Բրիտանիան Իրանից տարհանել է այդ երկրում մնացած իր բոլոր դիվանագիտական ծառայողներին
Մեծ Բրիտանիան տարհանել է Իրանում մնացած բոլոր դիվանագիտական ծառայողներին։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հայտնել է Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Տարածաշրջանային լարվածության վերաբերյալ թարմացված տեղեկատվության և անվտանգության իրավիճակի պատճառով Մեծ Բրիտանիայի աշխատակիցները ժամանակավորապես դուրս են բերվել Իրանից», - ասվում է արտաքին գործերի նախարարության հաղորդագրության մեջ։
Բրիտանական The Sun պարբերականը նշում է, որ Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունն ավելի վաղ արդեն տարհանել էր դեսպանին և հյուպատոսական անձնակազմին, իսկ դրանից հետո դիվանագիտական գործունեությունն իրականացրել է հեռավար։
Դեռևս պարզ չէ, թե ովքեր էին մնացել Թեհրանում և քանի մարդ է տարհանվել։
Բրիտանիայի կառավարությունից հայտնել են, որ աշխատակիցների դուրսբերումը «նախազգուշական» միջոցառում է։ Բրիտանական կողմը նախազգուշացրել է իր քաղաքացիներին, որ չեն կարողանա աջակցություն ցուցաբերել, եթե նրանք բախվեն որևէ «դժվարության»։
«Իրանում Մեծ Բրիտանիայի կառավարության աջակցությունը ծայրահեղ սահմանափակ է։ Արտակարգ իրավիճակների դեպքում հնարավոր չի լինի տրամադրել հյուպատոսական աջակցություն առերես ձևաչափով, և Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը չի կարողանա օգնել ձեզ, եթե Իրանում հայտնվեք դժվար իրավիճակում»,- ասվում է հայտարարության մեջ՝ հիշեցնելով, որ դեսպանատունը շարունակելու է աշխատել հեռավար։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 22-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Truth Social հարթակում գրել էր․«Այս պահից սկսած՝ ամեն անգամ, երբ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը Հորմուզի նեղուցում կրակի որևէ նավի ուղղությամբ՝ լինի դա հրթիռով, անօդաչու սարքով կամ որևէ այլ միջոցով ու զենքով, Միացյալ Նահանգները կռմբակոծի և կկործանի մեկ կամուրջ կամ էլեկտրակայան, այդ թվում՝ նրանք, որոնք գտնվում են մայրաքաղաք Թեհրանի հարևանությամբ կամ հենց քաղաքում»։
ԱՄՆ-ն և Իսրայելը Իրանի դեմ պատերազմը սկսել են փետրվարի 28-ին։ Հունիսին Վաշինգտոնը և Թեհրանը ստորագրել էին փոխըմբռնման հուշագիր, որը նախատեսում էր բոլոր ճակատներում, այդ թվում՝ Լիբանանում, ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցում։ Սակայն հուլիսի 8-ի գիշերը ԱՄՆ-ը վերսկսել է լայնածավալ հարվածները Իրանի ուղղությամբ՝ մեղադրելով Թեհրանին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների խախտման մեջ։

Великобритания эвакуировала из Ирана весь свой дипломатический персонал
Великобритания эвакуировала весь свой дипломатический персонал, остававшийся в Иране. Как передает Арменпресс, об этом сообщил МИД Соединенного Королевства.
«В связи с обновленной информацией о региональной напряженности и ситуации с безопасностью британский персонал был временно выведен из Ирана», — говорится в сообщении ММД.
Британская газета The Sun отмечает, что ранее британское правительство эвакуировало посла и консульский персонал и с тех пор осуществляет дипломатическую деятельность дистанционно.
Пока неясно, кто остался в Тегеране и сколько человек было эвакуировано.
Британское правительство заявило, что вывод персонала является «превентивной» мерой. Британская сторона предупредила своих граждан, что не сможет оказать помощь в случае возникновения каких-либо «трудностей».
«Поддержка британского правительства в Иране крайне ограничена. В случае чрезвычайной ситуации оказание консульской помощи в очном формате будет невозможно, и правительство Великобритании не сможет помочь вам, если вы окажетесь в сложной ситуации в Иране», — говорится в сообщении, в котором также напоминается, что посольство продолжит работать удаленно.
Напомним, что 22 июля президент США Дональд Трамп написал на платформе Truth Social: «Отныне, всякий раз, когда Исламская Республика Иран обстреливает любое судно в Ормузском проливе, будь то ракетой, беспилотником или любым другим средством и оружием, Соединенные Штаты будут бомбить и уничтожать любой мост или электростанцию, включая те, которые расположены вблизи или в самой столице Тегеране».
США и Израиль начали войну против Ирана 28 февраля. В июне Вашингтон и Тегеран подписали меморандум о взаимопонимании, предусматривающий немедленное прекращение боевых действий на всех фронтах, в том числе в Ливане. Однако в ночь на 8 июля США возобновили крупномасштабные удары по Ирану, обвинив Тегеран в нарушении достигнутых договоренностей.