվել է 320 բնական եղեւնի
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում արգելված է եղեւնիների եւ սոճիների հատումն ու վաճառքը: Մայրաքաղաքում վաճառքի հանված եղեւնիներն ու սոճիները հանրապետություն են ներմուծվում Գերմանիայից: Յուրաքանչյուր ներմուծված ծառի համար վաճառքի թույլտվությունն էլ տալիս է ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը: «Արմենպրես»-ին բնապահպանության նախարարության Կենսառեսուրսների կառավարման գործակալությունից տեղեկացրին, որ 2012 թվականին Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունից Հայաստան է ներմուծվել 260 հատ կեռիկավոր կամ արծաթափայլ եւ 60 կովկասյան տեսակի եղեւնի: Մինչդեռ 2011 թվականին Գերմանիայից մեր երկիր էր ներմուծվել ընդամենը 150 հատ կեռիկավոր տեսակի եղեւնի:
Ամանորի նախօրեին որպես կանոն արձանագրվում են սոճիների հատման դեպքեր: Նմանատիպ դեպք, օրինակ, գրանցվել էր 2011 թվականին: Հայաստանի գլխավոր անտառապետ Ռուբեն Պետրոսյանըհավաստիացրեց, որ այս տարի «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի ենթակայության տակ գտնվող տարածքներում Ամանորին ընդառաջ սոճու հատումներ չեն գրանցվել:«Այս տարի ոչ միայն Ամանորին ընդառաջ, այլեւ ընդհանրապես ծառերի հատման դեպքեր չեն գրանցվել: Վերահսկողությունը մեր կողմից բավական խստացվել է»,-ասաց գլխավոր անտառապետը: Իսկ այն հարցին, թե որքա՞ն տուգանք է նախատեսվում հատված սոճու կամ եղեւնու դեպքում, Պետրոսյանը նշեց, որ տուգանքի չափը կախված է տրամագծից, եւ նրանից` բնական է արդյոք եղեւնին, թե արհեստական: «Բնականի դեպքում տուգանքի չափը եռապատկվում է»,-ասաց նա:
Հայաստանի սպառողների միության նախագահ Արմեն Պողոսյանն էլ փաստեց, որ այս տարի հատկապես աճել են արհեստական եղեւնիների գները: «Բնական եղեւնիները վաճառվում են 20 հազար դրամից սկսած, արհեստականներն էլ տասը հազար: Սրանք ամենամատչելիներն են եւ այնքան էլ եղեւնու նման չեն: Նորմալ բնական եղեւնիների գները սկսվում են 50 հազարից, իսկ միջին քաղաքացու գրպանին այս թվերը հասու չեն»,-ասաց նա:

Current year 320 natural firs have been imported from Germany into Armenia
YEREVAN, DECEMBER 20, ARMENPRESS: The cutting and selling of firs and pine trees is prohibited in the territory of the Republic of Armenia. The firs and pine trees on sale in the Republic are imported from Germany. Ministry of Nature Protection of the Republic of Armenia gives permission for each and every imported tree.
Bioresearches Management Agency of the Ministry of Nature Protection informed Armenpress, 260 pieces of hooky type and 60 pieces of silver Caucasian type firs have been imported from the Federal Republic of Germany this year. Whereas 150 hooky type firs have been imported from Germany in 2011. On New Year's Eve pine trees cutting cases are usually recorded. Ruben Petrosyan, chief forester of Armenia stated in the briefing with Armenpress, current year no trees cutting cases have been registered in the threshold of New Year in the areas under the subjection of ''Hayantar'' SNCO.
In the words of the interlocutor current year no fir cutting cases have been recorded throughout the year. The control has been restricted. To the reporter's question how much will the violator be fined Petrosyan was quoted as saying. The amount of the fine depends on the diameter, as well as whether the fir is natural or artificial.The fine stipulated for fir cutting is tripled in case of natural firs.