Արգենտինայի Պատգամավորների պալատում կազմավորվել է Հայաստանի հետ բարեկամության խումբ
Արգենտինայի Հանրապետության Պատգամավորների պալատում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության հետ բարեկամության խորհրդարանական խմբի կազմավորման պաշտոնական արարողությունը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Արգենտինայում ՀՀ դեսպանությունը։
Միջոցառմանը մասնակցել են խմբի նախագահ, պատգամավոր Մարիա Լուիսա Գոնսալես Էստեվարենան, խմբի անդամները, Պատգամավորների պալատի միջազգային և ինստիտուցիոնալ հարաբերությունների վարչության ներկայացուցիչները, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Հովհաննես Վիրաբյանը և դեսպանության երրորդ քարտուղար Ռուզաննա Ազրոյանը։
Դեսպան Վիրաբյանը շնորհակալություն է հայտնել պատգամավոր Գոնսալես Էստեվարենային՝ Արգենտինա-Հայաստան բարեկամության խորհրդարանական խմբի նախագահի պարտականությունները ստանձնելու, իսկ մյուս պատգամավորներին՝ խմբին անդամակցելու համար։ Նա նաև առանձնահատուկ երախտագիտություն է հայտնել խմբի նախկին նախագահ, պատգամավոր Լիլիա Լեմոյնեին՝ նախորդ երկու տարիների ընթացքում ծավալված արդյունավետ և սերտ համագործակցության համար։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել հայ-արգենտինյան միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացման հեռանկարների շուրջ՝ ընդգծելով խորհրդարանական դիվանագիտության կարևոր դերը երկկողմ հարաբերությունների հետագա ամրապնդման գործում։ Մասնավորապես, քննարկվել են բարեկամության խորհրդարանական խմբի շրջանակներում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները, նախանշվել են ապագա համատեղ ծրագրերն ու նախաձեռնությունները։ Երկուստեք ընդգծվել է նաև Արգենտինայի հայ համայնքի նշանակալի դերը՝ որպես երկու երկրների միջև բարեկամության, փոխըմբռնման և բազմաոլորտ համագործակցության ամրապնդման կարևոր կամուրջ։
Կողմերը վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը շարունակելու սերտ համագործակցությունը՝ նպաստելով Հայաստանի և Արգենտինայի միջև միջխորհրդարանական կապերի հետագա ամրապնդմանը և երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունների առավել խորացմանը։

В Палате депутатов Аргентины сформирована группа дружбы с Арменией
В Палате депутатов Аргентинской Республики состоялась официальная церемония объявления о создании парламентской группы дружбы Аргентина - Армения.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщило посольство Республики Армения в Аргентине.
На мероприятии присутствовали председатель группы, депутат Мария Луиса Гонсалес Эстеварена, члены группы, представители Департамента международных и институциональных отношений Палаты депутатов, а также посол Республики Армения в Армении Ованнес Вирабян и третий секретарь посольства Рузанна Азроян.
Посол Вирабян поблагодарил депутата Гонсалес Эстеварену за принятие обязанностей председателя парламентской группы дружбы Аргентина-Армения, а также других депутатов за присоединение к группе. Он также выразил особую благодарность бывшей председательнице группы, депутату Лилии Лемойн, за эффективное и тесное сотрудничество в течение последних двух лет.
Стороны обменялись мнениями о перспективах развития армяно-аргентинского межпарламентского сотрудничества, подчеркнув важную роль парламентской дипломатии в дальнейшем укреплении двусторонних отношений. В частности, обсуждались возможности расширения сотрудничества в рамках парламентской группы дружбы, а также были намечены будущие совместные программы и инициативы. Обе стороны также подчеркнули значительную роль армянской общины в Аргентине как важного моста для укрепления дружбы, взаимопонимания и многоотраслевого сотрудничества между двумя странами.
Стороны подтвердили готовность к продолжению тесного сотрудничества, способствующего дальнейшему укреплению межпарламентских связей между Арменией и Аргентиной и дальнейшему углублению дружественных отношений между двумя странами.