Իրանը հերքել է Դոնալդ Թրամփի պնդումներն ԱՄՆ-ի հետ նոր բանակցությունների վերաբերյալ
Իրանը հերքել է ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի պնդումները՝ բանակցությունների նոր փուլի վերաբերյալ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Deutsche Welle-ն, այդ մասին հայտնել է Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղային։
Իրանցի պաշտոնյան նշել է, որ ներկայումս ԱՄՆ-ի հետ որևէ երկխոսություն չի ընթանում։ Բացի այդ, նա հավելել է, որ առաջիկա օրերին նախատեսված չէ ընդունել ԱՄՆ-ի կառավարության ներկայացուցիչներին կամ իրանական պատվիրակություն ուղարկել այնտեղ։
Բաղային տեղեկացրել է, որ իրանցի բոլոր բանակցողները ներկայումս գտնվում են երկրում։ Միակ բացառությունը արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին է, ով ուխտագնացությամբ գտնվում է Իրաքում և բանակցությունների համար հասանելի չի լինի առնվազն մինչև շաբաթվա վերջ։
Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակը նաև նշել է, որ Հորմուզի նեղուցում նավագնացության վերաբերյալ բանակցություններ են ընթանում միայն Օմանի հետ։
«Քննարկումներն այժմ կենտրոնացած են նավերի երկկողմ երթևեկության համար նախատեսված հնարավոր նավագնացային միջանցքի վրա։ Այդ նախաձեռնությունը կապ չունի նեղուցն ամբողջությամբ ապաշրջափակելու շուրջ բանակցությունների հետ։ Դա առանձին խնդիր է։ Իրավիճակը չի փոխվի, քանի դեռ շարունակվում է ԱՄՆ-ի ագրեսիան», - ասել է Բաղային։
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Սպիտակ տունը որոշել է ձեռնպահ մնալ Իրանի ուղղությամբ նոր հարվածներ հասցնելուց՝ հակամարտությանը դիվանագիտական լուծում տալու հնարավորություն ընձեռելու նպատակով։ Ըստ Թրամփի՝ բանակցությունների նոր փուլը նախատեսված էր սկսել օգոստոսի 3-ին։
«Ես կնախընտրեի համաձայնության գալ։ Ինձ դուր չի գալիս մարդկանց սպանելը»,- նշել է ԱՄՆ նախագահը։ Նա նաև հավելել է, որ Վաշինգտոնը կարող է ցանկացած պահի նոր հարվածներ հասցնել Իրանին, եթե անհրաժեշտություն առաջանա։

Iran denies Donald Trump’s claims about new round of talks with the United States
Iran has denied claims by U.S. President Donald Trump regarding a new round of negotiations with the United States, Deutsche Welle reported, citing Esmaeil Baghaei, spokesperson for the Iranian Foreign Ministry.
Baghaei said no dialogue with the United States is currently under way.
He also said there are no plans in the coming days either to receive U.S. government representatives or to send an Iranian delegation to the United States.
According to Baghaei, all Iranian negotiators are currently in the country. The only exception is Foreign Minister Abbas Araghchi, who is on a pilgrimage in Iraq and will not be available for negotiations at least until the end of the week.
The Iranian Foreign Ministry spokesperson also said that negotiations on navigation in the Strait of Hormuz are being conducted only with Oman.
“Discussions are currently focused on a possible navigation corridor for two-way vessel traffic. That initiative is unrelated to negotiations on fully reopening the strait. It is a separate issue. The situation will not change as long as U.S. aggression continues,” Baghaei said.
Earlier, U.S. President Donald Trump said the White House had decided to refrain from carrying out further strikes against Iran in order to give diplomacy a chance to resolve the conflict.