Իրանական հարձակման հետևանքով Իրաքում ամերիկացի զինծառայող է զոհվել
ԱՄՆ-ի զինված ուժերը հայտնել են, որ հուլիսի 18-ին Իրաքի հյուսիսում Իրանի իրականացրած հարձակման հետևանքով զոհվել է մեկ ամերիկացի զինծառայող։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, դեպքը տեղի է ունեցել մեկ օր անց այն բանից հետո, երբ Հորդանանում տեղակայված ամերիկյան ռազմաբազայի վրա հարձակման հետևանքով զոհվել էր ԱՄՆ-ի երկու զինծառայող, ևս մեկը համարվում է անհետ կորած։
ԱՄՆ-ի Կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM) հայտնել է, որ Իրաքում զինծառայողը զոհվել է իրանական խոցված հարվածային անօդաչու թռչող սարքի «չպայթած զինամթերքի վերահսկվող պայթեցման» ժամանակ։ Դեպքի հետևանքով վիրավորվել է ևս մեկ զինծառայող։
ԱՄՆ-ն և Իրանը փոխադարձ հարվածներ են հասցնում արդեն իններորդ օրն անընդմեջ՝ խորացնելով ռազմական լարվածությունը։
Վերջին օրերին երկու կողմերն էլ իրար մեղադրանքներ են ներկայացնում կենսական նշանակության ենթակառուցվածքների վրա հարձակումներ իրականացնելու համար։ Վաշինգտոնը վերականգնել է իրանական նավահանգիստների շրջափակումը, իսկ Թեհրանը հայտարարել է Հորմուզի նեղուցը փակելու մասին և հարվածներ հասցրել տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի դաշնակիցներին։ Փաստացի կողմերի միջև կնքված հրադադարը չի գործում։
ԱՄՆ-ի զինված ուժերի հայտարարության համաձայն՝ վերջին հարվածների նպատակն էր «թուլացնել Իրանի հնարավորությունները՝ սպառնալու Հորմուզի նեղուցով իրականացվող առևտրային նավագնացությանը», ինչպես նաև «արագ պատժել» Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) այն ուժերին, որոնք, ԱՄՆ-ի պնդմամբ, պատասխանատու են Հորդանանում իրականացված հարձակման համար։
Իրանի դեմ հակամարտության ընթացքում ԱՄՆ-ի զոհերի թիվը հասել է 17-ի։
Իսկ Իրանի առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ երկրում ԱՄՆ-ի հարվածների հետևանքով վերջին երեք շաբաթների ընթացքում առնվազն 50 մարդ է զոհվել, ավելի քան 500-ը՝ վիրավորվել։

A U.S. service member was killed in northern Iraq on July 18 as a result of an Iranian attack, the U.S. military said.
The incident came a day after two U.S. service members were killed and another was reported missing following an attack on a U.S. military base in Jordan.
U.S. Central Command (CENTCOM) said the service member in Iraq was killed during a controlled detonation of unexploded ordnance from a downed Iranian attack drone. Another service member was injured.
The United States and Iran have now exchanged strikes for an eighth consecutive day, further escalating military tensions.
In recent days, both sides have accused each other of attacking critical infrastructure. Washington has reinstated its blockade of Iranian ports, while Tehran announced the closure of the Strait of Hormuz and launched strikes against U.S. allies in the region. A ceasefire agreement between the two sides has effectively collapsed.
According to the U.S. military, the latest strikes were intended to "degrade Iran's ability to threaten commercial shipping through the Strait of Hormuz" and to "swiftly hold accountable" forces of the Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) that Washington says were responsible for the attack in Jordan.
The death brings the number of U.S. service members killed since the start of the U.S.-Israel war on Iran to 17.
According to Iran's Health Ministry, at least 50 people have been killed and more than 500 injured in U.S. strikes across the country over the past three weeks.