Պակիստանն աշխատում է ԱՄՆ-ին և Իրանին բանակցային սեղանի շուրջ բերելու ուղղությամբ. ԱԳՆ խոսնակ
Պակիստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Թահիր Անդրաբին օգոստոսի 12-ին մամուլի ասուլիսում նշել է, որ երկիրն աշխատում է ԱՄՆ-ին և Իրանին «բանակցային սեղանի շուրջ բերելու» և խաղաղության գործընթացը խաթարելու ջանքերը կանխելու ուղղությամբ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Al Jazeera-ն։
«Պակիստանը կշարունակի չեզոքացնել խափանողներին՝ օգտագործելով ուղղակի և անուղղակի ուղիներ, և հնարավորություն կտա կառուցողական երկխոսության շարունակմանը՝ բոլոր չլուծված հարցերը լուծելու համար», - հավելել է նա՝ առանց նշելու որևէ երկրի կամ դերակատարի անուն, որին համարում է «խափանող»։
Անդրաբին հավելել է, որ Պակիստանը շարունակում է ներգրավված լինել այլ մուսուլմանական պետությունների հետ՝ Մերձավոր Արևելքում և Պարսից ծոցում ճգնաժամը լուծելու ջանքերում։
Նրա խոսքով՝ Պակիստանի փոխվարչապետը և արտաքին գործերի փոխնախարարը օգոստոսի 10-ին բանակցություններ են վարել Իրանի, Սաուդյան Արաբիայի և Քուվեյթի պաշտոնյաների հետ։
Անդրաբին նաև նշել է, որ Պակիստանի և Իրանի արտաքին գործերի նախարարները մտքեր են փոխանակել «խաղաղությունն ու կայունությունը խթանելու ջանքերի» շուրջ։
Պակիստանի ներքին գործերի նախարար Մոհսին Նաքվիի՝ օգոստոսի 11-ին Իրան կատարած այցի վերաբերյալ խոսնակը նշել է, որ այն ևս մեկ հնարավորություն է տալիս՝ քննարկելու երկկողմ հարաբերությունները և տարածաշրջանային անվտանգությունը։
Անդրաբին նաև անդրադարձել է Սաուդյան Արաբիայի, Թուրքիայի և Պակիստանի միջև կնքված Մեքքայի համատեղ պաշտպանության համաձայնագրին՝ այն որակելով որպես Պակիստանի՝ «Սաուդյան Արաբիայի հետ իր ռազմավարական գործընկերությունն ամրապնդելու» ջանքերի մի մաս։
Խոսնակի մեկնաբանությունները հնչում են ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հրադադարի վերականգնման, ինչպես նաև Հորմուզի նեղուցի շուրջ վեճերը լուծելու նպատակով փոխըմբռնման հուշագրի իրականացման շարունակական ջանքերի ֆոնին։
Պակիստանը կարևոր միջնորդական դեր է խաղում փետրվարին մեկնարկած ԱՄՆ-Իրան հակամարտության կարգավորման գործում։

Pakistan’s Foreign Ministry spokesperson Tahir Andrabi said at a press conference on August 12 that the country was working to bring the United States and Iran “to the negotiating table” and prevent efforts to derail the peace process, Al Jazeera reports.
“Pakistan will continue to neutralise spoilers through direct and indirect channels and enable constructive dialogue to continue in order to resolve all outstanding issues,” he added, without naming any country or actor he considered a “spoiler”.
Andrabi added that Pakistan remained engaged with other Muslim countries in efforts to resolve the crisis in the Middle East and the Gulf.
According to him, Pakistan’s Deputy Prime Minister and Deputy Foreign Minister held talks with officials from Iran, Saudi Arabia and Kuwait on August 10.
Andrabi also said the foreign ministers of Pakistan and Iran had exchanged views on “efforts to promote peace and stability”.
Regarding Pakistani Interior Minister Mohsin Naqvi’s visit to Iran on August 11, the spokesperson said it provided another opportunity to discuss bilateral relations and regional security.
Andrabi also referred to the Makkah Joint Defence Agreement between Saudi Arabia, Türkiye and Pakistan, describing it as part of Pakistan’s efforts to “strengthen its strategic partnership with Saudi Arabia”.
The spokesperson’s comments come amid ongoing efforts to restore the ceasefire between the United States and Iran and implement a memorandum of understanding aimed at resolving disputes over the Strait of Hormuz.
Pakistan has played a key mediating role in efforts to resolve the US-Iran conflict that began in February.