Լեհաստանում ԱՄՆ զորքերի թվաքանակը կգերազանցի 10 000-ը ռոտացիայի վերսկսումից հետո
Ռոտացիայի վերսկսումից հետո Լեհաստանում կտեղակայվի ավելի քան 10 000 ամերիկացի զինծառայող։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հուլիսի 9-ին լրագրողներին հայտնել է Լեհաստանի փոխվարչապետ և պաշտպանության նախարար Վլադիսլավ Կոսինյակ-Կամիշը։
«Ամերիկացի զինվորների ռոտացիան Լեհաստանում կվերսկսվի առաջիկա շաբաթներին, և նրանց թվաքանակը կգերազանցի 10 000-ը», - Կոսինյակ-Կամիշի խոսքն են մեջբերել լեհական ԶԼՄ-ները։
Նախարարը նաև հայտարարել է, որ «ամերիկյան զորքերի ներկայությունը Լեհաստանում ներդրում է, այլ ոչ թե ծախսեր»։
«Այսօր մենք տարեկան ծախսում եք մոտ 15 000 դոլար յուրաքանչյուր ամերիկացի զինվորի մնալու համար։ Դա լավագույն ներդրումն է Լեհաստանի անվտանգության բնագավառում», - ընդգծել է պաշտպանության նախարարը։
Մայիսին հայտնի էր դարձել, որ ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունն անսպասելիորեն չեղարկել է 1-ին հեծելազորային դիվիզիայի 2-րդ զրահատանկային բրիգադի ուղարկումը Լեհաստան, որը պետք է այնտեղ ժամաներ զորքերի պլանավորված ռոտացիայի շրջանակներում:

U.S. troop presence in Poland to exceed 10,000 after rotation resumes
More than 10,000 U.S. troops will be stationed in Poland after the rotation of American forces resumes.
Polish Deputy Prime Minister and Defence Minister Władysław Kosiniak-Kamysz announced this on July 9.
“The rotation of U.S. troops in Poland will resume in the coming weeks, and their number will exceed 10,000,” Polish media quoted Kosiniak-Kamysz as saying. The minister also said that “the presence of U.S. troops in Poland is an investment, not a cost.”
“Today, we spend about $15,000 a year for each U.S. soldier stationed here. It is the best investment in Poland’s security,” he said.
In May, it emerged that the U.S. Department of Defense had unexpectedly cancelled the deployment of the 2nd Armored Brigade Combat Team of the 1st Cavalry Division to Poland, where it had been scheduled to arrive as part of the planned troop rotation.