ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետն ու Հայաստանում ԿԽՄԿ ղեկավարը քննարկել են համագործակցության հիմնական ուղղությունները
Հայաստանի պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանն ընդունել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) ղեկավար Դաֆնե Մարեի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ՊՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՀՀ զինված ուժերի և ԿԽՄԿ համագործակցության հիմնական ուղղություններին, ինչպես նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքի ոլորտում ՀՀ զինված ուժերին տրամադրվող աջակցությանն առնչվող հարցեր։
Գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը բարձր է գնահատել համատեղ աշխատանքն ու արդյունքները՝ շնորհակալություն հայտնելով ԿԽՄԿ պատվիրակությանը համագործակցության և ՀՀ զինված ուժերի կարողությունների զարգացման գործում ցուցաբերած աջակցության համար:
Իր հերթին Դաֆնե Մարեն ներկայացրել է երկարամյա համագործակցության ընթացքը՝ ընդգծելով, որ դրա հիմնական նպատակներից է միջազգային մարդասիրական իրավունքի ինտեգրման ուղղությամբ զինված ուժերի կարողությունների շարունակական զարգացումը։

Начальник Главного штаба ВС Армении и глава МККК в РА обсудили основные направления сотрудничества
Первый заместитель министра обороны Республики Армения, начальник Главного штаба Вооруженных Сил РА генерал-лейтенант Эдуард Асрян принял делегацию во главе с руководителем Международного комитета Красного Креста (МККК) в РА Дафне Маре.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на пресс-релиз Министерства обороны РА, в ходе встречи были обсуждены основные направления сотрудничества между ВС РА и МККК, а также вопросы, касающиеся поддержки, оказываемой Вооруженным Силам РА в области международного гуманитарного права.
Генерал-лейтенант Эдуард Асрян высоко оценил совместную работу и ее результаты, выразив благодарность делегации МККК за сотрудничество и поддержку, оказанную в развитии потенциала Вооруженных Сил РА.
В свою очередь, Дафне Маре представила процесс долгосрочного сотрудничества, подчеркнув, что одной из его главных целей является непрерывное развитие потенциала вооруженных сил в направлении интеграции норм международного гуманитарного права.