Իրանական հարձակման հետևանքով Իրաքում ամերիկացի զինծառայող է զոհվել
ԱՄՆ-ի զինված ուժերը հայտնել են, որ հուլիսի 18-ին Իրաքի հյուսիսում Իրանի իրականացրած հարձակման հետևանքով զոհվել է մեկ ամերիկացի զինծառայող։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, դեպքը տեղի է ունեցել մեկ օր անց այն բանից հետո, երբ Հորդանանում տեղակայված ամերիկյան ռազմաբազայի վրա հարձակման հետևանքով զոհվել էր ԱՄՆ-ի երկու զինծառայող, ևս մեկը համարվում է անհետ կորած։
ԱՄՆ-ի Կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM) հայտնել է, որ Իրաքում զինծառայողը զոհվել է իրանական խոցված հարվածային անօդաչու թռչող սարքի «չպայթած զինամթերքի վերահսկվող պայթեցման» ժամանակ։ Դեպքի հետևանքով վիրավորվել է ևս մեկ զինծառայող։
ԱՄՆ-ն և Իրանը փոխադարձ հարվածներ են հասցնում արդեն իններորդ օրն անընդմեջ՝ խորացնելով ռազմական լարվածությունը։
Վերջին օրերին երկու կողմերն էլ իրար մեղադրանքներ են ներկայացնում կենսական նշանակության ենթակառուցվածքների վրա հարձակումներ իրականացնելու համար։ Վաշինգտոնը վերականգնել է իրանական նավահանգիստների շրջափակումը, իսկ Թեհրանը հայտարարել է Հորմուզի նեղուցը փակելու մասին և հարվածներ հասցրել տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի դաշնակիցներին։ Փաստացի կողմերի միջև կնքված հրադադարը չի գործում։
ԱՄՆ-ի զինված ուժերի հայտարարության համաձայն՝ վերջին հարվածների նպատակն էր «թուլացնել Իրանի հնարավորությունները՝ սպառնալու Հորմուզի նեղուցով իրականացվող առևտրային նավագնացությանը», ինչպես նաև «արագ պատժել» Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) այն ուժերին, որոնք, ԱՄՆ-ի պնդմամբ, պատասխանատու են Հորդանանում իրականացված հարձակման համար։
Իրանի դեմ հակամարտության ընթացքում ԱՄՆ-ի զոհերի թիվը հասել է 17-ի։
Իսկ Իրանի առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ երկրում ԱՄՆ-ի հարվածների հետևանքով վերջին երեք շաբաթների ընթացքում առնվազն 50 մարդ է զոհվել, ավելի քան 500-ը՝ վիրավորվել։

В Ираке в результате иранской атаки погиб американский военнослужащий
Военные США заявили, что в результате иранской атаки на севере Ирака 18 июля погиб американский военнослужащий. Как сообщает Арменпресс, инцидент произошел через день после того, как двое американских солдат погибли в результате нападения на американскую военную базу в Иордании, еще один числится пропавшим без вести.
Центральное командование США (CENTCOM) заявило, что солдат в Ираке погиб в результате «контролируемого подрыва неразорвавшихся боеприпасов» сбитого иранского ударного беспилотника. Еще один солдат получил ранение в результате инцидента.
США и Иран обмениваются ударами восьмой день подряд, что приводит к эскалации военной напряженности.
В последние дни обе стороны обвиняют друг друга в совершении нападений на жизненно важную инфраструктуру. Вашингтон возобновил блокаду иранских портов, в то время как Тегеран объявил о закрытии Ормузского пролива и начал удары по союзникам США в регионе. Фактическое перемирие между сторонами не действует.
Согласно заявлению американских военных, последние удары были направлены на «подрыв способности Ирана угрожать торговому судоходству через Ормузский пролив» и «быстрое наказание» сил Корпуса стражей исламской революции (КСИР) Ирана, которые, по утверждению США, несут ответственность за нападение в Иордании.
Число погибших в конфликте с Ираном среди американцев достигло 17 человек.
По данным Министерства здравоохранения Ирана, за последние три недели в результате американских ударов по стране погибли по меньшей мере 50 человек и более 500 получили ранения.