Ընտրակաշառքով պատերազմի սպառնալիք են ստեղծել․ վարչապետը՝ ընդդիմության մասին
Ընդդիմությունը ընտրակաշառքի միջոցով պատերազմի սպառնալիք է ստեղծել։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը հիշեցրեց, որ նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը քաղաքացիներին կոչ էր անում տեր կանգնել խաղաղությանը։ Նրա գնահատմամբ՝ Հայաստանի քաղաքացիները ընտրությունների արդյունքում տեր են կանգնել խաղաղության օրակարգին։
«Մեր գնահատականը միանշանակ է, որ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին տեր է կանգնել խաղաղությանը»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը միաժամանակ նշեց, որ ընտրությունների արդյունքներին պետք է նայել նաև արտաքին ընկալումների տեսանկյունից։ Նրա խոսքով՝ կարող էր տպավորություն ստեղծվել, թե Հայաստանում հարյուր հազարավոր քաղաքացիներ աջակցում են այն ուժերին, որոնք հանդես են գալիս խաղաղության օրակարգի վերանայման կամ նախկին հակամարտային օրակարգերի շարունակման օգտին։
Փաշինյանը շեշտեց, որ եթե այդպիսի ընկալում ձևավորվեր, դա կարող էր լրջորեն սրել ռազմաքաղաքական իրավիճակը։
«Եթե ընկալում ստեղծվի, որ Հայաստանի Հանրապետությունում 500 հազար մարդ կա, որ ասում է՝ մենք պետք է Ղարաբաղի շարժումը շարունակենք կամ գնանք ծովից ծով Հայաստան օրակարգով, դա շատ լրջորեն կսրի ռազմաքաղաքական իրավիճակը Հայաստանում»,- նշեց վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ իրականում այդպիսի հանրային տրամադրություն չկա, իսկ ընտրությունների ընթացքում ընտրակաշառք բաժանվել է արտաքին ուժերի աջակցությամբ, որոնք շահագրգռված են տարածաշրջանում իրավիճակի ապակայունացմամբ։
«Մենք գիտենք իրողությունը։ Մենք գիտենք, որ չկա այդպիսի մարդ, այլ ընտրակաշառքը բաժանվել է արտաքին ուժերի օգնությամբ, ովքեր շահագրգռված են, որ տարածաշրջանը պայթի»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետի գնահատմամբ՝ հենց այդ պատճառով ընտրություններից հետո անհրաժեշտ էր արագ վերականգնել խաղաղության գործընթացի դինամիկան։
Նա այդ համատեքստում հիշատակեց ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի և Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի հանդիպումը։
«Ընտրակաշառքով կոնկրետ պատերազմի սպառնալիք են ստեղծել։ Այդ ձևաչափով հանդիպում կազմակերպելու անհրաժեշտությունը հենց այդ սպառնալիքը կառավարելն էր»,- ընդգծեց վարչապետը։

Vote-buying created a threat of war, PM says of opposition
Prime Minister Nikol Pashinyan has accused opposition forces of creating a threat of war through vote-buying.
Speaking during a government question-and-answer session in parliament, Pashinyan recalled that during the election campaign the Civil Contract party had urged citizens to stand for peace. According to the prime minister, the citizens of Armenia, through the election results, stood for the peace agenda.
“Our assessment is unequivocal: the citizens of the Republic of Armenia have stood for peace,” Pashinyan said.
He argued that the election results should also be viewed from the perspective of external perceptions. According to the prime minister, there was a risk of creating the impression that hundreds of thousands of Armenians supported forces advocating a revision of the peace agenda or the continuation of past conflict-related policies.
Pashinyan said such a perception could have significantly escalated the military and political situation in the region.
“If an impression is created that there are 500,000 people in Armenia who believe we should continue the Karabakh movement or pursue a ‘sea-to-sea Armenia’ agenda, that would seriously aggravate the military-political situation in Armenia,” he said.
The prime minister argued that no such public sentiment exists and alleged that vote-buying during the election campaign had been carried out with the assistance of external actors interested in destabilising the region.
“We know the reality. We know there are no such people. Vote-buying was carried out with the assistance of external forces that are interested in seeing the region explode,” Pashinyan said.
According to the prime minister, this was one of the reasons why it was important to quickly restore momentum to the peace process after the elections.
In that context, he referred to the recent meeting between Secretary of Armenia’s Security Council Armen Grigoryan and Azerbaijani presidential aide Hikmet Hajiyev.
“Through vote-buying, they created a direct threat of war. The need to organise a meeting in that format was precisely to manage that threat,” Pashinyan said.