Փաշինյանը հայտարարել է, որ պատրաստ է Գարեգին Բ-ի հետ քննարկել Հայ Առաքելական Եկեղեցու բարենորոգման օրակարգը
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ պատրաստ է Գարեգին Բ կաթողիկոսի հետ նստել և քննարկել Հայ Առաքելական Եկեղեցու բարենորոգման օրակարգը, եթե վերջինս ընդունի այդ օրակարգը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանն այդ մասին հայտարարել է խորհրդարանում ունեցած ելույթի ժամանակ։
«Եթե Գարեգին Բ-ն կամ Կտրիճ Ներսիսյանն ընդունի Հայ Առաքելական եկեղեցու բարենորոգման օրակարգ, ես այս ամբիոնից հանդիսավոր կերպով ասում եմ, որ ես կնստեմ ու իր հետ ամենայն հարգանքով կքնարկեմ այդ օրակարգը։ Ես երբեք չեմ ասել, որ կան մերոնքականներ և կան  ոչ մերոնքականներ, որոնց մի մասը կարող է բարեվարքության կանոնները պահել, մյուս մասը չպահել։ Հայ Առաքեալական Եկեղեցու բարեներոգման օրակարգը հստակ ձևակերպված է՝ բարեվարքության կանոններ և այդ կանոնները պահելու հստակ մեխանիզմներ։ Մենք ո՞նց կարող ենք հանդուրժել, երբ մեր սրբության սրբոցն ախտահարված է։ եկեք ամեն ինչ մի կողմ դնենք՝ ուզում եք Վեհափառ ասենք, ուզում եք Գարեգին Բ ասենք, ուզում եք Կտրիճ Ներսիսյան ասենք, այդ ամենից անդին կան փաստեր, որոնց մասին գիտի Հայաստանի Հանրապետության  յուրաքանչյոքւր քաղաքացի և յուրաքանչյուր հավատացյալ»,- ասել է  Փաշինյանը։
Անդրադառնալով «Ուժեղ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Նարեկ Կարապետյանի այն հայտարարությանը, որ Հայաստանի քաղաքացիների 97 տոկոսը վստահում է եկեղեցուն՝ Փաշինյանն ասել է.
«Ընդդիմության ներկայացուցիչն ասում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների 97 տոկոսը հավատում է եկեղեցուն։ Իհարկե, հավատում է, պրոբլեմը հենց այդտեղ է, որ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների 97 տոկոսը հավատում է, իսկ եկեղեցու գլուխը չի հավատում Աստծուն ընդհանրապես, ինքը հոգևոր կյանք չունի, ինքը ժխտել է Աստծո հետ իր ուխտը, և այդ ուխտադրժությունը փաթաթված է բոլորիս վզին։ Ես պատրաստ չեմ այդ ուխտադրժության պատասխանատվությունը կրել»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ կառավարության 2026-2031 թվականների ծրագրում ներառված է նաև Հայ Առաքելական Եկեղեցու բարենորոգման օրակարգը։ Նշվում է, որ արժեքահենք հոգևոր կյանք ունենալու խնդրի լուծման համար Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու բարենորոգումը կենսական անհրաժեշտություն է։
«Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու բարենորոգման օրակարգը ծառայում է Եկեղեցին կանոնականության դաշտ բերելուն և Եկեղեցու քաղաքականացումը բացառելուն։ Հոգևոր անվտանգության խնդիրն ապահովելու, Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին հիբրիդային պայքարի հենակետ դարձնելու արտաքին ուժերի փորձերը բացառելու և Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին բարենորոգելու նպատակով ջանքեր են գործադրվելու հետևյալ օրակարգի իրագործման համար`
1) Ապահովվելու է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու փաստացի պետի հեռացումը (հանգստի կոչումը), և սահմանված կարգով իրականացվելու է Կաթողիկոսական տեղապահի ընտրություն:
2) Ապահովվելու է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու կանոնադրության ընդունումը, որով պետք է սահմանվեն ամրագրված սկզբունքների պահպանման, ֆինանսական թափանցիկության և հոգևորականների բարեվարքության ապահովման կառուցակարգեր:
3) Սահմանված կարգով ապահովվելու է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի ընտրությունը: Կառավարությունը ձեռնամուխ է լինելու նաև հոգևոր ծառայողներին սոցիալական երաշխիքների պետական համակարգում ներառելուն և եկեղեցու ֆինանսավորման թափանցիկությունը ապահովելուն»,- նշված է Կառավարության ծրագրի «Հոգևոր անվտանգություն» բաժնում։

Пашинян заявил о готовности обсудить программу реформ Армянской Апостольской Церкви с Католикосом Гарегиным II
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил о готовности сесть за стол переговоров с Католикосом Гарегиным II и обсудить программу реформ Армянской Апостольской Церкви, если тот примет эту программу.
По сообщению Арменпресс, Никол Пашинян заявил об этом во время своего выступления в парламенте.
«Если Гарегин II, или Ктрич Нерсисян, примет программу реформ Армянской Апостольской Церкви, я торжественно заявляю с этой трибуны, что сяду за стол переговоров и обсужу эту программу с ним со всем должным уважением. Я никогда не говорил, что существуют «наши люди» и «не наши люди», одни их которых могут соблюдать правила добропорядочности, и те, кто этого не делает. Программа реформ Армянской Апостольской Церкви четко сформулирована: правила поведения и четкие механизмы соблюдения этих правил. Как мы можем мириться с тем, что оскверняется наша святая святых? Давайте отложим в сторону все остальное — хотите называйте его Его Святейшеством, хотите - Гарегином II, хотите - Ктричем Нерсисяном... Помимо всего этого, есть факты, о которых знает каждый гражданин Республики Армения и каждый верующий», — сказал Пашинян.
Касаясь заявления главы фракции «Сильная Армения» Нарека Карапетяна о том, что 97 процентов граждан Армении доверяют церкви, Пашинян сказал:
«Представитель оппозиции говорит, что 97 процентов граждан Республики Армения верят в церковь. Конечно, верят, проблема как раз в том, что 97 процентов граждан Республики Армения верят, а глава церкви вообще не верит в Бога, у него нет духовной жизни, он отрекся от своего обета Богу, и это отступничество висит над всеми нами. Я не готов нести ответственность за это отступничество», — сказал Никол Пашинян.
Напомним, что в программу правительства РА на 2026-2031 годы также включена реформа Армянской Апостольской Церкви. Отмечается, что реформирование Святой Апостольской Церкви Армении является жизненно важной необходимостью для решения задачи по формированию духовной жизни, основанной на ценностях.
«Программа реформы Армянской Апостольской Святой Церкви призвана привести Церковь в соответствие с каноническим порядком и предотвратить ее политизацию. Для обеспечения духовной безопасности, исключения попыток внешних сил превратить Армянскую Апостольскую Святую Церковь в базу для гибридной борьбы и реформирования Армянской Апостольской Святой Церкви будут предприняты усилия по реализации следующей программы:
1) Будет обеспечено смещение (отставка) фактического главы Армянской Апостольской Святой Церкви и проведены выборы Католикосата в соответствии с установленной процедурой.
2) Будет обеспечено принятие устава Армянской Апостольской Святой Церкви, который должен установить механизмы поддержания установленных принципов, обеспечения финансовой прозрачности и надлежащего поведения духовенства.
3) Будут обеспечены выборы Католикоса всех армян в соответствии с установленной процедурой. «Правительство также возьмет на себя обязательство включить духовенство в государственную систему социальных гарантий и обеспечить прозрачность финансирования церкви», — говорится в правительственной программе. Раздел «Духовная безопасность».