9-րդ գումարման ԱԺ-ում կգործի 12 մշտական հանձնաժողով
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը ներկայացրել է «ՀՀ 9-րդ գումարման Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովներ ստեղծելու մասին» որոշման նախագիծը։
Նախագիծը ներկայացրեց խմբակցության անդամ Արուսյակ Ջուլհակյանը։
«Նախագծով առաջարկվում է 9-րդ գումարման Ազգային ժողովում ստեղծել 12 մշտական հանձնաժողով։ ՀՀ Սահմանադրության 106-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ մշտական հանձնաժողովներում տեղերը բաշխվում են խմբակցություններում ընդգրկված պատգամավորների թվի համամասնությամբ»,-ասաց նա։
Ջուլհակյանն ասաց, որ հաշվի առնելով, որ 9-րդ գումարման Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն ունի 64 անդամ, «Ուժեղ Հայաստան» խմբակցությունը՝ 29, իսկ «Հայաստան» խմբակցությունը՝ 12 անդամ, նախագծով առաջարկվում է մշտական հանձնաժողովների անդամների նվազագույն թիվը սահմանել 8։ «Միաժամանակ, մի շարք հանձնաժողովների անդամների ընդհանուր թիվը առաջարկվում է սահմանել՝ հաշվի առնելով դրանց աշխատանքային ծանրաբեռնվածությունը»,-ասաց Ջուլհակյանը։
Այսպիսով ԱԺ-ում կգործեն հետևյալ մշտական հանձնաժողովները՝
Աշխատանքի և բարեկեցության հարցերի մշտական հանձնաժողով, որը կունենա 8 անդամ՝ 5-ը՝ ՔՊ խմբակցությունից, 2-ը՝ «Ուժեղ Հայաստան» խմբակցությունից, 1-ը՝ «Հայաստան» խմբակցությունից։
Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ 8 անդամով՝ 5-ը ՔՊ-ից, 2-ը «Ուժեղ Հայաստան»-ից, 1-ը «Հայաստան»-ից։
Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողով՝ 8 անդամով՝ 5-ը ՔՊ-ից, 2-ը «Ուժեղ Հայաստան»-ից, 1-ը «Հայաստան»-ից։
Կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և Սփյուռքի հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ 8 անդամով՝ 5-ը ՔՊ-ից, 2-ը «Ուժեղ Հայաստան»-ից, 1-ը «Հայաստան»-ից։
Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ 8 անդամով՝ 5-ը ՔՊ-ից, 2-ը «Ուժեղ Հայաստան»-ից, 1-ը «Հայաստան»-ից։
Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ 8 անդամով՝ 5-ը ՔՊ-ից, 2-ը «Ուժեղ Հայաստան»-ից, 1-ը «Հայաստան»-ից։
Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ 10 անդամով՝ 6-ը ՔՊ-ից, 3-ը «Ուժեղ Հայաստան»-ից, 1-ը «Հայաստան»-ից։
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ 11 անդամով՝ 7-ը ՔՊ-ից, 3-ը «Ուժեղ Հայաստան»-ից, 1-ը «Հայաստան»-ից։
Տարածաշրջանային և Եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ 8 անդամով՝ 5-ը ՔՊ-ից, 2-ը «Ուժեղ Հայաստան»-ից, 1-ը «Հայաստան»-ից։
Տարածքային կառավարման և շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ 10 անդամով՝ 6-ը ՔՊ-ից, 3-ը «Ուժեղ Հայաստան»-ից, 1-ը  «Հայաստան»-ից։
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ 10 անդամով՝ 6-ը ՔՊ-ից, 3-ը «Ուժեղ Հայաստան»-ից, 1-ը «Հայաստան»-ից։
Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ 8 անդամով՝ 5-ը  ՔՊ-ից, 2-ը «Ուժեղ Հայաստան»-ից, 1-ը «Հայաստան»-ից։

Armenia’s newly elected parliament to have 12 standing committees
The newly elected parliament will have 12 standing committees after lawmakers on Monday adopted a decision formally establishing the committees for the 9th convocation.
The bill was submitted by the Civil Contract parliamentary faction to establish the standing committees.
“The proposal envisages establishing 12 standing committees in the National Assembly of the 9th convocation. In accordance with Article 106, Part 2 of the Constitution of the Republic of Armenia, seats on standing committees are distributed among parliamentary factions in proportion to the number of deputies in each faction,” Civil Contract MP Arusyak Julhakyan said.
Julhakyan said that the Civil Contract faction has 64 members in the new parliament, the 9th-convocation National Assembly, while the Strong Armenia faction has 29 and the Armenia faction has 12. Based on this distribution, the proposal sets the minimum number of members of each standing committee at eight.
“At the same time, for several committees, it is proposed to set a higher total number of members, taking into account their workload,” Julhakyan said.
The National Assembly will have the following standing committees:
Standing Committee on Labor and Welfare Affairs — 8 members: 5 from Civil Contract, 2 from Strong Armenia, and 1 from Armenia.
Standing Committee on Healthcare Affairs — 8 members: 5 from Civil Contract, 2 from Strong Armenia, and 1 from Armenia.
Standing Committee on Foreign Relations — 8 members: 5 from Civil Contract, 2 from Strong Armenia, and 1 from Armenia.
Standing Committee on Education, Science, Culture, Sports and Diaspora Affairs — 8 members: 5 from Civil Contract, 2 from Strong Armenia, and 1 from Armenia.
Standing Committee on European Integration Affairs — 8 members: 5 from Civil Contract, 2 from Strong Armenia, and 1 from Armenia.
Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs — 8 members: 5 from Civil Contract, 2 from Strong Armenia, and 1 from Armenia.
Standing Committee on Defense and Security Affairs — 10 members: 6 from Civil Contract, 3 from Strong Armenia, and 1 from Armenia.
Standing Committee on State and Legal Affairs — 11 members: 7 from Civil Contract, 3 from Strong Armenia, and 1 from Armenia.
Standing Committee on Regional and Eurasian Integration Affairs — 8 members: 5 from Civil Contract, 2 from Strong Armenia, and 1 from Armenia.
Standing Committee on Territorial Administration and Environmental Protection Affairs — 10 members: 6 from Civil Contract, 3 from Strong Armenia, and 1 from Armenia.
Standing Committee on Economic Affairs — 10 members: 6 from Civil Contract, 3 from Strong Armenia, and 1 from Armenia.
Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs — 8 members: 5 from Civil Contract, 2 from Strong Armenia, and 1 from Armenia.
The decision establishing the standing committees was adopted with 60 votes in favor, none against, and 15 abstentions.