Դամասկոսում պայթյուններ են տեղի ունեցել Մակրոնի այցի ժամանակ
Դամասկոսի կենտրոնում հուլիսի 7-ի առավոտյան տեղի ունեցած պայթյունների մասին հաղորդագրություններից հետո Ելիսեյան պալատը հայտարարել է, որ այնտեղ գտնվող Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն անվտանգ է։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Անվտանգության աղբյուրը BBC-ին հայտնել է, որ գործի է դրվել երկու պայթուցիկ սարք, մի քանի մարդ վիրավորվել է։
Սիրիայի մայրաքաղաքում պայթյունի մասին հաղորդագրություններից հետո սոցիալական ցանցերում տարածված տեսանյութերում և լուսանկարներում երևում են ծուխ և բոց, որոնք բարձրանում են Դամասկոսի հյուրանոցի մոտ գտնվող մեքենայից։
Սիրիայից հետո Մակրոնը պատրաստվում է մեկնել Թուրքիա՝ ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին մասնակցելու համար։ Ելիսեյան պալատի տվյալներով՝ նախագահի այցը «շարունակվում է ըստ նախատեսվածի»։
Այս հաղորդագրություններին զուգընթաց Սիրիայի պետական SANA​ գործակալությունը հայտնել է, որ երկրի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաան ողջունել է Մակրոնին նախագահական պալատում։ Մակրոնին ուղեկցում է ներդրողների և ֆրանսիական ընկերությունների ներկայացուցիչների պատվիրակություն։
Մակրոնը ԵՄ առաջին ղեկավարն է, որ Սիրիա է այցելում 2024 թվականին Բաշար ալ-Ասադի իշխանության տապալումից հետո։ Սա նաև Ֆրանսիայի նախագահի առաջին այցն է Սիրիա վերջին 17 տարվա ընթացքում։

Во время визита Макрона в Дамаске произошли взрывы
Утром 7 июля вблизи гостиницы, где остановился президент Франции Эммануэль Макрон, прогремели 2 взрыва. После сообщений о взрывах Елисейский дворец объявил, что, Макрон в безопасности. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает BBC.
Источник в службе безопасности сообщил BBC, что были взорваны два устройства, в результате чего несколько человек получили ранения.
На видеокадрах и фотографиях, распространенных в социальных сетях после сообщений о взрыве в сирийской столице, видны дым и пламя, поднимающиеся из автомобиля возле отеля.
После Сирии Макрон должен отправиться в Турцию для участия в саммите НАТО. По сообщению Елисейского дворца, визит президента будет продолжен по плану.
Сирийское государственное информационное агентство SANA сообщило, что президент Ахмед аш-Шараа принял Макрона в президентском дворце. Макрона сопровождает делегация инвесторов и представители французских компаний.
Макрон стал первым лидером ЕС, посетившим Сирию после свержения режима Башара Асада в 2024 году. Это также первый визит президента Франции в Сирию за 17 лет.