Բուլղարիայի վարչապետը հայտարարել է, որ Եվրոպայում ռազմավարական զարթոնքը պետք է սկսվի խաղաղության վերականգնման բանակցային ջանքերից․ BTA
Բուլղարիայի վարչապետ Ռումեն Ռադևը նախարարների խորհրդի առջև իր ելույթում նշել է, որ ռազմավարական զարթոնքը Եվրոպայում պետք է սկսվի խաղաղությունը վերականգնելու և նոր, կայուն ու արդյունավետ անվտանգության համակարգ ստեղծելու բանակցային ջանքերից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին  հաղորդում է Բուլղարիայի ազգային լրատվական գործակալությունը (BTA)։
Նրա խոսքով՝ սա նաև Բուլղարիայի՝ հուլիսի 14-ին Փարիզում «Կամեցողների կոալիցիայի» ոչ պաշտոնական խորհրդակցություններին չմասնակցելու որոշման պատճառն էր։
Ռադևը նշել է, որ այս շաբաթ Բուլղարիան ներդրում է ունեցել եվրոպական արտաքին քաղաքականության ձևավորման գործում։ Վարչապետի խոսքով՝ Բրյուսելը հարգել է երկրի վերապահումները՝ Ռուսաստանի դեմ ԵՄ պատժամիջոցների 21-րդ փաթեթում երեք անձանց՝ Համայն Ռուսիո պատրիարքին, «Լուկօյլ»-ի սեփականատեր Վագիտ Ալեքպերովին և Սոֆիայի մետրոյի համակարգը պահեստամասերով մատակարարող կոնսորցիումի ղեկավարին ներառելու վերաբերյալ։
«Խոսքը ոչ թե անհատների, այլ այն մասին է, որ Բուլղարիան պաշտպանի իր շահերն էներգետիկայի և տրանսպորտի ոլորտներում, ինչպես դա անում են ԵՄ մյուս անդամ պետությունները», - նշել է Ռադևը։
Նրա խոսքով՝ կրոնը չպետք է խառնվի քաղաքական հակամարտություններին՝ հատկապես, երբ Եվրոպայում պատերազմ է մղվում։
«Լարվածության թուլացմանը նպաստող ցանկացած որոշում նպաստում է խաղաղությանը, որը ցանկանում են բոլոր բարեխիղճ մարդիկ՝ թե՛ Արևմուտքում, թե՛ Արևելքում», - հավելել է նա։

Премьер-министр Болгарии заявил, что стратегическое пробуждение в Европе должно начаться с переговорных усилий по восстановлению мира: BTA
Статья опубликована в рамках соглашения, подписанного между “Арменпресс” и BTA.
Премьер-министр Болгарии Румен Радев выступая перед Советом министров отметил, что стратегическое пробуждение в Европе должно начаться с переговорных усилий по восстановлению мира и созданию новой, стабильной и эффективной системы безопасности. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Болгарское телеграфное агентство (BTA).
Ромен Радев сказал, что это также стало причиной решения Болгарии не участвовать в неофициальных консультациях “коалиции желающих” в Париже 14 июля.
Радев отметил, что на этой неделе Болгария внесла свой вклад в формирование европейской внешней политики. По словам премьер-министра, Брюссель учел оговорки страны относительно включения трех лиц в 21-й пакет санкций ЕС против России: Патриарха Всея Руси, владельца “Лукойла” Вагита Алекперова и главу консорциума, поставляющего запасные части для метрополитена Софии.
“Речь идёт не об отдельных людях, а о том, как Болгария защищает свои интересы в энергетическом и транспортном секторах, как это делают другие государства-члены ЕС”, — сказал Радев.
По его словам, религия не должна вмешиваться в политические конфликты, особенно когда в Европе идёт война.
“Любое решение, способствующее снижению напряжённости, способствует миру, которого желают все люди с чистой совестью, как на Западе, так и на Востоке”, — добавил он.