Հայաստանը կարևոր գործընկեր է. Ճապոնիայի վարչապետը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին վերանշանակվելու առիթով
Ճապոնիայի վարչապետ Սանաե Տակաիչին շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին ՀՀ վարչապետի պաշտոնում վերանշանակվելու առիթով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտնել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը։
Շնորհավորական ուղերձում ասված է.
Ճապոնիայի կառավարության և ժողովրդի անունից ցանկանում եմ իմ անկեղծ շնորհավորանքները հղել Ձերդ Գերազանցությանը ՀՀ վարչապետի պաշտոնում վերանշանակվելու առիթով։
Հայաստանը կարևոր գործընկեր է Ճապոնիայի համար՝ օրենքի գերակայության վրա հիմնված ազատ և բաց միջազգային կարգի պահպանման և ամրապնդման գործում։
Ձերդ Գերազանցության անցյալ տարվա սեպտեմբերին Ճապոնիա կատարած այցը կարևոր հնարավորություն էր երկկողմ հարաբերությունների խորացման համար։
Հաջորդ տարի լրանում է մեր երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 35-ամյակը, և ես անհամբեր սպասում եմ երկկողմ հարաբերությունների հետագա ընդլայնմանը և զարգացմանը՝ Ձերդ Գերազանցության հետ սերտ համագործակցության շրջանակներում։
Անկեղծորեն մաղթում եմ Ձերդ Գերազանցությանը քաջառողջություն և հետագա հաջողություններ, ինչպես նաև՝ Հայաստանի Հանրապետության բարգավաճում»։

Армения - важный партнер: премьер-министр Японии поздравила Никола Пашиняна с повторным назначением на пост премьер-министра
Премьер-министр Японии Санаэ Такаити поздравила Никола Пашиняна с повторным назначением на пост премьер-министра Республики Армения. Как передает “Арменпресс” об этом сообщили в управление информации и по связям с общественностью Аппарата премьер-министра Армении.
В поздравлении говорится:
От имени правительства и народа Японии я хотела бы выразить Вашему Превосходительству искренние поздравления в связи с Вашим повторным назначением на пост премьер-министра Республики Армения.
Армения является важным партнером Японии в поддержании и укреплении свободного и открытого международного порядка, основанного на верховенстве права.
Визит Вашего Превосходительства в Японию в сентябре прошлого года стал важной возможностью для углубления двусторонних отношений.
В следующем году исполняется 35 лет с момента установления дипломатических отношений между нашими двумя странами, и я с нетерпением жду дальнейшего расширения и развития двусторонних отношений в рамках тесного сотрудничества с Вашим Превосходительством.
Искренне желаю Вашему Превосходительству крепкого здоровья и дальнейших успехов, а также процветания Республики Армения”.