Քարնին հայտարարել է, որ Օնտարիո լիճը կպահպանի իր անվանումը
Օնտարիո լիճը, որն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը վերանվանել է Ամերիկա լիճ, իր անվանումը ստացել է ավելի քան 400 տարի առաջ՝ Միացյալ Նահանգների անկախությունից շատ առաջ, և կպահպանի այն։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնին։
«Լճի Օնտարիո անվանումը ծագում է վենդատ (խմբ.՝ հնդկացի ժողովուրդ) լեզվի Ontari'io բառից, որը մոտավոր նշանակում է «լիճը գեղեցիկ է, լիճը մեծ է»։ Այդ անվանումն ավելի քան 400 տարեկան է, այն հայտնվել է դեռ մինչև Կանադայի կոնֆեդերացիայի կազմավորումը և ԱՄՆ Անկախության հռչակագրի ընդունումը», - գրել է Քարնին X հարթակում։
«Մենք գիտենք, որ Ամերիկան փոխվում է։ Փոխվում են նրա առևտրային հարաբերությունները, արտաքին քաղաքականությունը, ազգային հուշարձանները, ջրավազանների անունները։ Կանադացիները նաև գիտեն, որ իրերն իրենց անուններով կոչելը նշանակում է այն անվանել Օնտարիո լիճ՝ այն ժամանակ, հիմա և միշտ», - հավելել է վարչապետը։
Օգոստոսի 27-ին Թրամփը հրամանագիր է ստորագրել լճի անվանափոխման մասին. այդ որոշումն անմիջապես մտել է ուժի մեջ:
Թրամփը Օնտարիո լիճն Ամերիկա լիճ անվանելու որոշումն ընդունել է ԱՄՆ-ի և Կանադայի միջև առևտրային բանակցությունների ձախողումից և նոր փոխադարձ մաքսատուրքերի սահմանումից հետո։

Карни объявил, что озеро Онтарио сохранит свое название
Озеро Онтарио, которое президент США Дональд Трамп переименовал в озеро Америка, получило свое название более 400 лет назад, задолго до обретения Соединенными Штатами независимости, и сохранит его. Об этом, по сообщению Арменпресс, заявил премьер-министр Канады Марк Карни.
«Название озера Онтарио происходит от слова Ontari'io на языке вендат (индейцев), что примерно означает «озеро красивое, озеро большое». Этому названию более 400 лет, оно появилось еще до образования Канадской конфедерации и принятия Декларации независимости США», — написал Карни на платформе X.
«Мы знаем, что Америка меняется. Меняются ее торговые отношения, внешняя политика, национальные памятники, названия водоемов. Канадцы также знают, что называть вещи своими именами означает называть их озером Онтарио — тогда, сейчас и всегда», — добавил премьер-министр.
27 августа Трамп подписал указ о переименовании озера, вступающий в силу немедленно.
Решение Трампа переименовать озеро Онтарио было принято после того, как Соединенным Штатам и Канаде не удалось достичь торгового соглашения, и они ввели новые пошлины.