Վարչապետը հանդիպել է Շտեֆան Ֆյուլեին
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրյուսել կատարած այցի շրջանակներում Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հանդիպել է ԵՄ ընդլայնման և եվրոպական հարևանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես» թղթակիցը Բրյուսելից` քննարկումների առանցքում եղել են Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների և համատեղ ծրագրերի վերաբերյալ հարցերը: Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ մեր երկիրն ամբողջությամբ կատարում է ստանձնած պարտավորությունները:
«Մենք իրականացնում ենք լուրջ և հավակնոտ բարեփոխումների ծրագիր: Օրինակ` երեկ հանրության դատին ներկայացրեցինք արդյունաբերության զարգացման նոր հայեցակարգը, որն իրականացնում ենք Համաշխարհային բանկի օժանդակությամբ: Այն քննարկեցինք քաղաքական կուսակցությունների և հասարակական կազմակերպությունների հետ` բաց խորհրդակցության ձևաչափով»,- ասել է վարչապետը` նշելով, որ Հայաստանի հասարակությունում կա եվրոպական ուղիով առաջ շարժվելու վերաբերյալ լայն համաձայնություն:
«Մենք ակնկալում ենք ձեր աջակցությունը` Խորը և Համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների արագացման հարցում»,- նշել է վարչապետը:
«Կարծում եմ, որ մենք շատ արդյունավետ աշխատանք ենք կատարում` ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների և համագործակցության զարգացման գործում»,- ասել է Ֆյուլեն: Անդրադառնալով ԵՄ- Հայաստան հարաբերություններին, Շտեֆան Ֆյուլեն հայտնել է, որ ուրախ է տեսնել նոր ու հավակնոտ բարեփոխումներ: Դրանք մեկտեղում են Հայաստան- ԵՄ հարաբերությունների առաջնայնություններն, այդ թվում Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագիրը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-վրացական սահմանային անցակետերի վերակառուց­ման խնդիրներին, այդ նպատակով մեր երկրին տրամադրվելիք հնարավոր ֆինանսական օժանդակությանը:
Քննարկվել են անցագրային ռեժիմի դյուրացման շուրջ բանակցություններին, ԵՄ մակրոֆինանսական աջակցությանը, Հայաստանում բարեփոխումների նոր օրակարգի իրականացմանը վերաբերող հարցեր, ինչպես նաև «Ավելին ավելիի դիմաց» սկզբունքով Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին ԵՄ օժանդակության ընդլայնման հնարավորությունները:
Տիգրան Սարգսյանը և Շտեֆան Ֆյուլեն արձանագրել են, որ առաջընթաց է գրանցվել երկկողմ քաղաքական երկխոսության ոլորտում: Նշելով, որ առկա է ՀՀ-ԵՄ երկխոսության նոր պլատֆորմ, որով Հայաստանը ներկայացրել է 33 ուղղություններով միջոցառումներից կազմված բարեփոխումների նոր օրակարգը, զրուցակիցները կարևոր են համարել դրա ներդաշնակեցումն ու իրականացումը` որպես մեկ միասնական փաթեթ:

YEREVAN, DECEMBER 5, ARMENPRESS:
Within the framework of the visit to Brussels Prime Minister of Armenia Tigran Sargsyan met with the EU Commissioner for Enlargement and European Neighbourhood Policy Stefan Fule.
Armenpress correspondent reports from Brussels that the core of the discussions was the reforms implemented in Armenia. Prime Minister noted that Armenia fully implements the assumed commitments.
"We are implementing serious and ambitious program of reforms. For instance, yesterday we presented to the public the new concept of development of industry implemented with the assistance of the World Bank. We have discussed it with political parties and non-governmental organizations in a format of consultations," the prime minister said.
"We expect your assistance in speeding-up the negotiations over the Deep and Comprehensive Agreement," the prime minister noted. "I think we are working quite effectively in respect of development of RA-EU relations and cooperation," Fule said.
Referring to the EU-Armenia relations Stefan Fule said he is happy to see new and ambitious reforms.
The interlocutors referred to the issues on reconstruction of Armenian-Georgian border check-points, the possible financial assistance to be provided to Armenia with that aim.
Issues relating to the negotiations on facilitation of visa-regime, EU's micro-financial assistance, implementation of reforms in Armenia were discussed.
Tigran Sargsyan and Stefan Fule touched upon the progress registered in bilateral political talks. Noting that there exists new platform of Armenia-EU dialogue, with which Armenia presented a new agenda of reforms consisting of 33 directions, the parties highlighted the importance of harmonizing it in a joint united package.