Մեր երկրի համար շատ լավ արդյունք ունեցանք. Հակոբ Սերոբյանը՝ Եվրոպայի առաջնության մասին
Հայաստանի սպորտային մարմնամարզության հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանն ու թիմի մարզիչ Հայկ Նազարյանն ամփոփեցին Եվրոպայի առաջնության արդյունքները։
«Մեզ համար, ընդհանուր առմամբ, Եվրոպայի այս առաջնությունը լավ անցավ։ Կանխատեսելի էր մեզ համար։ Ինչ-որ տեղ իրավիճակներ եղան, որոնց չէինք սպասում, ու նաև եղան իրավիճակներ, որոնք սպասելի էին։ Մեր երկրի համար շատ լավ արդյունք ունեցանք՝ առաջին, երկրորդ ու երրորդ տեղեր զբաղեցրեցինք։ Բոլորն արեցին իրենց լավագույնը, միայն Արթուր Դավթյանի եզրափակիչի երկրորդ ցատկն էր, որ անսպասելի էր մեզ համար։ Մենք լավագույնս էինք նախապատրաստվել, ու լավագույններից մեկն էլ հենց Արթուր Դավթյանն էր պատրաստվել»,- «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Սերոբյանը։
Ըստ մասնագետի՝ Եվրոպայի այս առաջնությունն իր առանձնահատուկ դժվարությունն ունեցավ, քանի որ առաջին տարին է, որ այն անցկացվում է օգոստոսին։
Խոսելով Եվրոպայի նորընծա չեմպիոն Արթուր Ավետիսյանի մասին՝ Սերոբյանն առանձնացրեց, որ Ավետիսյանը նախորդ տարիների համեմատ իր վարժությունը կատարեց լավ, ու մրցակիցներն էլ շատ վրիպումներ ունեցան։ Խոսելով արդեն Եվրոպայի փոխչեմպիոն ու բրոնզե մեդալակիր Համլետ Մանուկյանի ու Մամիկոն Խաչատրյանի մասին՝ մասնագետը շեշտեց, որ երիտասարդ մարզիկներն իրենց վարժությունները կատարել են իդեալական։
Հավաքականի մարզիչ Հայկ Նազարյանի խոսքով՝ այս արդյունքները Եվրոպայի առաջնությունում կարող են ոգեշնչող լինել արդեն գալիք մրցաշարերի համար։
«Մեզ համար շատ ուրախալի է Արթուր Ավետիսյանի ոսկե մեդալը, և ուրախ ենք նաև Համլետի ու Մամիկոնի մեդալներով»,- ասաց նա։
Նազարյանը խոսեց նաև Արթուր Դավթյանի եզրափակչի անհաջող ելույթի մասին՝ պարզաբանելով, որ առաջին ցատկից հետո մարզիկը մեջքի ցավ է ունեցել։

The head coach of Armenia’s artistic gymnastics team, Hakob Serobyan, and team coach Hayk Nazaryan summarized the results of the European Championships at a press conference on Wednesday.
“Overall, this European Championship went well for us. It was predictable for us. In some cases, there were situations we did not expect, and there were also situations that were expected. We achieved a very good result for our country — we took first, second and third places. Everyone did their best; only Artur Davtyan’s second vault in the final was unexpected for us. We had prepared as well as possible, and Artur Davtyan was one of those who had prepared the best,” Serobyan said.
According to the coach, this European Championship presented a particular challenge because it was the first time it was held in August.
Speaking about newly crowned European champion Artur Avetisyan, Serobyan noted that compared with previous years, Avetisyan performed his routine well, while his competitors also made many mistakes.
Regarding European silver medalist Hamlet Manukyan and bronze medalist Mamikon Khachatryan, the coach emphasized that the young athletes performed their routines perfectly.
According to national team coach Hayk Nazaryan, these results at the European Championships could serve as inspiration for upcoming competitions.
“We are very happy about Artur Avetisyan’s gold medal, and we are also happy about Hamlet’s and Mamikon’s medals,” he said.
Nazaryan also spoke about Artur Davtyan’s unsuccessful performance in the final, explaining that the athlete experienced back pain after his first vault.