Իսրայելի ուժերը դուրս կբերվեն Գազայից միայն ՀԱՄԱՍ-ի ապառազմականացման դեպքում. Քուշներ
ԱՄՆ նախագահի խորհրդական և փեսա Ջարեդ Քուշները բարձր է գնահատել Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ գրեթե չորս ժամ տևած հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկվել են Գազայի հատվածի ապառազմականացման վերաբերյալ հարցեր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Քուշներն ասել է Fox News-ի հետ հարցազրույցում։
«Կարծում եմ՝ այսօր մենք շատ լավ հանդիպում ունեցանք։ Մենք այնտեղ էինք գրեթե չորս ժամ նրա և նրա թիմի հետ՝ քննարկելով բոլոր մանրամասները։ Կարծում եմ՝ կային որոշ հիմնավոր մտահոգություններ, որոնք նրանք բարձրացրին, որոնց մենք կարողացանք անդրադառնալ, և կարողացանք քննարկել նաև որոշ թյուրըմբռնումներ և սխալ տեղեկատվություն, որը տարածվել էր դրա շուրջ։ Այսինքն՝ մենք շատ հավատարիմ ենք այն փաստին, որ ունենք Գազայի վերականգնման ծրագիր, բայց մենք թույլ չենք տա, որ Գազան վերակառուցվի, մինչև ապառազմականացումը տեղի չունենա», - նշել է Քուշները։
Նա նաև ասել է, որ չեն սահմանափակելու Իսրայելի ինքնապաշտպանության իրավունքը, եթե կան անխուսափելի սպառնալիքներ։
Քուշների խոսքով՝ նաև քննարկվել է մեխանիզմը, թե ինչ պետք է արվի զենքն իրականում դուրս բերելու առումով՝ հույս հայտնելով, որ կարող է առաջընթաց լինել ընդամենը 30 օրվա ընթացքում։
«Թեժ պատերազմ էր ընթանում, և այն, ինչ մենք կարողացել ենք իրականացնել նախագահ Թրամփի ղեկավարությամբ վերջին մեկ տարվա ընթացքում, բավականին ուշագրավ է, և ոչ ոք չէր կարծում, որ մենք կկարողանանք ավարտել այս պատերազմը», - նշել է նա։
Քուշները նաև հավելել է, որ 2014 թվականից ի վեր առաջին անգամ Գազայում չկան իսրայելցի ո՛չ ողջ պատանդներ, ո՛չ մահացած պատանդների աճյուններ։
«Եթե ՀԱՄԱՍ-ն իրոք հանձնի զենքերն ու թունելները՝ կամավոր կերպով հաջորդ 60-90 օրվա ընթացքում, դա Իսրայելի համար ակնհայտորեն կլինի հսկայական անվտանգության սպառնալիքի վերացում», - ասել է Քուշները։
Նա նաև ընդգծել է, որ հակառակ դեպքում Իսրայելը շատ ավելի մեծ աջակցություն կստանա ԱՄՆ-ից և մյուսներից՝ աշխատանքը պատշաճ կերպով ավարտելու համար։
«Վերջնական նպատակը Իսրայելի դուրսբերումն է Գազայից, բայց միայն այն դեպքում, երբ ՀԱՄԱՍ-ն իսկապես ապառազմականացվի, և այնտեղ լինի ամբողջական կառավարում, որը, հուսանք, կարող է օգնել ժողովրդի զարգացմանը։ Եվ մենք չենք ցանկանում, որ Գազան երբևէ կրկին սպառնալիք լինի Իսրայելի համար», - ասել է Քուշները։
Նեթանյահուի հետ հանդիպումից առաջ Քուշները Եգիպտոսում բանակցություններ էր վարել ՀԱՄԱՍ-ի առաջնորդների հետ։ Նա նշել է, որ ՀԱՄԱՍ-ի ղեկավարները վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը նախագահ Թրամփի 20-կետանոց ծրագրին, ինչպես նաև 15-կետանոց ճանապարհային քարտեզին՝ Գազայում իրադրության կարգավորման շուրջ, և պատրաստ են վայր դնել զենքը։ Միևնույն ժամանակ, Քուշների խոսքով, ՀԱՄԱՍ-ի պաշտոնյաներն ասում էին «բոլոր ճիշտ բաները», սակայն «շատ դժվար է վստահել ահաբեկչական կազմակերպության»։
Հուլիսի վերջին Թրամփը հայտարարել էր, որ համաձայնության է եկել Գազայում ՀԱՄԱՍ-ի և այլ զինված խմբավորումների լիակատար զինաթափման շուրջ, սակայն Նեթանյահուն հրապարակայնորեն մերժել է Թրամփի ծրագիրը՝ պնդելով, որ ցանկացած կարգավորում պետք է ապահովի խմբավորման լիակատար զինաթափումը։

Disarm or Israel gets U.S. backing to ‘finish the job’, Kushner warns Hamas
U.S. special envoy Jared Kushner delivered a stark ultimatum to Hamas, warning that they must honor their commitments to disarm in Gaza or face an Israeli military operation to "finish the job.”
Speaking exclusively to Fox News chief foreign correspondent Trey Yingst, Kushner also detailed high-stakes diplomatic meetings in Egypt and Israel over the last 48 hours aimed at advancing U.S. President Donald Trump’s Gaza peace roadmap as fighting and disagreements between Israel and Hamas persists.
Kushner met first with Hamas in Cairo, together with the National Committee, the new technocratic Palestinian government that will take over control.
Kushner told Yingst that the group reaffirmed its commitment to Trump’s 20-point peace plan and to the "15-point roadmap that we've been working on with them for the last four months, where they commit to giving up their weapons,” according to Fox News.
"Time will tell whether that's going to be implemented," he added, before stating that Washington feels it could be "very close to knowing, and we're making a lot of progress towards trying to get to the next steps."
"If they don't follow through now on their commitment, everyone will see that they're not genuine about peace, and then Israel will have a lot more support from the U.S. and others to go and finish the job in the appropriate way," Kushner also told Yingst of the militant group.
The warning from Trump’s son-in-law followed the rare face-to-face meeting — only Kushner's second known meeting with the group.
"They said all the right things, but obviously, it's very, very hard to trust, you know, a terrorist organization that committed these terrible atrocities," Kushner continued. "But we had a very cordial meeting, and they said all the right things, and so we're going to give them a chance to perform.
The U.S.-led "Board of Peace" proposal centers on a phased ceasefire, demilitarization of Gaza, Israeli troop withdrawal, Palestinian technocratic governance and international reconstruction efforts.
On Monday, Kushner also traveled to Jerusalem and Tel Aviv to meet with Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu for further talks whereby the central sticking point remains the roadmap execution timeline.
Israel demands full demilitarization before withdrawing further or allowing reconstruction, while Hamas insists withdrawal and disarmament must happen in parallel.
Despite the friction, Kushner expressed optimism following a four-hour session with Israeli officials.
"I think today we had a very, very good meeting," Kushner said. "I think there were some valid concerns that they raised that we were able to address, and we were able to go through some of the misunderstandings and misinformation that's been out about it as well."
Kushner emphasized that Washington’s support for reconstruction remains tied to demilitarization.
"We will not allow Gaza to be rebuilt until demilitarization occurs," Kushner warned. "We're also not going to restrict Israel's right to defend itself if there are any imminent threats. And so we had to clarify what that means."