Կոնգոյում էբոլայից մեկ օրում 25 մարդ է մահացել
Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում (ԿԴՀ) էբոլա տենդից լաբորատոր հաստատված մահերի թիվը հասել է 625-ի՝ մեկ օրում ավելանալով 25-ով։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը այս մասին ասվում է կառավարության ամենօրյա տեղեկագրում։
Հիվանդացածների թիվը կազմում է 1 792 կամ 33-ով ավելի, քան նախորդ օրը։ Մահացության ցուցանիշը կազմում է 34,9%։
Հիվանդանոցներում և բժշկական մեկուսարաններում հսկողության տակ է 764 հիվանդ։
Վերջին երեք շաբաթներին ախտահարվածների հետ շփված անձանց հսկման ցուցանիշը կազմում է 78,6%։
Կոնգոյի առողջապահության նախարար Սամյուել Ռոժե Կամբան հայտնել է, որ էբոլայով հիվանդության դեպքեր են հայտնաբերվել նաև երկրի արևելյան Չոպոյի և Վերին Ուելեի նահանգներում։
Նախարարը նշել է, որ այդ նահանգներից յուրաքանչյուրում գրանցվել է էբոլայով ախտահարման երկուական դեպք։
Էբոլա տենդի ներկայիս բռնկումը սկսվել է մայիսի 15-ին ԿԴՀ-ի արևելքում և Ուգանդայում։ Էպիկենտրոնը գտնվում է Կոնգոյի Իտուրիի նահանգում:

В Конго за один день от лихорадки Эбола умерли 25 человек
Число лабораторно подтвержденных смертей от лихорадки Эбола в Демократической Республике Конго (ДРК) достигло 625, увеличившись на 25 за сутки. Об этом сообщает Арменпресс, говорится в ежедневном правительственном бюллетене.
Число инфицированных составляет 1792 человека, что на 33 больше, чем днем ​​ранее. Уровень смертности составляет 34,9%.
764 пациента находятся под наблюдением в больницах и медицинских изоляционных центрах.
Уровень наблюдения за людьми, контактировавшими с инфицированными за последние три недели, составляет 78,6%.
Министр здравоохранения Конго Самуэль Роже Камба сообщил, что случаи заболевания Эболой также были выявлены в восточных провинциях Чопо и Верхний Уэлле.
Министр отметил, что в каждой из этих провинций зарегистрировано по два случая заражения Эболой.
Нынешняя вспышка лихорадки Эбола началась 15 мая на востоке Демократической Республики Конго и в Уганде. Эпицентр находится в провинции Итури в Конго.