Լիբանանի նախագահը հուլիսի 21-ին կայցելի Սպիտակ տուն
Սպիտակ տունը պաշտոնական հրավեր է հղել Լիբանանի նախագահ Ժոզեֆ Աունին՝ հուլիսի 21-ին Վաշինգտոն այցելելու և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպելու վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Վաշինգտոնում Լիբանանի դեսպանատունը։
Դիվանագիտական ներկայացուցչության տեղեկացմամբ՝ «հրավերն արտացոլում է Լիբանանի և Միացյալ Նահանգների միջև երկարատև գործընկերությունը և հնարավորություն է տալիս երկու առաջնորդներին քննարկել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր, այդ թվում՝ երկկողմ հարաբերությունները, տարածաշրջանային անվտանգությունը և ԱՄՆ-ի շարունակական աջակցությունը Լիբանանի ինքնիշխանությանը, կայունությանը, տարածքային ամբողջականությանը և պետական ինստիտուտներին»։
Աունը լիբանանյան լրատվամիջոցներին ավելի վաղ հայտնել էր, որ այս ամիս կայցելի Վաշինգտոն՝ առաջ մղելու ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ Իսրայելի հետ կնքված շրջանակային համաձայնագիրը, որի նպատակն է վերջ դնել Իսրայելի և «Հեզբոլլահ»-ի միջև ամիսներ տևած մարտերին։

Президент Ливана приглашен в США
Белый дом направил официальное приглашение президенту Ливана Джозефу Ауну посетить Вашингтон 21 июля и встретиться с президентом США Дональдом Трампом. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщило посольство Ливана в Вашингтоне.
Согласно сообщению дипломатического представительства: “Приглашение отражает историческое партнерство между двумя странами и дает лидерам возможность обсудить двусторонние отношения, региональную безопасность и поддержку суверенитета Ливана”.
Ранее Аун сообщил ливанским СМИ, что посетит Вашингтон в этом месяце, чтобы продвигать рамочное соглашение, заключенное при посредничестве США с Израилем, целью которого является положить конец многомесячным боевым действиям между Израилем и “Хезболлой”.