Չեմ էլ պատկերացրել, որ Հայաստանում ինձ այսպես են սիրում. Ալեն Դելոն
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիացի աշխարհահռչակ դերասան Ալեն Դելոնը, ով Հայաստանում է գտնվում մասնակցելու «Շնորհավոր Ամանոր, մայրեր» ֆիլմի հայաստանյան պրեմիերային, այսօր պատասխանել է լրագրողների բազմաթիվ հարցերի, անկեղծացել տարբեր հարցերի շուրջ:
«Այն ամենին, ինչին հասել եմ իմ կյանքում, հասել եմ մայրիկիս շնորհիվ. ես միշտ պարտական եմ մնալու նրան»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` դեկտեմբերի 18-ին Հայաստանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց դերասանը: Ալեն Դելոնը պատմեց, որ իր ամեն ինչը` արտաքին հմայք, տաղանդ, ժառանգել է մորից: «Եթե նա այսօր կենդանի լիներ, նրան ամանորյա տոների կապակցությամբ առանձնահատուկ նվերներ չէի անի, ես միայն կցանկանայի նրան մոտ լինել, սեր նվիրել»,- ասաց աշխարհահռչակ դերասանը:
Ալեն Դելոնն ընդգծեց իր զարմանքը Հայաստանում գտած ընդունելությունից եւ նշեց, որ ինքն անգամ չէր ենթադրում, որ իրեն Հայաստանում այդքան գնահատում եւ սիրում են: «Շառլ Ազնավուրն իմ ընկերն է, բայց անգամ նա ինձչէրասել այդ մասին»,- կատակեց դերասանը:
Ֆրանսիացի դերասանը ստացել է գրեթե բոլոր հնարավոր մրցանակները, նկարահանվել է բազմաթիվ ֆիլմերում, սակայն «ամբողջական երջանկության համար մի բան պակասում է` սերը»:
Հայաստանում է գտնվում նաեւ «Փարիզ» նովելում Դելոնի հետ նկարահանված Իրինա Ռոզանովան, ով ֆիլմում ֆրանսերեն լեզվի ուսուցչուհի է եւ ում նվիրական երազանքն է լինել Փարիզում, «որն աշխարհին նվիրել է ռոմանտիկա եւ Ալեն Դելոն»: Ֆիլմի նկարահանումները դերասանուհուն շատ հուզումնալից պահեր են պարգեւել, որոնք դժվարությամբ է կարողանում ներկայացնել: «Իրականում ես երբեք էլ չեմ սիրել գեղեցկադեմ երիտասարդների: Դելոնն ինձ այս տարիքում, այս տեսքով ավելի է դուր գալիս»,- կատակեց դերասանուհին` նշելով, որ նրա հետ աշխատելն անսահման հաճույք է պատճառել իրեն: «Դա իրական երազ էր: Ես նկարահանման ընթացքից ոչինչ չեմ հիշում: Իր այս տարիքում ունեցած կնճիռներն ու սպիտակած մազերն են իրական հմայնքի գաղտնիքը»,- ասաց Իրինա Ռոզանովան:
«Enjoy movies» եւ «AP» cinema» կինոընկերությունների համատեղ արտադրությամբ ստեղծված«Շնորհավոր Ամանոր, մայրեր» լիրիկական կոմեդիան բաղկացած է հինգ նովելից, որոնցից յուրաքանչյուրը նկարահանել է առանձին ռեժիսոր` Արտեմ Ակսենենկոն, Սարիկ Անդրեասյանը, Անտոն Բորմատովը, Դմիտրի Գրաչեւը, Կլիմ Պոպլավսկին:
Սարիկ Անդրեասյանը նշեց, որ ֆիլմը ծնվել է այն գաղափարից, որ բոլորը սիրում են իրենց մայրիկներին:«Ֆիլմով ցանկանում էինք հաճոյախոսություն անել բոլոր մայրերին: Թեեւ ֆիլմի ստեղծման գործում մասնակցություն են ունեցել տարբեր ազգությունների ներկայացուցիչներ, այնուամենայնիվ, նրանց միավորել է մի ընդհանուր բան` բոլոր լեզուներում մայրիկը նմանատիպ կերպ է հնչում»,- ասաց նա: Կինոնկարի պրոդյուսերներն են Գեորգի Մալկովը, Սարիկ Անդրեասյանը, Ղեւոնդ Անդրեասյանը, Վալերի Սահարյանը, Վլադիմիր Պոլյակովը:
«Շնորհավոր Ամանոր, մայրեր» ֆիլմի բյուջեն կազմում է 6 միլիոն դոլար (ներառյալ գովազդային-մարքեթինգային ծախսերը), իսկ արտադրության վրա ծախսվել է 2 միլիոն դոլար: Հայաստանյան պրեմիերան տեղի կունենա դեկտեմբերի 18-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում, իսկ Մոսկվայում ֆիլմի պրեմիերան կլինի դեկտեմբերի 19-ին: Ֆիլմը էկրան կբարձրանա դեկտեմբերի 27-ից:

Я даже не подозревал, что в Армении так любят меня – Ален Делон
Всемирно известный французский актер Ален Делон, который находится в Армении для участия в армянской премьере фильма «С Новым годом, мамы!», сегодня ответил на многочисленные вопросы журналистов.
«Всего, чего я достиг в моей жизни, мне удалось достичь благодаря моей маме. Я всегда буду в долгу перед ней», - как сообщает Арменпресс, 18 декабря в ходе встречи с журналистами отметил Делон.
Он рассказал, что все – внешность, талант, он унаследовал у матери. «Если бы она сейчас была жива, я бы не сделал для нее особых подарков на новый год, я бы пожелал только быть рядом с ней, подарить ей любовь», - сказал актер.
Делон подчеркнул, что удивлен таким теплым приемом в Армении, он даже не подозревал, что в Армении его так ценят и любят. «Шарль Азнавур является одним из моих лучших друзей, но и он не говорил мне об этом», - пошутил великий артист.
Он получил почти все возможные кинопремии, снимался в многочисленных фильмах, однако «для полного счастья не хватает одного - любви».
В Армении находится также российская актриса Ирина Розанова, которая снималась вместе с Делоном в киноновелле «Париж». Она там играет роль учительницы французского языка, которая мечтает побывать в Париже, который подарил миру «романтику и Алена Делона».
Съемки в фильме подарили актрисе много приятных моментов, которые она с трудности может представить. «На самом деле я никогда не любила красивых молодых людей. Делон в этом возрасте и в таком виде мне больше нравится», - пошутила актриса, отметив, что работать с Делоном для нее было безгранично приятно.
«Это был настоящий сон. Я ничего не помни от процесса съемок. Секретом его настоящей привлекательности являются его морщины и поседевшие волосы», - сказала Розанова.
Бюджет фильма «С Новым годом, мамы!» составил 6 миллионов долларов (включая рекламно-маркетинговые расходы), а на производство фильма было потрачено 2 млн.
Армянская премьера фильма состоится 18 декабря в кинотеатре «Москва», а в Москве премьера состоится 19 декабря. Фильм выйдет в большой прокат 27 декабря.