Կայուն զարգացումը Հայաստանի երկարաժամկետ զարգացման ռազմավարության առանցքային ուղղություններից է. Ռոբերտ Աբիսողոմոնյան
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը Նյու Յորքում մասնակցել և ելույթով հանդես է եկել Կայուն զարգացման հարցերով բարձր մակարդակի քաղաքական ֆորումի նախարարական հատվածում` «Փոխակերպող, արդար, նորարարական և համակարգված գործողություններ՝ միտված Կայուն զարգացման 2030 օրակարգի և դրա կայուն զարգացման նպատակների իրագործմանը՝ հանուն բոլորի համար կայուն ապագայի» խորագրի ներքո:
Իր ելույթում Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանն ընդգծել է, որ կայուն զարգացումը Հայաստանի երկարաժամկետ զարգացման ռազմավարության առանցքային ուղղություններից է։ Այս համատեքստում նա ներկայացրել է Հայաստան-ՄԱԿ 2026-2030թթ. Կայուն զարգացման համագործակցության շրջանակի առաջնահերթությունները, որոնք համահունչ են Կայուն զարգացման 2030 օրակարգին և միտված են դրա իրականացմանը։
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն անդրադարձել է տարածաշրջանային վերջին զարգացումներին՝ ընդգծելով խաղաղության, փոխկապակցվածության ու դիմակայուն ենթակառուցվածքների կարևորությունը կայուն զարգացման ապահովման համար: Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը ներկայացրել է «ԹՐԻՓՓ» ծրագիրը և դրա վերաբերյալ ռազմավարական համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնագրի ստորագրումը՝ որպես տարածաշրջանային փոխկապակցվածության, առևտրի և ներդրումների խթանման ու խաղաղության, կայունության և բարգավաճման ապահովման կարևոր գործոն։
Անդրադարձ է կատարվել նաև այս տարի Երևանում կայանալիք ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովին, այդ թվում՝ դրա շրջանակներում նախատեսվող Առաջնորդների գագաթնաժողովին և նախարարական հատվածին՝ ընդգծելով բարձրագույն մակարդակով մասնակցության ապահովման կարևորությունը։
Ամփոփելով՝ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը բոլոր գործընկերների հետ համագործակցության միջոցով առաջ մղելու խաղաղությունը, դիմակայունությունը և կայուն բարօրությունը՝ հանուն ներկա և ապագա սերունդների։

Armenian Deputy Foreign Minister Robert Abisoghomonyan participated and delivered remarks at the ministerial segment of the High-level Political Forum on Sustainable Development in New York, held under the theme “Transformative, just, innovative and coordinated action for the 2030 Agenda for Sustainable Development and its Sustainable Development Goals for a sustainable future for all.”
The Armenian Foreign Ministry said in a statement that, in his remarks, Abisoghomonyan stressed that sustainable development is one of the key pillars of Armenia’s long-term development strategy. In this context, he presented the priorities of the Armenia-United Nations Sustainable Development Cooperation Framework 2026–2030, which are aligned with the 2030 Agenda for Sustainable Development and aimed at advancing its implementation.
The deputy foreign minister also addressed recent regional developments, highlighting the importance of peace, connectivity and resilient infrastructure in achieving sustainable development. He presented the TRIPP initiative and the signing of the strategic cooperation framework agreement on the project as an important step towards promoting regional connectivity, trade and investment, as well as advancing peace, stability and prosperity.
He also referred to the 17th meeting of the Conference of the Parties to the UN Convention on Biological Diversity (COP17), which will be held in Yerevan later this year, including the planned Leaders’ Summit and ministerial segment, underscoring the importance of ensuring high-level participation.
Concluding his remarks, Abisoghomonyan reaffirmed Armenia’s commitment to promoting peace, resilience and sustainable prosperity through cooperation with all partners for the benefit of present and future generations.