Իսրայելի ուժերը դուրս կբերվեն Գազայից միայն ՀԱՄԱՍ-ի ապառազմականացման դեպքում. Քուշներ
ԱՄՆ նախագահի խորհրդական և փեսա Ջարեդ Քուշները բարձր է գնահատել Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ գրեթե չորս ժամ տևած հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկվել են Գազայի հատվածի ապառազմականացման վերաբերյալ հարցեր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Քուշներն ասել է Fox News-ի հետ հարցազրույցում։
«Կարծում եմ՝ այսօր մենք շատ լավ հանդիպում ունեցանք։ Մենք այնտեղ էինք գրեթե չորս ժամ նրա և նրա թիմի հետ՝ քննարկելով բոլոր մանրամասները։ Կարծում եմ՝ կային որոշ հիմնավոր մտահոգություններ, որոնք նրանք բարձրացրին, որոնց մենք կարողացանք անդրադառնալ, և կարողացանք քննարկել նաև որոշ թյուրըմբռնումներ և սխալ տեղեկատվություն, որը տարածվել էր դրա շուրջ։ Այսինքն՝ մենք շատ հավատարիմ ենք այն փաստին, որ ունենք Գազայի վերականգնման ծրագիր, բայց մենք թույլ չենք տա, որ Գազան վերակառուցվի, մինչև ապառազմականացումը տեղի չունենա», - նշել է Քուշները։
Նա նաև ասել է, որ չեն սահմանափակելու Իսրայելի ինքնապաշտպանության իրավունքը, եթե կան անխուսափելի սպառնալիքներ։
Քուշների խոսքով՝ նաև քննարկվել է մեխանիզմը, թե ինչ պետք է արվի զենքն իրականում դուրս բերելու առումով՝ հույս հայտնելով, որ կարող է առաջընթաց լինել ընդամենը 30 օրվա ընթացքում։
«Թեժ պատերազմ էր ընթանում, և այն, ինչ մենք կարողացել ենք իրականացնել նախագահ Թրամփի ղեկավարությամբ վերջին մեկ տարվա ընթացքում, բավականին ուշագրավ է, և ոչ ոք չէր կարծում, որ մենք կկարողանանք ավարտել այս պատերազմը», - նշել է նա։
Քուշները նաև հավելել է, որ 2014 թվականից ի վեր առաջին անգամ Գազայում չկան իսրայելցի ո՛չ ողջ պատանդներ, ո՛չ մահացած պատանդների աճյուններ։
«Եթե ՀԱՄԱՍ-ն իրոք հանձնի զենքերն ու թունելները՝ կամավոր կերպով հաջորդ 60-90 օրվա ընթացքում, դա Իսրայելի համար ակնհայտորեն կլինի հսկայական անվտանգության սպառնալիքի վերացում», - ասել է Քուշները։
Նա նաև ընդգծել է, որ հակառակ դեպքում Իսրայելը շատ ավելի մեծ աջակցություն կստանա ԱՄՆ-ից և մյուսներից՝ աշխատանքը պատշաճ կերպով ավարտելու համար։
«Վերջնական նպատակը Իսրայելի դուրսբերումն է Գազայից, բայց միայն այն դեպքում, երբ ՀԱՄԱՍ-ն իսկապես ապառազմականացվի, և այնտեղ լինի ամբողջական կառավարում, որը, հուսանք, կարող է օգնել ժողովրդի զարգացմանը։ Եվ մենք չենք ցանկանում, որ Գազան երբևէ կրկին սպառնալիք լինի Իսրայելի համար», - ասել է Քուշները։
Նեթանյահուի հետ հանդիպումից առաջ Քուշները Եգիպտոսում բանակցություններ էր վարել ՀԱՄԱՍ-ի առաջնորդների հետ։ Նա նշել է, որ ՀԱՄԱՍ-ի ղեկավարները վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը նախագահ Թրամփի 20-կետանոց ծրագրին, ինչպես նաև 15-կետանոց ճանապարհային քարտեզին՝ Գազայում իրադրության կարգավորման շուրջ, և պատրաստ են վայր դնել զենքը։ Միևնույն ժամանակ, Քուշների խոսքով, ՀԱՄԱՍ-ի պաշտոնյաներն ասում էին «բոլոր ճիշտ բաները», սակայն «շատ դժվար է վստահել ահաբեկչական կազմակերպության»։
Հուլիսի վերջին Թրամփը հայտարարել էր, որ համաձայնության է եկել Գազայում ՀԱՄԱՍ-ի և այլ զինված խմբավորումների լիակատար զինաթափման շուրջ, սակայն Նեթանյահուն հրապարակայնորեն մերժել է Թրամփի ծրագիրը՝ պնդելով, որ ցանկացած կարգավորում պետք է ապահովի խմբավորման լիակատար զինաթափումը։

Израильские войска будут выведены из Газы только в случае демилитаризации ХАМАС - Кушнер
Советник президента США и его зять Джаред Кушнер высоко оценил почти четырехчасовую встречу с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху, в ходе которой обсуждались вопросы, связанные с демилитаризацией сектора Газа. Как сообщает Арменпресс, об этом Кушнер заявил в интервью Fox News.
«Я думаю, что у нас сегодня была очень хорошая встреча. Мы провели с ним и его командой почти четыре часа, обсуждая все детали. Я думаю, что были некоторые обоснованные опасения, которые они высказали, и мы смогли их развеять, а также обсудить некоторые недоразумения и дезинформацию, распространявшуюся по этому поводу. Другими словами, мы твердо привержены тому, что у нас есть план восстановления Газы, но мы не позволим Газе быть восстановленной, пока не произойдет демилитаризация», — отметил Кушнер.
Он также заявил, что они не будут ограничивать право Израиля на самооборону в случае непосредственной угрозы. По словам Кушнера, обсуждался также механизм фактического вывода оружия, и он выразил надежду, что прогресс может быть достигнут всего за 30 дней.
«Идет горячая война, и то, чего мы смогли добиться под руководством президента Трампа за последний год, весьма примечательно, и никто не думал, что мы сможем положить конец этой войне», — отметил он.
Кушнер также добавил, что впервые с 2014 года в Газе нет израильских заложников, ни живых, ни мертвых.
«Если ХАМАС в течение следующих 60-90 дней действительно добровольно сдаст оружие и туннели, это, безусловно, устранит огромную угрозу безопасности Израиля», — сказал Кушнер.
Он также подчеркнул, что в противном случае Израиль получит гораздо большую поддержку от Соединенных Штатов и других стран для надлежащего завершения этой работы.
«Конечная цель — вытеснить Израиль из Газы, но только если ХАМАС будет действительно демилитаризован и там будет сформировано полноценное правительство, которое, будем надеяться, сможет помочь народу развиваться. И мы не хотим, чтобы Газа когда-либо снова представляла угрозу для Израиля», — сказал Кушнер.
Перед встречей с Нетаньяху Кушнер провел переговоры с лидерами ХАМАС в Египте. Он отметил, что лидеры ХАМАС подтвердили свою приверженность 20-пунктному плану президента Трампа, а также 15-пунктной дорожной карте по урегулированию ситуации в Газе и готовы сложить оружие. В то же время, по словам Кушнера, представители ХАМАС говорят «все правильно», но «очень трудно доверять террористической организации».
В конце июля Трамп объявил, что достиг соглашения о полном разоружении ХАМАС и других вооруженных группировок в Газе, но Нетаньяху публично отверг план Трампа, настаивая на том, что любое урегулирование должно гарантировать полное разоружение группировки.