Թուրքիայի խորհրդարանն ընդունել է ՔԲԿ-ի զինաթափման վերաբերյալ օրինագիծը
Թուրքիայի խորհրդարանը ձայների մեծամասնությամբ ընդունել է Քրդստանի բանվորական կուսակցության (ՔԲԿ) զինաթափման գործընթացին վերաբերող օրինագիծը։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով թուրքական NTV հեռուստաալիքը, օրինագիծն ընդունվել է շուրջ 12 ժամ տևած քննարկումներից և հոդված առ հոդված քվեարկությունից հետո։
Փաստաթուղթը խորհրդարան է ներկայացրել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գլխավորած իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը։
12 հոդվածից բաղկացած օրինագիծը իրավական հիմք է ստեղծում ՔԲԿ-ի լուծարման գործընթացի համար։ Թուրքիայի նախագահի կողմից ստորագրվելուց և պաշտոնական Resmi Gazete-ում հրապարակվելուց հետո այն ուժի մեջ կմտնի։
ՔԲԿ-ի լուծարման գործընթացը մեկնարկել է 2025 թվականի փետրվարին՝ ցմահ ազատազրկման դատապարտված կազմակերպության առաջնորդ Աբդուլլահ Օջալանի նախաձեռնությամբ։
Նույն թվականի մայիսին ՔԲԿ-ն համագումար է անցկացրել, որի ընթացքում որոշում է ընդունվել ինքնալուծարման և Թուրքիայի հետ շուրջ 50 տարի տևած հակամարտությունը դադարեցնելու մասին։ Ք
ԲԿ-ի զինաթափման գործընթացը մեկնարկել է 2025 թվականի հուլիսի 11-ին Իրաքի հյուսիսում։ Հետագայում Թուրքիայի խորհրդարանում ստեղծվել էր հատուկ հանձնաժողով՝ գործընթացին առնչվող հարցերը քննարկելու նպատակով։

Türkiye's parliament has approved a legal framework for the disarmament and reintegration of the Kurdistan Workers' Party (PKK).
Of the 562 lawmakers present, 468 voted in favor and 88 against, with six abstentions after nearly 10 hours of debate.
The draft legislation, submitted earlier this month, was endorsed by Turkish President Recep Tayyip Erdogan's ruling AK Party alliance, NTV reported.
The government has said the legislation is designed to facilitate the disarmament process rather than grant a general amnesty.
The 12-article bill establishes the legal framework for the dissolution of the PKK. It will enter into force once signed by the Turkish president and published in the official Resmi Gazete.
The PKK's dissolution process began in February 2025 at the initiative of its imprisoned leader, Abdullah Öcalan, who is serving a life sentence.
In May of the same year, the PKK held a congress at which it decided to dissolve the organization and end its nearly 50-year conflict with Türkiye.