ԱՊՀ ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի խորհրդի հերթական նիստը կկայանա Երևանում
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՊՀ անդամ երկրների ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի խորհրդի հերթական նիստը 2012 թվականի մարտի 26-27-ը տեղի է ունենալու Երևանում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, միջոցառումը կազմակերպելու համար ՀՀ կառավարությունը ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարությանը հատկացրեց 7 մլն 93 հազար դրամ:
Նիստին կմասնակցեն ԱՊՀ Գործադիր կոմիտեի նախագահի տեղակալ‑գործադիր քարտուղարի տեղակալ Տոկտասին Բուզուբաևը, ԱՊՀ անդամ երկրների սպորտի բնագավառում պատասխանատու նախարարներ և պատվիրակության այլ անդամներ:

Meeting of the Physical education and sport council of the CIS member states to take place in capital of Armenia, Yerevan
YEREVAN, MARCH 1, ARMENPRESS. The regular meeting of the Physical education and sport council of the CIS member states is scheduled in Yerevan March 26-27 this year.
Armenian Government has allocated 7 million 93 thousand Armenian drams to the Ministry of Sport and Youth Affairs for organizing the event, Armenpress reports.
Deputy Chairman of CIS Executive Committee – Deputy Executive Secretary Toktasin Buzubaev, Ministers of CIS member countries responsible for sport field and other members of delegation will take part in the meeting.