Արգենտինայի Պատգամավորների պալատում կազմավորվել է Հայաստանի հետ բարեկամության խումբ
Արգենտինայի Հանրապետության Պատգամավորների պալատում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության հետ բարեկամության խորհրդարանական խմբի կազմավորման պաշտոնական արարողությունը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Արգենտինայում ՀՀ դեսպանությունը։
Միջոցառմանը մասնակցել են խմբի նախագահ, պատգամավոր Մարիա Լուիսա Գոնսալես Էստեվարենան, խմբի անդամները, Պատգամավորների պալատի միջազգային և ինստիտուցիոնալ հարաբերությունների վարչության ներկայացուցիչները, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Հովհաննես Վիրաբյանը և դեսպանության երրորդ քարտուղար Ռուզաննա Ազրոյանը։
Դեսպան Վիրաբյանը շնորհակալություն է հայտնել պատգամավոր Գոնսալես Էստեվարենային՝ Արգենտինա-Հայաստան բարեկամության խորհրդարանական խմբի նախագահի պարտականությունները ստանձնելու, իսկ մյուս պատգամավորներին՝ խմբին անդամակցելու համար։ Նա նաև առանձնահատուկ երախտագիտություն է հայտնել խմբի նախկին նախագահ, պատգամավոր Լիլիա Լեմոյնեին՝ նախորդ երկու տարիների ընթացքում ծավալված արդյունավետ և սերտ համագործակցության համար։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել հայ-արգենտինյան միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացման հեռանկարների շուրջ՝ ընդգծելով խորհրդարանական դիվանագիտության կարևոր դերը երկկողմ հարաբերությունների հետագա ամրապնդման գործում։ Մասնավորապես, քննարկվել են բարեկամության խորհրդարանական խմբի շրջանակներում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները, նախանշվել են ապագա համատեղ ծրագրերն ու նախաձեռնությունները։ Երկուստեք ընդգծվել է նաև Արգենտինայի հայ համայնքի նշանակալի դերը՝ որպես երկու երկրների միջև բարեկամության, փոխըմբռնման և բազմաոլորտ համագործակցության ամրապնդման կարևոր կամուրջ։
Կողմերը վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը շարունակելու սերտ համագործակցությունը՝ նպաստելով Հայաստանի և Արգենտինայի միջև միջխորհրդարանական կապերի հետագա ամրապնդմանը և երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունների առավել խորացմանը։

Argentina’s Chamber of Deputies launches new parliamentary friendship group with Armenia
The formation of a parliamentary friendship group with Armenia was marked by an official ceremony at Argentina’s Chamber of Deputies.
Legislator and Chair of the group Maria Luisa Gonzalez Estevarena, along with other members, representatives of the Chamber of Deputies’ Department of International and Institutional Relations, Armenia’s Ambassador to Argentina Hovhannes Virabyan, and other officials participated in the ceremony, the embassy reported.
Ambassador Virabyan thanked MP Maria Luisa Gonzalez Estevarena for assuming the responsibilities of Chair of the Argentina-Armenia Parliamentary Friendship Group and the other MPs for joining the group. He also expressed special gratitude to the group’s former chair, MP Lilia Lemoine, for the effective and close cooperation over the past two years.
During the meeting, the sides exchanged views on the prospects for developing Armenian-Argentine interparliamentary cooperation, emphasizing the important role of parliamentary diplomacy in further strengthening bilateral relations. In particular, they discussed opportunities to expand cooperation within the framework of the Parliamentary Friendship Group and outlined future joint programs and initiatives.
The sides also highlighted the significant role of the Armenian community in Argentina as an important bridge for strengthening friendship, mutual understanding, and multifaceted cooperation between the two countries.
The parties reaffirmed their readiness to continue close cooperation, contributing to the further strengthening of interparliamentary ties between Armenia and Argentina and the deepening of friendly relations between the two countries.