Ռյուտեն և Զելենսկին Փարիզում կմասնակցեն Ուկրաինային աջակցող «Կամեցողների կոալիցիայի» հանդիպմանը
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն և Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հուլիսի 13-ին Փարիզում կմասնակցեն Ուկրաինային աջակցող «Կամեցողների կոալիցիայի» հանդիպմանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հուլիսի 10-ին հայտնել է Ֆրանսիայի նախագահի աշխատակազմը։
Հանդիպման նպատակն է շարունակել այս շաբաթ տեղի ունեցած ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովից հետո ձևավորված դրական դինամիկան՝ Ուկրաինային աջակցելու ուղղությամբ։ Ելիսեյան պալատը նշել է, որ շարունակվում է աշխատանքը անվտանգության երաշխիքների մշակման շուրջ, որոնք պետք է ուժի մեջ մտնեն Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև հրադադարի հաստատման դեպքում։
Ելիսեյան պալատի փոխանցմամբ՝ կոալիցիային միացել են ևս երկու երկիր՝ Մոլդովան և Հյուսիսային Մակեդոնիան։
Ֆրանսիայի նախագահականից հայտնել են, որ հուլիսի 13-ի հանդիպմանը նախատեսվում է նաև Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի մասնակցությունը։

Рютте и Зеленский примут участие во встрече коалиции сторонников поддержки Украины в Париже
Генеральный секретарь НАТО Марк Рютте и президент Украины Владимир Зеленский примут участие во встрече “Коалиции желающих” в поддержку Украины, которая состоится в Париже 13 июля. Как передает “Арменпресс”, об этом 10 июля сообщила администрация президента Франции.
Цель встречи – продолжение позитивной динамики в поддержку Украины, сформировавшейся после саммита НАТО, состоявшегося на этой неделе. В Елисейском дворце отметили, что ведется работа над разработкой гарантий безопасности, которые должны вступить в силу после прекращения огня между Украиной и Россией.
По данным Елисейского дворца, к коалиции присоединились еще две страны: Молдова и Северная Македония.
В администрации президента Франции также запланировано участие президента Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен и президента Европейского совета Антониу Кошты.